Člověk v tísni pomůže uprchlíkům v Srbsku a Makedonii, uvolní 1,7 milionu

Praha - Organizace Člověk v tísni uvolní 1,7 milionu korun ze svého fondu na okamžitou pomoc uprchlíkům v Makedonii a Srbsku. Za sebou často mají týdny vyčerpávajícího putování, kruté zacházení pašeráků, strastiplnou cestu přes moře nebo nevybíravé chování pohraničníků a policistů. Bez znalosti jazyka a zákonů se v cizím prostředí snadno stávají obětí pašeráckých gangů, úplatkářství a dalšího zneužívání.

Pracovníci Člověka v tísni v minulých týdnech přímo v Makedonii a Srbsku provedli podrobný průzkum situace a na základě toho se společnost rozhodla na okamžitou pomoc uprchlíkům uvolnit 1,7 milionu korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni.

„Dvě makedonské a jedna srbská partnerská nevládní organizace budou těm nejpotřebnějším mezi uprchlíky poskytovat vodu a potraviny, psychosociální nebo právní pomoc a také informace o rizicích jakými jsou pašerácké gangy. Zaměříme se především na ochranu žen a dětí," vysvětluje koordinátorka Člověka v tísni Emanuela Macková, která situaci zjišťovala přímo na místě. Člověk v tísni zároveň už distribuoval potravinovou pomoc pro 150 uprchlíků, především žen a dětí, na severu Srbska.

Shefaa Alksser (24) z oblasti Aleppa se na cestu vydala se svým ročním synem Tamimem. „V Sýrii se nedá žít. Nefunguje elektřina ani voda. Radikálové na naší vesnici shodili bombu, vedlejší dům se zřítil. Bylo to velmi nebezpečné," říká studentka geologie. Utíkají ale i lidé z Afghánistánu jako například Najibulah Nasratyar Ahmadzai z Lógaru.

„Pracoval jsem v rádiu Sarak a začal mi vyhrožovat Taliban, že až mě jednou zajmou, zabijí mě. Vyhrožují i mojí nemocné manželce. Tak jsem se vydal na cestu do Rakouska. Chci ženu co nejdříve dostat do Evropy, protože jí hrozí velké nebezpečí," uvedl muž (23), který vystudoval žurnalistiku na Kábulské univerzitě.

Psali jsme:
Žádná válka, uprchlíci přesto popisují peklo. O co jde v Eritreji?  

Asi 100.000 migrantů, mnozí ze Sýrie a dalších konfliktních oblastí Blízkého východu, vstoupilo letos do Srbska na své cestě na sever směrem do Maďarska a schengenské zóny volného pohybu. Maďarsko nyní staví čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý plot na hranicích se Srbskem ve snaze zabránit přílivu migrantů.

Podle OSN se očekává, že v příštích měsících bude jen do Makedonie denně přicházet až 3000 migrantů. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) před několika dny kritizoval Evropskou unii kvůli její migrační politice a vyzval k solidárnějšímu rozdělení břemene uprchlické krize. Mluvčí UNHCR Melissa Flemingová v Ženevě vyzvala k pomoci státům, jejichž možnosti jsou vyčerpány, jmenovitě Řecku, Makedonii a Srbsku.

„Velká většina těchto lidí prchá před válkou nebo vleklými konflikty, a jsou tedy uprchlíky nikoli ekonomickými migranty. Mají za sebou týdny putování a nutně potřebují základní humanitární, psychosociální nebo právní pomoc," vysvětluje ředitel Humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci člověk v tísni Srbsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy