Praha - Šedesátiletý Josef Šimek dnes odmítl vypovídat v kauze dvojnásobné vraždy, jejíž oběti byly před dvěma roky nalezeny zabetonované pod stodolou v obci Záhornice na Nymbursku. Obžaloba Šimka označuje za hlavní postavu případu, která vraždy sama provedla nebo je nařídila. V kauze figurují další čtyři muži. Dva podle spisu provedli vraždy a ukryli těla, za což jim hrozí 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Ostatní se podíleli na nelegálním byznysu, zpronevěře či podvodech.
První vražda se podle obžaloby stala v polovině ledna 2003, tedy deset let před nálezem těl. Obětí byl tehdy sedmašedesátiletý Čechošvýcar, vlastník pozemků, o které šlo skupině obviněných. Šimek podle obžaloby usmrcením muže odstranil překážku mezi zájmem získat pozemky a neochotou zavražděného parcely prodat.
Šimek byl po zatčení umístěn do vězení v Pardubicích, aby si odpykal trest za podvody. V roce 2005 totiž místo něj na falešné doklady nastoupil do věznice jiný muž, jehož policie při vyšetřování případu hledala jako důležitého svědka.
Vězeňská eskorta dnes Šimka do soudní síně přivezla na invalidním vozíku. Muž odmítl vypovídat, protože jej údajně vyšetřují policisté kvůli další vraždě, která by prý měla změnit náhled na celý případ. V dalším případu figuruje i devětašedesátiletý důchodce Václav Štork, který je podle spisu druhou hlavní postavou kauzy. Stíhán je vazebně.
Podle státní zástupkyně Markéty Pánkové se na další případ přišlo při hlubším vyšetřování záhornických vražd. "Na základě toho jim bylo sděleno obvinění pro další trestný čin vraždy," řekla ČTK Pánková. Bližší informace k případu nechtěla žalobkyně říct, protože se jím dál zabývají kriminalisté.
Skupina po první vraždě podle spisu o pozemcích vyjednávala s dědici a zároveň se snažila zařídit změny v územním plánu tak, aby mohly být pozemky výhodně zpeněženy. Gang nakonec pozemky od pozůstalých získal v roce 2007 za pět milionů korun, přičemž znalci jejich hodnotu odhadli na 50 milionů korun.
Druhá vražda se podle obžaloby stala v roce 2008. Její obětí byla třiatřicetiletá žena, která figurovala jako bílý kůň ve firmě, která udělala daňové úniky za 42 milionů korun při obchodech s pohonnými hmotami a minerálními oleji. Její smrt měla zahladit stopy trestné činnosti.
Muž byl podle obžaloby zastřelen jednou ranou do týla ve svém bytě v centru Prahy, žena zemřela po třech ranách do hlavy přímo v Záhornici. Obě těla byla nalezena 1. října 2013 pod objektem, který policie vytipovala, když pátrala po osudu zavražděných a prověřovala různé nemovitosti, které souvisely s obviněnými lidmi. Obě těla byla zabalena do igelitových pytlů a do spacáku, oddělovala je masivní betonová deska. U první oběti byly v zemi zalité vápnem také její osobní věci.
Pozemek po celých deset let od ukrytí první oběti až do policejního zásahu údajně hlídal Štork. Podle obžaloby se také podílel na převodech vlastnických práv nemovitosti na Nymbursku, aby byla co nejvíc ztížena identifikace pravého vlastníka. Používal podle spisu falešného jména, dohlížel na to, aby objekt budil dojem využívané nemovitosti, úmyslně prezentoval smyšlené legendy o budoucím využití nemovitosti. Zároveň se také podle obžaloby zřejmě postaral o likvidaci vražedných zbraní, které se policii nepodařilo najít.
Štork to dnes všechno odmítl. Obžalobu označil jako nesmysly, oběti vražd prý nezná a osobně se s nimi nesetkal.
V kauze dále figuruje šestašedesátiletý Richard Novohradský, který se podle obžaloby podílel na daňových podvodech s pohonnými hmotami. "Obžaloba je postavena na nepravdivých zjištěních," hájil se Novohradský. Společně se Štorkem se hájili také tím, že policie při vyšetřování odvedla špatnou práci a kauzu "hodila" na pět obviněných.
Jako poslední dva obvinění v případu figurují devětadvacetiletý Martin Šimek a šestapadesátiletý Květoslav Šimek, jejichž výslech před soudem je v plánu v úterý. Trojici mužů, kteří hrají v kauze spíše okrajové role, hrozí až osm nebo až deset let vězení za machinace s pozemky, krácení daní či vyvádění peněz.
Související

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
před 2 hodinami

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
před 2 hodinami

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
před 4 hodinami

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
před 4 hodinami

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
před 5 hodinami

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
před 7 hodinami

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
včera

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
včera

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno včera

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
včera

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě
včera

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností
včera

Albert stáhl z nabídky jeden konkrétní druh zeleniny. Zákazníkům vrátí peníze
včera

Tragédie při motokrosu na Svitavsku. Závodník nepřežil pád
včera

Ukrajina nemusí přijmout nerostnou dohodu, naznačil Zelenskyj
včera

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?
včera

V Amsterdamu útočil Ukrajinec. Lidé děkují Britovi, který se mu postavil
Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění
včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů
včera
Toulová dostala Langmajera na vrchol
Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.
Zdroj: Martin Hájek