Romové se zlobí: Naše utrpení se zpochybňuje. Budou demonstrovat v Terezíně

Praha - Během pietního shromáždění k 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi se 27. ledna v Terezíně na Litoměřicku uskuteční i demonstrace k uctění památky romského holokaustu. Akci pořádá sdružení Konexe.

Sdružení Konexe si kvůli demonstraci zadalo zábor klíčové Pražské ulice, která protíná celý Terezín a vede mimo jiné kolem Malé pevnosti a Národního hřbitova. ČTK to řekl Miroslav Brož ze sdružení, demonstrace bude podle něj poklidná. Do Terezína přijedou na konci ledna víc než tři desítky šéfů parlamentů.

"V České republice jsou oběti holokaustu a genocidy rozdělovány do dvou kategorií. Památka a utrpení jedněch se vzpomíná se zaslouženou úctou a pietou. Utrpení druhé skupiny obětí se relativizuje, zpochybňuje a jejich památka je znevažována. Tou druhou skupinou obětí jsou především Romové," uvedl Brož.

Podle Josefa Mikera ze sdružení končili ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi, jehož 70. výročí osvobození se bude v Terezíně připomínat, i Romové. "Čeští Romové, kteří dokázali přežít peklo táborů smrti provozovaných protektorátní vládou byli do Osvětimi odvezeni také, přežil málokdo. V dnešní době je, myslím, velmi důležité, aby se během pietního setkání k osvobození Osvětimi mluvilo o romských obětech, vzpomínala se památka obětí i romského holokaustu," doplnil Miker.

Do ČR na konci ledna přijedou hlavně šéfové parlamentů, svou účast už jich potvrdily tři desítky. Ze 14 pozvaných hlav států účast na českých akcích písemně potvrdil jen bulharský prezident. Americký prezident Barack Obama se omluvil. Nad příjezdem ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož pozvání od prezidenta Miloše Zemana vzbudilo vášně a distancovala se od něho například Federace židovských obcí ČR, visí otazník stejně jako nad přítomností francouzského prezidenta Françoise Hollandea a dalších pozvaných vysokých státníků.

Související

Lety - Památník holokaustu Romů a Sintů

Vepřín v Letech stojící na místě romského koncentračního tábora je zbouraný

V Letech na Písecku skončilo bourání bývalého vepřína v místech, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Firma teď staticky zajišťuje dvě torza z bývalé haly vepřína, které budou součástí expozice. Návštěvnické centrum tam chce Muzeum romské kultury otevřít v druhé polovině roku 2023 nebo začátkem roku 2024. Do soutěže na stavbu centra přišly tři nabídky, vítěze muzeum ještě nevybralo. Muzeum počítalo v tendru s cenou 73,5 milionu Kč bez DPH. ČTK to sdělila mluvčí Muzea romské kultury Karolina Spielmannová.
Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.

V Letech na Písecku začala demolice vepřína na místě romského koncentračního tábora

V Letech na Písecku dnes začala demolice bývalého vepřínu, který stál na místě koncentračního romského tábora z druhé světové války. Vznikne zde Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách za více než 100 milionů korun. Demolice potrvá přibližně tři měsíce. ČTK to řekl Roman Hrabec, ředitel pro obchod a výrobu firmy AWT Rekultivace, která práce zajišťuje.

Více souvisejících

Koncentrační tábor Lety Romové Osvětim

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy