Štrougal před soud kvůli elektrickému plotu? Česko možná čeká velký proces

Praha - Zřejmě se blíží proces, který Česko ještě nezažilo. Před soudem by mohl stanout dosud nejvyšší komunistický hlavoun - bývalý premiér Lubomír Štrougal. A to za nic banálního, ale za smrt desítek lidí na elektrických zátarasech na hranicích ČSSR. Mohl by dostat až deset let, informuje dnešní MF Dnes.

O případném historicky nejvýznamnějším procesu s nejvýše postaveným komunistou rozhodne zdánlivá banalita. Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu čeká na unikátní znalecký posudek z oboru elektrotechniky. Ten se bude zabývat elektrickým plotem na hranicích ČSSR, na kterém umírali uprchlíci z komunistického bloku.

Štrougala by mohl před soud dostat detail, který zřejmě soudruzi při budování železné opony přehlédli nebo je spíš vůbec nezajímal. Elektrický plot nabitý vysokým napětím 3000 až 6000 voltů patrně odporoval tehdejším platným normám, které měly zajistit, že budou všechna elektrická zařízení v zemi bezpečná.

Pokud znalecký posudek konstatuje, že tomu tak bylo a že elektrický plot na hranicích porušoval tehdejší technické předpisy, devadesátiletého Štrougala patrně požene policie a státní zastupitelství před soud. A to s obviněním ze zneužití pravomoci nebo z obecného ohrožení, za což by mu hrozil až deset let vězení.

Už jen to, že by byl Štrougal souzen, by bylo přelomové pro vyrovnání se Čechů s vlastní minulostí. Tak vysoký komunistický hodnostář před soudem ještě nestál. Kdy padne rozhodnutí? "Mohlo by se to rozseknout do konce března," řekl MF Dnes vyšetřovatel Eduard Kočvara, který má případ na starosti.

Elektrický plot na hranicích dosahoval výšky 2,5 metru a byl nabitý vysokým napětím 3000 až 6000 voltů. Komunisté ho dostavěli v roce 1953 a byl jen jednou z překážek, kterou museli uprchlíci na hranici překonat. Elektrický plot byl sevřený mezi dalšími dvěma - mezi dvoumetrovým plotem z ostnatého drátu a dalším plotem, který sloužil jako zábrana pro zvěř. Stál na dvacet metrů širokém zoraném pásu, kde bylo možné snadno postřehnout "narušitele" nebo jeho stopy.

Celý systém této železné opony navíc nestál přímo na hranicích, ale zhruba dva kilometry od ní, aby pohraničníci mohli uprchlíka, který se přes zábrany dostal, zadržet ještě na československém území. V praxi ovšem často pronikali i za hranici, protože za úspěšný útěk jim hrozily tresty, zatímco za zadrženého uprchlíka odměny.

Lubomír Štrougal byl v letech 1961 a 1965 ministrem vnitra, v letech 1970 až 1988 dokonce premiérem. U případného obvinění by ale byla klíčová doba, kdy šéfoval klíčovému ministerstvu vnitra. Tehdy totiž byly smrtící elektrické ploty ještě v provozu.

Paradoxně je nechal vypnout v roce 1965 právě Štrougal. Nepochybně to ale nebylo z humánních pohnutek. Ke stržení elektrického plotu se komunisté rozhodli po mezinárodních protestech a stížnostech. Navíc v době, kdy v zemi došlo k jistému uvolnění a blížilo se Pražské jaro. A v neposlední řadě byl provoz elektrického plotu poměrně nákladný.

Lubomír Štrougal se stal po prezidentovi Gustavu Husákovi asi nejznámější tváří spojovanou s "normalizací ve všech jejích aspektech nesvobody, cenzury, každodenního nátlaku na oponenty a v osmdesátých letech také stále patrnější ekonomické stagnace", uvádí Wikipedia. Lidové fámy mu dokonce připisovaly milostný vztah se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou.

Z politiky Štrougal zmizel v prosinci 1989. Byl vyloučen i z KSČ a stáhl se do ústraní. Stáří prožívá v horské obci Jizerka v usedlosti "Na Kobyle" za Kořenovem v Jizerských horách. Před soud se ho úřady pokusily neúspěšně dostat už v devadesátých letech.

Související

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.
Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Pozůstalí podali ústavní stížnost proti zastavení stíhání Štrougala

Skupina pozůstalých po lidech, kteří byli za komunistického režimu usmrceni na československých hranicích, podala ústavní stížnost proti zastavení stíhání expremiéra Lubomíra Štrougala. Zpochybňují v ní závěry znaleckého posudku, podle kterého nelze sedmadevadesátiletého bývalého politika stíhat, protože není schopen chápat své trestní řízení.

Více souvisejících

Lubomír Štrougal Komunismus

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy