Štrougal před soud kvůli elektrickému plotu? Česko možná čeká velký proces

Praha - Zřejmě se blíží proces, který Česko ještě nezažilo. Před soudem by mohl stanout dosud nejvyšší komunistický hlavoun - bývalý premiér Lubomír Štrougal. A to za nic banálního, ale za smrt desítek lidí na elektrických zátarasech na hranicích ČSSR. Mohl by dostat až deset let, informuje dnešní MF Dnes.

O případném historicky nejvýznamnějším procesu s nejvýše postaveným komunistou rozhodne zdánlivá banalita. Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu čeká na unikátní znalecký posudek z oboru elektrotechniky. Ten se bude zabývat elektrickým plotem na hranicích ČSSR, na kterém umírali uprchlíci z komunistického bloku.

Štrougala by mohl před soud dostat detail, který zřejmě soudruzi při budování železné opony přehlédli nebo je spíš vůbec nezajímal. Elektrický plot nabitý vysokým napětím 3000 až 6000 voltů patrně odporoval tehdejším platným normám, které měly zajistit, že budou všechna elektrická zařízení v zemi bezpečná.

Pokud znalecký posudek konstatuje, že tomu tak bylo a že elektrický plot na hranicích porušoval tehdejší technické předpisy, devadesátiletého Štrougala patrně požene policie a státní zastupitelství před soud. A to s obviněním ze zneužití pravomoci nebo z obecného ohrožení, za což by mu hrozil až deset let vězení.

Už jen to, že by byl Štrougal souzen, by bylo přelomové pro vyrovnání se Čechů s vlastní minulostí. Tak vysoký komunistický hodnostář před soudem ještě nestál. Kdy padne rozhodnutí? "Mohlo by se to rozseknout do konce března," řekl MF Dnes vyšetřovatel Eduard Kočvara, který má případ na starosti.

Elektrický plot na hranicích dosahoval výšky 2,5 metru a byl nabitý vysokým napětím 3000 až 6000 voltů. Komunisté ho dostavěli v roce 1953 a byl jen jednou z překážek, kterou museli uprchlíci na hranici překonat. Elektrický plot byl sevřený mezi dalšími dvěma - mezi dvoumetrovým plotem z ostnatého drátu a dalším plotem, který sloužil jako zábrana pro zvěř. Stál na dvacet metrů širokém zoraném pásu, kde bylo možné snadno postřehnout "narušitele" nebo jeho stopy.

Celý systém této železné opony navíc nestál přímo na hranicích, ale zhruba dva kilometry od ní, aby pohraničníci mohli uprchlíka, který se přes zábrany dostal, zadržet ještě na československém území. V praxi ovšem často pronikali i za hranici, protože za úspěšný útěk jim hrozily tresty, zatímco za zadrženého uprchlíka odměny.

Lubomír Štrougal byl v letech 1961 a 1965 ministrem vnitra, v letech 1970 až 1988 dokonce premiérem. U případného obvinění by ale byla klíčová doba, kdy šéfoval klíčovému ministerstvu vnitra. Tehdy totiž byly smrtící elektrické ploty ještě v provozu.

Paradoxně je nechal vypnout v roce 1965 právě Štrougal. Nepochybně to ale nebylo z humánních pohnutek. Ke stržení elektrického plotu se komunisté rozhodli po mezinárodních protestech a stížnostech. Navíc v době, kdy v zemi došlo k jistému uvolnění a blížilo se Pražské jaro. A v neposlední řadě byl provoz elektrického plotu poměrně nákladný.

Lubomír Štrougal se stal po prezidentovi Gustavu Husákovi asi nejznámější tváří spojovanou s "normalizací ve všech jejích aspektech nesvobody, cenzury, každodenního nátlaku na oponenty a v osmdesátých letech také stále patrnější ekonomické stagnace", uvádí Wikipedia. Lidové fámy mu dokonce připisovaly milostný vztah se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou.

Z politiky Štrougal zmizel v prosinci 1989. Byl vyloučen i z KSČ a stáhl se do ústraní. Stáří prožívá v horské obci Jizerka v usedlosti "Na Kobyle" za Kořenovem v Jizerských horách. Před soud se ho úřady pokusily neúspěšně dostat už v devadesátých letech.

Související

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.
Ústavní soud, ilustrační fotografie.

Pozůstalí podali ústavní stížnost proti zastavení stíhání Štrougala

Skupina pozůstalých po lidech, kteří byli za komunistického režimu usmrceni na československých hranicích, podala ústavní stížnost proti zastavení stíhání expremiéra Lubomíra Štrougala. Zpochybňují v ní závěry znaleckého posudku, podle kterého nelze sedmadevadesátiletého bývalého politika stíhat, protože není schopen chápat své trestní řízení.

Více souvisejících

Lubomír Štrougal Komunismus

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

Biden se postaví Trumpovi? Chce se s ním setkat tváří v tvář

Joe Biden v pátek vyjádřil ochotu debatovat se svým pravděpodobným republikánským oponentem Donaldem Trumpem později na podzim. Toto prohlášení bylo dosud nejvyhraněnější Bidenovo stanovisko k této záležitosti. Informace převzala agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy