Novinka na Ústavním soudu: Složení senátů se bude každé dva roky měnit

Brno - Plénum Ústavního soudu dnes rozhodlo o novince, kterou dlouho prosazoval předseda ÚS Pavel Rychetský. Personální složení čtyř senátů ÚS se začne pravidelně měnit.

Plénum přijalo rozhodnutí o ustavení senátů, podle něhož dojde vždy ve dvouletých cyklech k přesunu čtyř soudců mezi jednotlivými senáty.

"Většina pléna Ústavního soudu se shodla na tom, že pravidelné změny v obsazení jednotlivých tříčlenných senátů by v budoucnu mohly podnítit širší názorovou pluralitu, představovaly by však přitom efektivní prostředek pro zachování jednoty judikatury Ústavního soudu a stejných procesních postupů všech senátů a vedly by ke vzájemnému odbornému obohacování jednotlivých soudců. Tento systém by měl zajistit trvalou a přitom pro účastníky řízení zcela předvídatelnou obměnu ve složení senátů Ústavního soudu," informuje usoud.cz.

"Usiluji již 12 let, co zde jsem, o jisté promíchání, o rotaci soudců mezi senáty," řekl ČTK nedávno Rychetský. Jeho návrh získal minulý týden podporu pléna, tedy sboru všech ústavních soudců. První rotace se uskuteční k 1. lednu 2016. Poté se vždy ve dvouletých cyklech přesune aktuální předseda senátu do dalšího senátu s vyšším pořadovým číslem.

V roce 2016 bude v prvním senátu zasedat David Uhlíř s Kateřinou Šimáčkovou a Tomášem Lichovníkem. Soudce Ludvík David se posune do druhého senátu k Vojtěchu Šimíčkovi a Jiřímu Zemánkovi. Třetí senát utvoří Jan Filip, Radovan Suchánek a Josef Fiala, kterého prezident Miloš Zeman jmenuje ve čtvrtek. V posledním, čtvrtém senátu budou zasedat Jaromír Jirsa, Vladimír Sládeček a Jan Musil.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ústavní soud ČR Pavel Rychetský

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy