Soud otevřel kauzu lidí pohřbených pod stodolou na Nymbursku

Praha - Šedesátiletý Josef Šimek dnes odmítl vypovídat v kauze dvojnásobné vraždy, jejíž oběti byly před dvěma roky nalezeny zabetonované pod stodolou v obci Záhornice na Nymbursku. Obžaloba Šimka označuje za hlavní postavu případu, která vraždy sama provedla nebo je nařídila. V kauze figurují další čtyři muži. Dva podle spisu provedli vraždy a ukryli těla, za což jim hrozí 12 až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Ostatní se podíleli na nelegálním byznysu, zpronevěře či podvodech.

První vražda se podle obžaloby stala v polovině ledna 2003, tedy deset let před nálezem těl. Obětí byl tehdy sedmašedesátiletý Čechošvýcar, vlastník pozemků, o které šlo skupině obviněných. Šimek podle obžaloby usmrcením muže odstranil překážku mezi zájmem získat pozemky a neochotou zavražděného parcely prodat.

Šimek byl po zatčení umístěn do vězení v Pardubicích, aby si odpykal trest za podvody. V roce 2005 totiž místo něj na falešné doklady nastoupil do věznice jiný muž, jehož policie při vyšetřování případu hledala jako důležitého svědka.

Vězeňská eskorta dnes Šimka do soudní síně přivezla na invalidním vozíku. Muž odmítl vypovídat, protože jej údajně vyšetřují policisté kvůli další vraždě, která by prý měla změnit náhled na celý případ. V dalším případu figuruje i devětašedesátiletý důchodce Václav Štork, který je podle spisu druhou hlavní postavou kauzy. Stíhán je vazebně.

Podle státní zástupkyně Markéty Pánkové se na další případ přišlo při hlubším vyšetřování záhornických vražd. "Na základě toho jim bylo sděleno obvinění pro další trestný čin vraždy," řekla ČTK Pánková. Bližší informace k případu nechtěla žalobkyně říct, protože se jím dál zabývají kriminalisté.

Skupina po první vraždě podle spisu o pozemcích vyjednávala s dědici a zároveň se snažila zařídit změny v územním plánu tak, aby mohly být pozemky výhodně zpeněženy. Gang nakonec pozemky od pozůstalých získal v roce 2007 za pět milionů korun, přičemž znalci jejich hodnotu odhadli na 50 milionů korun.

Druhá vražda se podle obžaloby stala v roce 2008. Její obětí byla třiatřicetiletá žena, která figurovala jako bílý kůň ve firmě, která udělala daňové úniky za 42 milionů korun při obchodech s pohonnými hmotami a minerálními oleji. Její smrt měla zahladit stopy trestné činnosti.

Muž byl podle obžaloby zastřelen jednou ranou do týla ve svém bytě v centru Prahy, žena zemřela po třech ranách do hlavy přímo v Záhornici. Obě těla byla nalezena 1. října 2013 pod objektem, který policie vytipovala, když pátrala po osudu zavražděných a prověřovala různé nemovitosti, které souvisely s obviněnými lidmi. Obě těla byla zabalena do igelitových pytlů a do spacáku, oddělovala je masivní betonová deska. U první oběti byly v zemi zalité vápnem také její osobní věci.

Pozemek po celých deset let od ukrytí první oběti až do policejního zásahu údajně hlídal Štork. Podle obžaloby se také podílel na převodech vlastnických práv nemovitosti na Nymbursku, aby byla co nejvíc ztížena identifikace pravého vlastníka. Používal podle spisu falešného jména, dohlížel na to, aby objekt budil dojem využívané nemovitosti, úmyslně prezentoval smyšlené legendy o budoucím využití nemovitosti. Zároveň se také podle obžaloby zřejmě postaral o likvidaci vražedných zbraní, které se policii nepodařilo najít.

Štork to dnes všechno odmítl. Obžalobu označil jako nesmysly, oběti vražd prý nezná a osobně se s nimi nesetkal.

V kauze dále figuruje šestašedesátiletý Richard Novohradský, který se podle obžaloby podílel na daňových podvodech s pohonnými hmotami. "Obžaloba je postavena na nepravdivých zjištěních," hájil se Novohradský. Společně se Štorkem se hájili také tím, že policie při vyšetřování odvedla špatnou práci a kauzu "hodila" na pět obviněných.

Jako poslední dva obvinění v případu figurují devětadvacetiletý Martin Šimek a šestapadesátiletý Květoslav Šimek, jejichž výslech před soudem je v plánu v úterý. Trojici mužů, kteří hrají v kauze spíše okrajové role, hrozí až osm nebo až deset let vězení za machinace s pozemky, krácení daní či vyvádění peněz.

Související

Více souvisejících

krimi Vražda nymburk

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 30 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 56 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy