Rom musel chodit do zvláštní školy. Odškodnění nedostane, rozhodl ÚS

Brno - Ústavní soud zamítl stížnost stěžovatele proti rozsudkům Nejvyššího soudu a Vrchního soudu v Praze, neboť jimi nebylo porušeno základní právo stěžovatele na soudní ochranu, informuje usoud.cz.

Muž byl zařazen do zvláštní školy na základě intelektových a rozumových schopností, nikoli v důsledku diskriminačního zacházení vyvolaného jeho příslušností k romskému etniku.

Podstatné podle soudu bylo, že "jeho rozumové schopnosti byly posuzované průběžně po celou dobu jeho studia jednak psychologickými testy prováděnými několika metodami a na více odborných pracovištích, jednak sledováním jeho studia a jeho prospěchu. Jeho umístění a setrvání ve zvláštní škole se tak neodvíjelo od jednorázového vyšetření a zjevně nešlo ani o výsledek pouhého rutinního přístupu příslušných orgánů."

Stěžovatel uvedl, že jeho zařazení do zvláštní školy nepřípustným způsobem zasáhlo do jeho osobnostních práv. Žalobu na ochranu osobnosti podal už v roce 2008. O rok později ji zamítl Městský soud v Praze, protože se nepodařilo prokázat, že by byl muž diskriminován a že by bylo zasaženo do jeho osobnostních práv. V roce 2010 potvrdil verdikt Vrchní soud v Praze a následně zamítl dovolání i Nejvyšší soud. Muž požadoval po státu omluvu a 500.000 korun.

"Odvolací i dovolací soud v konečném důsledku nepovažovaly za podstatné, zda stěžovatel v souvislosti se svým umístěním do zvláštní školy prokázal předpoklad nepřímé diskriminace z důvodu své příslušnosti k romské etnické skupině, protože i kdyby tak učinil, tento předpoklad by byl v jeho případě vyvrácen s ohledem na provedená vyšetření jeho rozumových schopností. Ústavní soud se s tímto závěrem ztotožňuje, i když jeho odůvodnění ze strany dovolacího soudu považuje za poněkud zjednodušující a nedostatečně odrážející podstatu nepřímé diskriminace," konstatoval ÚS.

Rom se u soudů opíral o oficiální statistické údaje, podle nichž bylo v době jeho zařazení do zvláštní školy v těchto zařízeních kolem 40 procent romských dětí, což z jeho hlediska dokazovalo diskriminaci. K žalobě ho inspiroval úspěch 18 Romů, kteří v roce 2007 uspěli se stejnou stížností u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský však dnes upozornil, že případy byly odlišné a že u stěžovatele bylo rozhodující opakované sledování jeho intelektu a studijních výsledků. "Tento případ by mohl být návodem, jak podobné případy řešit," dodal Rychetský.

Do zvláštní školy poslal muže Okresní národní výbor v Chebu v roce 1985, kdy mu bylo sedm let. Ve zvláštních školách pak absolvoval i celou desetiletou povinnou školní docházku. Stěžovatel žil od svých dvou let v dětském domově a zůstal tam až do roku 1996, kdy nabyl zletilosti. Muž si po dosažení plnoletosti doplnil základní vzdělání a později složil maturitu.

Související

Více souvisejících

Romové Ústavní soud ČR diskriminace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy