Špehování Nečasovy exmanželky? Svědkyně to Nagyové zavařila, takhle se chovala za peníze daňových poplatníků

Praha - Pracovnice Úřadu vlády Alena Hegerová dnes řekla soudu, že byla na jaře 2013 sledována, přičemž akci prý zařídila tehdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová, dříve Nagyová. Obžaloba Nečasovou viní ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Před Obvodním soudem pro Prahu 1 vypovídali o údajném sledování i další lidé z úřadu. Na rozdíl od předchozích jednání bylo dnešní veřejné. Mluvit měla také exmanželka bývalého premiéra Petra Nečase Radka, která ale nedorazila. V úterý je v plánu výslech exministra obrany Alexandra Vondry.

Hegerová, která měla na Úřadu vlády na starost Hrzánský palác, prý tušila, že byla na jaře 2013 sledována. Nakonec si ji pozvala tehdy Nagyová do kanceláře na schůzku, kde jí ukázala fotky ze sledovačky. "Jsem focená, jak jedu z práce, pohybuji se ve svém domě," uvedla. Sledování prý nařídila Nagyová a týkalo se také Hegerové přítele, řidiče úřadu Jiřího Pertla.

Důvodem prý bylo podezření, že Hegerová zneužívá služební auto. Pracovnice úřadu to odmítla, protože prý vozidlem jezdila s vědomím Nagyové. Tehdejší šéf Úřadu vlády Lubomír Poul Hegerové a Pertlovi údajně naznačil, že "na úřadu taky nemusí pracovat." Dvojici prý sledovala soukromá agentura a Hegerové bylo údajně řečeno, že akce stála 100.000 korun.

Pertl soudu řekl, že s Nagyovou zpočátku dobře vycházel. "Pak nastalo nějaké období v jejím životě a s panem Poulem nám vyhlásili válku, sháněli materiály, aby nás mohli vyhodit. Stali jsme se jim asi nějakým způsobem nepohodlní, věděli jsme nějaké věci, o kterých jsme nesměli mluvit," dodal. Podle něj se Nagyové nelíbil jeho vztah s Hegerovou.

Asistentka Nagyové z let 2012 a 2013 Eva Štánská při výslechu řekla, že dostala úkol sledovat Hegerovou a Pertla. Zneužití vozidla ale nemohla potvrdit. "Říkala (Nagyová), že se to musí udělat jinak," dodala. Její šéfka tehdy prý také měla podezření, že ji nahánějí novináři a chtěla po Štánské, aby předala dalšímu obžalovanému v kauze, tehdejšímu šéfovi VZ Milanu Kovandovi, denní rozvrh Nagyové.

Soud vyslechl také řidiče premiéra Petra Nagyho, který jedno podzimní ráno v roce 2012 zaznamenal při čekání na Nečase záblesk z auta stojícího zhruba 200 metrů dál. Zapsal poznávací značku a napsal o tom sms zprávu Nagyové (pozn.: jedná se o shodu jmen, nejsou v příbuzenském vztahu). "Přišla mi zpráva, že je to prověřeno, že se jedná o lidi od policie, nebo naše lidi," dodal řidič. Dál tomu prý již nevěnoval pozornost.

Hegerová také popisovala, jak fungovalo vedení úřadu. Měla prý sice svého přímého nadřízeného, ve skutečnosti ji ale úkolovala Nagyová. "Pokyny dávala paní ředitelka a nikdo si nedovolil říct, že to tak nebude," dodala. Pomáhalo se jí prý i v její domácnosti.

Psali jsme: Jakou měl Nečas přezdívku? V kauze Nagygate se řešila konspirační řeč
 

Nagyová se podle ní také nepěkně vyjadřovala k tehdejší manželce premiéra Radce Nečasové. "Nenávist tam byla. Ty výrazy bych ani nechtěla tady prezentovat, byla to i vulgární slova. Ta paní jí určitě ležela v žaludku z nějakého důvodu. Pana bývalého premiéra chtěla dostat k sobě jako žena a udělala by pro to cokoliv, což se jí i povedlo," dodala Hegerová.

Nagyová měla podle svého advokáta Eduarda Bruny obavu o své bezpečí, protože se jí Hegerová s Pertlem svěřili, že jim někdo vyhrožuje. "Byla to její reakce, že mu (Pertlovi) řekla, že se cítí ohrožena, a z toho vyplynuly všechny ty okolnosti," dodal obhájce. Hegerová měla údajně problémy se svým bývalým partnerem, který jí vyhrožoval poté, když se dala dohromady s Pertlem. Nagyová jí radila, ať vše ohlásí policii.

Nynější manželka Nečase se z jednání omluvila. K soudu dorazili zbylí obžalovaní - kromě Kovandy další exšéf VZ Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici obžalovaných hrozí až pět let vězení.

Hlavní líčení začalo loni v listopadu a pokračovalo letos v lednu. Soudkyně Helena Králová zatím vyslechla obžalované a první svědky. Hlavní líčení bylo dosud neveřejné, protože se probíraly informace v režimu utajení týkající se mimo jiné pracovních postupů tajné služby.

Obžaloba se týká údajného sledování, které podle vyšetřovatelů zařídila v roce 2012 Nagyová. Údajně zneužila rozvědku ke sledování manželky tehdejšího premiéra Nečase Radky. Případ vedl k pádu vlády, Nečas se později rozvedl a s Nagyovou se oženil. Nagyová podle státního zástupce pak ještě na jaře 2013 nechala sledovat některé pracovníky Úřadu vlády.

Obžalovaní vinu již dříve odmítli. Například Kovanda tvrdí, že se nejednalo o sledování, ale akce byla tzv. kontrasledováním. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z "nejvyšších míst".

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Jana Nagyová Petr Nečas Milan Kovanda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy