Drsná bitva u soudu: Členové lihové mafie se přou o rozdělení rolí

Olomouc - Spor o rozdělení rolí v organizované skupině provází dnes proces se členy takzvané lihové mafie, kteří se před olomouckým soudem zodpovídají z obřích nelegálních obchodů s lihem. Hlavní členové se před soudem vzájemně usvědčovali ze lží, snahy vyvinit se, ale i z údajných krádeží lihu. Spor mezi šéfem mafie Radkem Březinou a jeho tehdejším blízkým spolupracovníkem Lubomírem Kaláčem se týká především otázky trestu. Kaláč jej může dostat na rozdíl od Březiny mírnější, získal totiž status spolupracujícího obviněného.

Březina dnes napadl Kaláčovu výpověď, v níž obžalovaný v úterý tvrdil, že plnil pouze Březinovy příkazy. Podle zlínského podnikatele Březiny je jeho výpověď účelová. "Šlo o to, abych já byl ve vazbě a on byl na svobodě. Mohl si nakrást líh, obešel zákazníky, posbíral peníze, rozprodal Stojčín. Je tady evidentní snaha sebe vyvinit," uvedl Březina, který svou reakci na Kaláčovu výpověď naplánoval na pět hodin. "Věrohodnost pana Kaláče je důležitá proto, aby byl spolupracující obviněný," zdůraznil.

Podle Březiny měl muž podstatně větší roli, než kterou sám sobě připisuje. Policii podle něj řadu věcí zatajil. Popřel také Kaláčovo tvrzení, že o "černotách" věděl i Březinův otec Vladimír, který se údajně účastnil budování podzemního lihovaru ve Stojčíně na Pelhřimovsku. "Před 14 dny dostal otec obvinění z praní špinavých peněz. Kaláč už nemá policii co prodat, aby byl spolupracující. Jediná možnost, aby jím byl, je svědčit proti mému otci, to je evidentní," podotkl.

Obžalovaný Kaláč však jeho slova popírá. "Počítali jsme s tím, že tak bude reagovat. Jde mu o to, abych ztratil status spolupracujícího. Je to část jeho pomsty, kdy já jsem nebyl vůči němu loajální za každou cenu," řekl dnes ČTK Lubomír Kaláč, který začal na policii odkrývat trestnou činnost mafie jako první již v prosinci roku 2012.

Do sporu obou hlavních aktérů se vložili i ostatní obžalovaní. "Jsem tady přítomen bitvy mého bratra a pana Kaláče," podotkl mladší bratr šéfa skupiny Tomáš Březina. I on může získat jako spolupracující mírnější trest. Tvrdí, že na rozdíl od Lubomíra Kaláče je právě jeho výpověď pravdivá. Jednatel firmy Morávia-Chem Radek Menšík zase popřel, že by byl Kaláčovým nadřízeným. "On byl můj nadřízený," uvedl Menšík.

Členy organizované skupiny, která údajně 15 let šidila stát při obřích obchodech s nelegálním lihem, je podle obžaloby dohromady sedm lidí. Mužům hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců vězení. Stát skupina údajně připravila na daních o rekordní částku 6,7 miliardy korun. Činnost mafie zahrnovala čištění milionů litrů technického lihu, tajné sklady a prodej lihu odběratelům z celého Česka i Slovenska.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Kauza lihové mafie: Březinův komplic si trest odpyká, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad Petrem Němečkem, jenž kryl nelegální líh v kauze takzvané lihové mafie kolem Radka Březiny. Jednatel firmy Cargo NV si má odpykat devět let a dva měsíce ve vězení. Vinu před zlínským krajským soudem i Vrchním soudem v Olomouci popíral. Výsledek řízení u nejvyšší instance zjistila ČTK z databáze InfoSoud. Odůvodnění zatím není dostupné.

Více souvisejících

Radek Březina (údajný boss) Daně Lihoviny

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy