Rasismus a xenofobie na internetu? Hrozí až tři roky natvrdo

Praha - Rasistické, neonacistické nebo xenofobní stránky vznikající zejména na sociální síti Facebook nejsou v prostředí českého internetu žádnou novinkou. Jejich autorům hrozí zabavení počítače i tři roky vězení. Usvědčit je ale není vůbec snadné.

Takřka současně se vznikem sociální sítě Facebook se na ní začala objevovat řada stránek s nenávistným obsahem. V souvislosti s uprchlickou krizí počet těchto stránek dramaticky roste. Protesty uživatelů proti rasismu, násilí či nenávistnému obsahu však Facebook už roky ignoruje. Provozovatelé této sítě totiž obvykle dojdou k závěru, že autoři stránek pravidla sociální sítě neporušují. „Najít autora závadné stránky nebo příspěvku je běh na dlouhou trať a policie má svázané ruce. Může totiž jen těžko dokazovat, že nezákonný příspěvek napsal skutečně člověk, který je pod ním podepsaný," popsal Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Hlavní problém spočívá v tom, že většina sociálních sítí včetně nejrozšířenějšího Facebooku je registrována ve Spojených státech amerických, tudíž se řídí tamními zákony. V případě užívání sociálních sítí na území České republiky však musí být dodržovány české právní předpisy. „Stránku se závadným obsahem může uživatel provozovateli nahlásit, ten totiž za její obsah zodpovídá. Pokud ale obsah podle jeho posouzení neporušuje právní předpisy nebo smluvní podmínky, odstranit ji nemusí. Stránku lze nahlásit i na policii. Šance, že jejího autora vypátrá, ale bývá nízká," vysvětlil Jiří Hartmann.

V Česku chybí speciální zákon, který by reguloval obsah internetových diskusí. „Zatímco odpovědnost poskytovatele služeb je regulována zákonem o službách informační společnosti, chování jednotlivých přispěvatelů v diskusích na internetu není předmětem speciální právní regulace. Podle zákona poskytovatel není povinen dohlížet na obsah jím přenášených nebo ukládaných informací ani aktivně vyhledávat skutečnosti a okolnosti poukazující na protiprávní obsah informace," upozornil Jiří Hartmann.

Situace by se mohla zlepšit příští rok. Ministerstvo vnitra totiž plánuje zřízení zvláštního útvaru, který se bude specializovat výhradně na internetovou kriminalitu. „Tento útvar by pak měl mít na starosti především koordinaci při odhalování trestné činnosti v prostředí internetu. Zaměřit by se měl zejména na oblasti hospodářské kriminality páchané na internetu, šíření dětské pornografie na internetu, zneužívání osobních údajů a podobně," řekl Jiří Hartmann.

Autoři rasistických, neonacistických nebo xenofobních stránek a příspěvků nejsou beztrestní. Pokud se policii autory podaří vypátrat, hrozí jim vězení. „V rámci vyšetřování může navíc policie obviněnému zabavit počítačové či jiné IT vybavení. Pokud je člověk odsouzen, hrozí mu za trestné činy, které se týkají zejména hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, několikaleté vězení," uvedl Jiří Hartmann.

Související

Polská policie

Čech se dopustil rasistického útoku v Polsku. Hrozí mu vězení

Český občan skončil v rukou polských policistů kvůli rasistickému útoku na Afričana na nádraží v Katovicích. Muž měl přiznat vinu a zůstává pod dohledem policie do té doby, než bude případ vyřízen. Incident neunikl pozornosti polských celostátních médií. 
FIFA, ilustrační fotografie.

FIFA zřídila zvláštní komisi proti rasismu. Povede jí Vinícius Júnior, ve Španělsku je terčem útoků

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se rozhodla ustanovit zvláštní komisi proti rasismu, jejímiž členy budou fotbalisté mající za úkol navrhovat přísnější tresty za diskriminaci ve fotbale. Tuto informaci uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na samotného prezidenta FIFA Gianniho Infantina. Ten zároveň potvrdil, že požádal útočníka Realu Madrid Viníciuse Juniora, aby tuto komisi vedl. 

Více souvisejících

rasismus xenofobie uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy