Praha - Zřejmě se blíží proces, který Česko ještě nezažilo. Před soudem by mohl stanout dosud nejvyšší komunistický hlavoun - bývalý premiér Lubomír Štrougal. A to za nic banálního, ale za smrt desítek lidí na elektrických zátarasech na hranicích ČSSR. Mohl by dostat až deset let, informuje dnešní MF Dnes.
O případném historicky nejvýznamnějším procesu s nejvýše postaveným komunistou rozhodne zdánlivá banalita. Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu čeká na unikátní znalecký posudek z oboru elektrotechniky. Ten se bude zabývat elektrickým plotem na hranicích ČSSR, na kterém umírali uprchlíci z komunistického bloku.
Štrougala by mohl před soud dostat detail, který zřejmě soudruzi při budování železné opony přehlédli nebo je spíš vůbec nezajímal. Elektrický plot nabitý vysokým napětím 3000 až 6000 voltů patrně odporoval tehdejším platným normám, které měly zajistit, že budou všechna elektrická zařízení v zemi bezpečná.
Pokud znalecký posudek konstatuje, že tomu tak bylo a že elektrický plot na hranicích porušoval tehdejší technické předpisy, devadesátiletého Štrougala patrně požene policie a státní zastupitelství před soud. A to s obviněním ze zneužití pravomoci nebo z obecného ohrožení, za což by mu hrozil až deset let vězení.
Už jen to, že by byl Štrougal souzen, by bylo přelomové pro vyrovnání se Čechů s vlastní minulostí. Tak vysoký komunistický hodnostář před soudem ještě nestál. Kdy padne rozhodnutí? "Mohlo by se to rozseknout do konce března," řekl MF Dnes vyšetřovatel Eduard Kočvara, který má případ na starosti.
Elektrický plot na hranicích dosahoval výšky 2,5 metru a byl nabitý vysokým napětím 3000 až 6000 voltů. Komunisté ho dostavěli v roce 1953 a byl jen jednou z překážek, kterou museli uprchlíci na hranici překonat. Elektrický plot byl sevřený mezi dalšími dvěma - mezi dvoumetrovým plotem z ostnatého drátu a dalším plotem, který sloužil jako zábrana pro zvěř. Stál na dvacet metrů širokém zoraném pásu, kde bylo možné snadno postřehnout "narušitele" nebo jeho stopy.
Celý systém této železné opony navíc nestál přímo na hranicích, ale zhruba dva kilometry od ní, aby pohraničníci mohli uprchlíka, který se přes zábrany dostal, zadržet ještě na československém území. V praxi ovšem často pronikali i za hranici, protože za úspěšný útěk jim hrozily tresty, zatímco za zadrženého uprchlíka odměny.
Lubomír Štrougal byl v letech 1961 a 1965 ministrem vnitra, v letech 1970 až 1988 dokonce premiérem. U případného obvinění by ale byla klíčová doba, kdy šéfoval klíčovému ministerstvu vnitra. Tehdy totiž byly smrtící elektrické ploty ještě v provozu.
Paradoxně je nechal vypnout v roce 1965 právě Štrougal. Nepochybně to ale nebylo z humánních pohnutek. Ke stržení elektrického plotu se komunisté rozhodli po mezinárodních protestech a stížnostech. Navíc v době, kdy v zemi došlo k jistému uvolnění a blížilo se Pražské jaro. A v neposlední řadě byl provoz elektrického plotu poměrně nákladný.
Lubomír Štrougal se stal po prezidentovi Gustavu Husákovi asi nejznámější tváří spojovanou s "normalizací ve všech jejích aspektech nesvobody, cenzury, každodenního nátlaku na oponenty a v osmdesátých letech také stále patrnější ekonomické stagnace", uvádí Wikipedia. Lidové fámy mu dokonce připisovaly milostný vztah se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou.
Z politiky Štrougal zmizel v prosinci 1989. Byl vyloučen i z KSČ a stáhl se do ústraní. Stáří prožívá v horské obci Jizerka v usedlosti "Na Kobyle" za Kořenovem v Jizerských horách. Před soud se ho úřady pokusily neúspěšně dostat už v devadesátých letech.
Související
Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let
Pozůstalí podali ústavní stížnost proti zastavení stíhání Štrougala
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák