Nutná obrana: Kdy je zabití zloděje zločinem a kdy obranou?

Praha - Smrt recidivisty a zřejmě také zloděje, kterého dnes v pražských Kobylisích zabil nožem muž na zahradě svého domu, patrně vyvolá diskuse o přiměřenosti jeho obrany. Zcela jistě se jimi bude zabývat policie - bude hodnotit, zda šlo o tzv. nutnou obranu a krajní nouzi.

Váš dům či zahradu už několikrát navštívili zloději. Tentokrát jste ale doma a na zahradě si všimnete cizího muže, který se snaží dostat do vašeho zahradního domku. Popadnete první zbraň, kterou doma najdete, což je celkem logicky nůž. A pak si to jdete před dům s nezvaným návštěvníkem vyříkat. Strhne se mezi vámi šarvátka a vy zloděje zabijete. Měli jste na to právo?

Než si odpovíte, je třeba si vyjasnit, jak se na tuto situaci dívá české právo. Každý má právo na ochranu svého majetku a soukromí. Vniknutí do cizího domu je přinejmenším porušením domovní svobody. V tomto případě ale spíše půjde o vloupání a pokus o krádež. Obrana majetku je tedy přípustná a žádoucí.

Zákon ale zároveň chrání i lidský život. A to i pachatelů trestných činů. Ochranu lidského života právo staví výše než ochranu majetku. Jinými slovy - lidský život je cennější než majetek. Pokud se nad tím chcete rozhořčovat, sáhněte si do svědomí a vzpomeňte si třeba, jak jste jako děti lezli sousedovi na hrušky. Má sice právo si je před vámi chránit, ale nikoli za tu cenu, že vás při tom zabije.

U případu z Kobylis teď bude policisty zajímat pochopitelně každý detail. Už vědí, že zabitým mužem byl recidivista mnohokrát trestaný právě za vloupání. O jeho motivech, proč lezl do cizí zahrady, je tedy takřka jasno. To je polehčující okolnost pro muže, který bránil svůj majetek.

Policii teď ovšem ještě víc budou zajímat okolnosti, za jakých vznikla rvačka mezi muži a jak se vyvíjela. To napoví nejen svědectví majitele domu, ale i pitva, případně rekonstrukce. Proč je to tak důležité? Policisté totiž budou hodnotit, jestli byl majitel domu v tzv. krajní nouzi a zda případně jednal v tzv. nutné obraně.

Ani pro soudce není často snadné tohle rozlišit. Jak tedy hovoří zákon? V případě nutné obrany takto a v případě krajní nouze takto.

Z výkladu zákona o nutné obraně vyplývá, že samotná ochrana majetku neopravňovala majitele domu zabít. Jestliže ale vyšetřování prokáže, že se majitel domu bránil při rvačce a útok mu "přímo hrozil" případně zrovna "trval", je nevinen.

Je tu však ještě jedno "ale". Obrana musí být přiměřená útoku. Zákon sice připouští, že z logiky věci musí být obrana silnější než útok, ale nesmí mezi nimi být hrubý nepoměr. To, zda je obrana nožem přiměřená útoku neozbrojeného muže, bude posuzovat policie, státní zástupce a případně soud. Policie bude nepochybně také zjišťovat, jestli zloděj nepoužil také nějakou zbraň. Tou může být klidně klacek nebo kámen.

Institut krajní nouze v tomto případě patrně nelze použít, protože ten uvádí, že způsobený následek (ochrany majetku) nesmí být závažnější než ten, který hrozil. Pokud tedy zloděj přišel ukrást staré železo, nelze ho zabít. To jen v případě, že by při rvačce ohrozil život majitele domu.

Související

Více souvisejících

krimi život majetek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy