Protiatomový kryt pod Špilberkem je v horším stavu, než se čekalo

Brno - Protiatomový kryt pod Špilberkem je ve výrazně horším stavu, než se zdálo. Uvedla to dnes obecně prospěšná společnost Americký fond, která chtěla objekt do dvou let zpřístupnit veřejnosti. Problémy jsou hlavně s elektroinstalací.

Kryt s označením 10-Z má přístup z Husovy ulice a společnost v něm chce udělat expozici studené války a komunismu v Československu. "Převzali jsme prostor o 1500 metrech čtverečních v lednu od města a zavázali se připravit expozici. Ale řešíme technické potíže, které zpřístupnění znemožňují," dnes v tiskové zprávě ředitel společnosti Pavel Paleček.

Zjistilo se, že část elektroinstalace je za hranicí životnosti a některé bezpečnostní prvky zcela chybějí. Na symbolickém odtajnění v polovině června vypadlo několik okruhů elektroinstalace. "Naštěstí si toho nikdo nevšiml, ale při denním provozu nelze spoléhat na náhodu," uvedl Paleček.

Dalším z mnoha problémů je, že původní nouzový výstup na Špilberk z roku 1959 nesplňuje současná bezpečnostní kritéria, a proto bude muset být před plným zpřístupněním přebudovaný.

Kryt je v majetku města a je součástí krajského Integrovaného záchranného systému. Nezisková společnost, která kryt spravuje, jej musí udržovat v provozuschopném stavu a dokládat pravidelné revize dobové techniky.

Kryt do skály pod Špilberkem vystřílela dynamitem německá správa během druhé světové války. Sloužil jako úkryt před bombardováním Brna a po válce krátce jako velkoobchod vínem firmy Löwy a Šmíd. V roce 1959 z něj vznikl super tajný velitelský bunkr pro klíčové pracovníky města a kraje pro případ atomové války. "Aby ale lidé měli možnost se do krytu dostat, rozhodli jsme se umožnit jim návštěvu do technického zázemí krytu formou exkurze na vlastní nebezpečí," uvedl Paleček. Tu si lze rezervovat už nyní na webové adrese www.10-z.cz.

Související

Více souvisejících

Brno Protiatomové kryty památky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy