Praha - Právě teď je ideální doba na to umýt před zimou všechny okna. Kdo to nechá na pozdější dobu, lehce se může stát, že při této činnosti nastydne.
Čištění oken má pouze jeden cíl, kterým jsou čistá okna bez šmouh. A jelikož není dosažení bezvadného výsledku snadné, vzniklo o této domácí disciplíně mnoho mýtů. Noviny, kávové filtry, nylonové punčochy – babiččiny malé tipy pro dokonalost bez šmouh neústupně soutěží s modernějšími řešeními, od čističů oken po vysávání oken. Avšak s jakými technikami, nástroji a prostředky se okna čistí, nejen perfektně, ale také nejrychleji. A které z nich se ukazují ve skutečnosti jako kontraproduktivní?
Váš pes právě podezíravě pozdravil kočku vašich sousedů a přitiskl svůj mokrý čenich na balkonové okno, nos vašeho tříletého syna a jeho prsty od čokolády udělají to samé. I když od posledního čištění oken neuplynula nijak dlouhá doba, je čas to udělat znovu.
K takovým nepříjemným neplánovaným čištěním dochází zřídka. Příliš mnoho nástrojů, příliš mnoho pracovních kroků – také proto čištění oken odrazuje i ty nejnadšenější uklízeče. V určité chvíli vás začne špatné vidění skrz špínu, prach a dešťové kapky obtěžovat. Nejen vlastní pohoda, nýbrž i kritické pohledy sousedů určují četnost čištění oken. Lidé žijící v přízemí se přiklánějí k častějšímu mytí oken než lidé žijící v horních patrech.
Každý má svoji vlastní strategii k dosažení okenních tabulí bez šmouh. Avšak který mýtus o čištění oken má největší efekt? A jak jednoduše namícháte svůj vlastní prostředek na čištění oken? Jedna věc je jasná, nepotřebujete žádného drahého, profesionálního čističe oken, pokud neplánujete čistit celou výškovou budovu. Přesto by mohl nákup technických pomůcek stát jednotlivcům za námahu – s pomocí vysávání oken lze ušetřit dvě třetiny pracovních kroků.
Mýtus 1: Nikdy nečistěte okna, když svítí slunce
Pravda: Hezké počasí je špatné počasí pro čištění oken. Zvláště když je okenní tabule vystavena hřejícím slunečním paprskům. Ty způsobují rychlé odpařování vody na tabulích. Výsledkem jsou ohavné šmouhy a pruhy. Když svítí slunce, je lepší uklízet uvnitř nebo raději od všech domácích prací upustit a užít si překrásného počasí.
Mýtus 2: Nejlépe okna vyčistí noviny
Ne nutně. Je pravda, že zmačkané noviny pohlcují přebytečnou vodu velmi dobře. Avšak tiskařský inkoust na sběrovém papíru by mohl obarvit bílé umělé rámy. S trochou smůly vám použití novin může dokonce přidělat práci. Další triky, jako používání kávových filtrů nebo nylonových punčoch jsou v tomto ohledu bezpečnější, avšak neodstraní nečistoty spolehlivě. Pro toho, kdo chce mít okna absolutně bez šmouh, je nejlepší použít mikrovláknovou utěrku nebo starou dobrou jelenici.
Mýtus 3: Rychlejší čištění oken s horkou vodou
To není zcela pravda! Voda by měla být pouze teplá na dotek, aby se přidané čisticí prostředky neodpařovaly a mohly rozvíjet svůj plný účinek ve vodě na čištění (obvykle etanol). Přidání několika kapek prostředku na nádobí v kombinaci se šplíchnutím octa nebo lihu je známé jako tajná superzbraň. Tyto dvě přísady účinně rozpustí zbytky vápence na skleněných plochách. Ten, kdo má citlivý nos a chce vyčistit skleněné povrchy trvale, by měl použít moderní čisticí prostředek jako prevenci.
Mýtus 4: Zdolávání šmouh a pruhů čističem skel
Pouze do určité míry. Mnoho čističů skel obsahuje přísady jako parfémy, které se usazují na oknech jako tenký film a proto nebrání tvorbě šmouh, nýbrž ji podporují. Často se proti neústupným šmouhám doporučuje černý čaj. Tyto domácí prostředky mohou na tabulích udělat zázraky, avšak používají-li se pravidelně, mohou snadno obarvit okenní rámy. Nejbezpečnější způsob dosažení oken bez šmouh není pomocí dodatečných výrobků, nýbrž důkladným odstraněním všech zbytků kapalin na skleněném povrchu. Nejsou-li na něm žádné kapaliny, nemohou ani žádné látky na tabuli zaschnout.
1. května 2025 10:01
Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
Související

On-line prádelny hlásí velký rozmach. Budou i v Česku?

Žena v domácnosti? V minulosti práce na plný úvazek
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 44 minutami

Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
před 1 hodinou

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
před 2 hodinami

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
před 3 hodinami

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
před 3 hodinami

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
před 4 hodinami

Počasí: Meteorologové varují před dnešními bouřkami. Hrozí supercely
před 4 hodinami

Nouzové přistání v Praze. Pilot hlásil problémy s tlakem na palubě
před 6 hodinami

Počasí přinese o víkendu do Česka bouřky, déšť a silný vítr
včera

Blackout může nastat kdekoliv a kdykoliv. Jak se mohou zhroutit energetické systémy po celém světě?
včera

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny
včera

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
včera

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
včera

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
včera

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
včera

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
včera

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
včera

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
včera

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
včera

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
včera
Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.
Zdroj: Libor Novák