Praha - Jedno vejce denně může sníst bez obav z mrtvice či infarktu každý zdravý člověk. Dopřát si ho může i ten, kdo bere léky na cholesterol, pokud jeho hodnota nepřesahuje osm milimolů na litr krve. Pozor si ale dávajte na to, jak vajíčka připravujete.
"O Velikonocích je to nárazová konzumace, takže to není běžná dlouhodobá konzumace, a dá se tolerovat," uvedla Tamara Starnovská z Fóra zdravé výživy.
Problém podle ní může být jen v úpravě vajec. Pokud si je dá člověk na špeku, zdraví to neprospěje, a také se mu pokrm špatně tráví. Pokud ale z vajec připraví pomazánku či salát, je to v pořádku.
Jedno vejce denně je podle ní tedy zcela bezpečné konzumování a není žádný následný problém v tom, že by se zvyšovala hladina cholesterolu, což potvrdila už před 25 lety nizozemská studie. "Naopak vejce je velmi zdravá potravina v souvislosti s tím, že je to zárodečná tkáň pro vývoj nového organismu, takže má velmi dobře složené základní živiny i minerální látky a vitamíny," shrnula.
Děti do jednoho roku by ale měly dostávat jen vaječný žloutek. Bílek totiž je "hustým" zdrojem bílkovin, malé dítě by tak snadno přesáhlo denní dávku vhodnou pro svůj věk.
Vejce jsou výhodná i pro ty, kdo omezují maso, nebo ho z jídelníčku zcela vynechali. Nejde vždy o příznivce alternativního stravování, mohou to být lidé, kteří kvůli problémům se zuby nemohou maso dobře rozkousat. Nejlépe stravitelná jsou vejce naměkko, kdy opouští žaludek po jedné až dvou hodinách, naopak nejhůře stravitelná jsou smažená na tuku, ta mohou zůstat v žaludku až šest hodin.
Rizikem u vajec jsou bakterie salmonely, které bývají na skořápkách. Proto se musí při manipulaci s vejci a kuchyňském zpracováním dodržovat hygienická pravidla, jako je mytí rukou a pracovních ploch, včetně odstranění papírových obalů.
Skořápka tvoří asi 10 % celkové hmotnosti vejce, bílek přibližně 60 % a žloutek 30 %. Hlavní složkou bílku jsou bílkoviny, které tvoří asi 10 % jeho hmotnosti, zbylých 90 % je voda. Žloutek je asi z poloviny tvořen vodou a zbylá polovina jsou pak tuky (32-37 %) a bílkoviny (16 %), minerální látky (1 %) a velmi málo jsou zastoupené sacharidy (jen 1 %). Za žlutooranžovou barvu žloutku jsou odpovědné karotenoidy (hlavně lutein a riboflavin), což jsou přírodní barviva s antioxidačním účinkem. Tato barviva nosnice přijímají v krmivu, takže, pokud konzumují i zelené rostliny, jejich žloutky, mají výraznou žlutooranžovou barvu.
Z vitaminů jsou ve vejcích přítomny téměř všechny (kromě vitaminu C). Ve žloutku je vysoký obsah vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E), vitaminu B2 a kyseliny pantotenové. V bílku jsou zastoupeny pouze vitaminy skupiny B (rozpustné ve vodě). Z minerálních látek je nejvíce obsaženo železo, draslík, zinek a fosfor, ze stopových prvků je významný zejména selen, doplňuje server viscojis.cz.
Raději nenakupujte vejce v místech, kde není dodržováno jejich řádné uskladnění, nebo tam, kde jsou vystavena přímým slunečním paprskům (prodej z aut, ve stáncích na tržištích apod.). Čerstvé vejce by mělo po ponoření do osolené vody klesnout na dno. Pokud vejce plave na hladině, má do čerstvosti daleko.
Po nákupu umístěte vejce do chladu (5 - 8 °C), vždy špičkou dolů. V lednici je uložte do nejchladnějšího místa, ne do dveří, protože poličky umístěné ve dveřích jsou „nejteplejším" místem chladničky a nejsou vhodné pro uchovávání vajec. Nejlépe je uskladňovat vejce v plastových obalech ve vrchní a střední polici. Skořápku vajec nikdy neomývejte, pokud se je nechystáte ihned spotřebovat. Na skořápce je ochranná vrstva, která chrání vejce před škodlivými mikroorganismy, a umytím se tato vrstva poruší.
Aktualizováno 9. listopadu 2024 22:02
StarDance má za sebou muzikálový večer. Herecká sestava přišla o jednoho člena
Související
Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?
Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , Vejce , Velikonoce
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry může být v hledáčku Trumpových. Je to prý v zájmu Američanů
včera
Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny
včera
Na silnicích pozor. Problémy budou i v pondělí, avizují meteorologové
včera
Trump už sestavuje administrativu. Prozradil dvě jména, která v ní nebudou
včera
Piráty opouští i bývalý europoslanec Kolaja. V červnu je ještě vedl do voleb
včera
Rusové vysvětlili, proč Kreml doufal ve vítězství Harrisové. Jde o Ukrajinu
včera
Válka gangů přerůstá Švédsku přes hlavu. Za nitky zřejmě tahá i Teherán
včera
Počasí v Šumperku si žádalo vysvětlení. Meteorologové řekli, proč sněžilo
včera
Rusové posílají vojáky na porážku. Říjnové ztráty na Ukrajině byly zatím nejvyšší
včera
Desítky mrtvých po izraelském náletu v Gaze. Více než třetinu obětí tvoří děti
včera
Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo
včera
Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří
včera
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
včera
Trumpův poradce odkryl karty ohledně války na Ukrajině. Krym je pryč, vzkazuje
včera
Severokorejci se v Rusku utrhli ze řetězu. Propadli filmům pro dospělé
včera
Počasí komplikuje dopravu. Na D3 havarovalo několik aut, problémy hrozí i dnes
včera
Výhled počasí na příští víkend. Vliv bude mít brázda nižšího tlaku vzduchu
9. listopadu 2024 22:23
Fico chce změnu ve volebním systému. Putinizace Slovenska, reaguje opozice
Aktualizováno 9. listopadu 2024 22:02
StarDance má za sebou muzikálový večer. Herecká sestava přišla o jednoho člena
9. listopadu 2024 21:39
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny.
Zdroj: Lucie Podzimková