Soud otevřel kauzu lidí pohřbených pod stodolou na Nymbursku

Praha - Šedesátiletý Josef Šimek dnes odmítl vypovídat v kauze dvojnásobné vraždy, jejíž oběti byly před dvěma roky nalezeny zabetonované pod stodolou v obci Záhornice na Nymbursku. Obžaloba Šimka označuje za hlavní postavu případu, která vraždy sama provedla nebo je nařídila. V kauze figurují další čtyři muži. Dva podle spisu provedli vraždy a ukryli těla, za což jim hrozí 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Ostatní se podíleli na nelegálním byznysu, zpronevěře či podvodech.

První vražda se podle obžaloby stala v polovině ledna 2003, tedy deset let před nálezem těl. Obětí byl tehdy sedmašedesátiletý Čechošvýcar, vlastník pozemků, o které šlo skupině obviněných. Šimek podle obžaloby usmrcením muže odstranil překážku mezi zájmem získat pozemky a neochotou zavražděného parcely prodat.

Šimek byl po zatčení umístěn do vězení v Pardubicích, aby si odpykal trest za podvody. V roce 2005 totiž místo něj na falešné doklady nastoupil do věznice jiný muž, jehož policie při vyšetřování případu hledala jako důležitého svědka.

Vězeňská eskorta dnes Šimka do soudní síně přivezla na invalidním vozíku. Muž odmítl vypovídat, protože jej údajně vyšetřují policisté kvůli další vraždě, která by prý měla změnit náhled na celý případ. V dalším případu figuruje i devětašedesátiletý důchodce Václav Štork, který je podle spisu druhou hlavní postavou kauzy. Stíhán je vazebně.

Podle státní zástupkyně Markéty Pánkové se na další případ přišlo při hlubším vyšetřování záhornických vražd. "Na základě toho jim bylo sděleno obvinění pro další trestný čin vraždy," řekla ČTK Pánková. Bližší informace k případu nechtěla žalobkyně říct, protože se jím dál zabývají kriminalisté.

Skupina po první vraždě podle spisu o pozemcích vyjednávala s dědici a zároveň se snažila zařídit změny v územním plánu tak, aby mohly být pozemky výhodně zpeněženy. Gang nakonec pozemky od pozůstalých získal v roce 2007 za pět milionů korun, přičemž znalci jejich hodnotu odhadli na 50 milionů korun.

Druhá vražda se podle obžaloby stala v roce 2008. Její obětí byla třiatřicetiletá žena, která figurovala jako bílý kůň ve firmě, která udělala daňové úniky za 42 milionů korun při obchodech s pohonnými hmotami a minerálními oleji. Její smrt měla zahladit stopy trestné činnosti.

Muž byl podle obžaloby zastřelen jednou ranou do týla ve svém bytě v centru Prahy, žena zemřela po třech ranách do hlavy přímo v Záhornici. Obě těla byla nalezena 1. října 2013 pod objektem, který policie vytipovala, když pátrala po osudu zavražděných a prověřovala různé nemovitosti, které souvisely s obviněnými lidmi. Obě těla byla zabalena do igelitových pytlů a do spacáku, oddělovala je masivní betonová deska. U první oběti byly v zemi zalité vápnem také její osobní věci.

Pozemek po celých deset let od ukrytí první oběti až do policejního zásahu údajně hlídal Štork. Podle obžaloby se také podílel na převodech vlastnických práv nemovitosti na Nymbursku, aby byla co nejvíc ztížena identifikace pravého vlastníka. Používal podle spisu falešného jména, dohlížel na to, aby objekt budil dojem využívané nemovitosti, úmyslně prezentoval smyšlené legendy o budoucím využití nemovitosti. Zároveň se také podle obžaloby zřejmě postaral o likvidaci vražedných zbraní, které se policii nepodařilo najít.

Štork to dnes všechno odmítl. Obžalobu označil jako nesmysly, oběti vražd prý nezná a osobně se s nimi nesetkal.

V kauze dále figuruje šestašedesátiletý Richard Novohradský, který se podle obžaloby podílel na daňových podvodech s pohonnými hmotami. "Obžaloba je postavena na nepravdivých zjištěních," hájil se Novohradský. Společně se Štorkem se hájili také tím, že policie při vyšetřování odvedla špatnou práci a kauzu "hodila" na pět obviněných.

Jako poslední dva obvinění v případu figurují devětadvacetiletý Martin Šimek a šestapadesátiletý Květoslav Šimek, jejichž výslech před soudem je v plánu v úterý. Trojici mužů, kteří hrají v kauze spíše okrajové role, hrozí až osm nebo až deset let vězení za machinace s pozemky, krácení daní či vyvádění peněz.

Související

Ilustrační fotografie.

Podezřelý z brutální vraždy v Plzni jde do vazby, rozhodl soud

Okresní soud Plzeň-město ve středu poslal do vazby muže, který minulý týden na Plzeňsku jednu ženu zabil a u druhé se o to pokusil. Údajně má jít o primáře z domažlické nemocnice. Kriminalisté podezřelého muže v úterý obvinili z vraždy, pokusu o vraždu a znásilnění. 

Více souvisejících

krimi Vražda nymburk

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy