Poplach. Kdy utíkat, když zazní sirény? Přehled signálů

Praha - Zkoušku sirén každou první středu v měsíci pozná jistě každý. Jenže co když se varovný signál ozve nečekaně? Současná situace ve světě nám připomněla důležitou věc - většina lidí neví, jak poznat varování před nebezpečím. Připravili jsme proto přehled varovných signálů. Co znamenají a kdy se spouštějí?

Pravidelná zkouška sirén probíhá první středu v měsíci v pravé poledne. Nepřerušovaný zvuk trvající 140 vteřin slýcháme od listopadu 2001, kdy byl úředně ohlášen jako jediný způsob varování obyvatel. Jenže za ty roky jsme se ho naučili ignorovat. Co dělat, když se nejednou ozve nečekaně? Máme vzít nohy na ramena? Schovat se? Co signály znamenají a dají se podle nich rozpoznat bezpečnostní rizika? Tyto otázky si zodpovíme.

Víte, že... Od roku 2009 předchází zkoušce sirén hlasové upozornění. Stalo se tak po množství stížností cizinců, které signál překvapil, a měli strach, že jde o skutečné varování před nebezpečím.

Jaké druhy signálů můžete slyšet?

Pravidelná zkouška sirén – jak je již výše zmíněno, jde o 140 sekund trvající signál spouštěný první středu v měsíci.

Požární poplach - jde o přerušovaný tón sirény znějící po dobu 60 sekund (nejdřív zní 25 vteřin nepřetržitý tón, který následně deset vteřin klesá, poté následuje dalších 25 vteřin nepřetržitého tónu). Vyhlašuje se pro hasičské jednotky a další záchranáře. Není varovným signálem pro obyvatele!

Všeobecná výstraha – tento signál je varovným signálem pro obyvatele. Tvoří jej kolísavý zvuk trvající 140 vteřin. V případě nouze může být vyhlašován třikrát za sebou. Signalizuje jakékoli nebezpečí od povodní, přes ohlášení úniku chemických či radioaktivních látek, až po válečný útok.

Jaké konkrétní nebezpečí hrozí, to podle signalizace nepoznáme. Tyto informace najdete po zaznění signálů buď na webových stránkách ministerstva vnitra nebo v televizi či rádiu.

Jestliže se spustí varovný signál všeobecné výstrahy, doporučuje se především okamžitě najít úkryt v jakékoli blízké zděné budově, která má uzavíratelné prostory. Panuje představa, že byste se měli schovat ve sklepě, tomu se ovšem vyhněte a raději dejte přednost místnostem ve středu budovy bez oken.

Tato rada neplatí, pokud jde o varování před povodněmi. V případě této hrozby je doporučováno vyhledat vyvýšené místo (kopec), nebo volné prostranství.

Místnost, ve které se ukryjete, izolujte od okolí – zabezpečte okna a dveře. V případě chemického či jaderného útoku vypněte klimatizaci a větrání. Ucpěte jakákoli místa, z nichž by do vašeho úkrytu mohl proudit vzduch z venku.

Pak už nezbývá nic jiného než jen čekat na další informace ze sdělovacích prostředků či od záchranářů.

Související

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

Více souvisejících

život záchranáři Hasiči

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy