Nešiďte neschopenku. Hrozí vám pokuta, ztráta peněz i výpověď

Praha - Do Česka naplno vtrhla chřipková epidemie a množství lidí upoutala na lůžko. V této chvíli máte v podstatě dvě varianty - buď si na marodění vezmete dovolenou, nebo si necháte napsat neschopenku. Pokud zvolíte druhou možnost, musíte se připravit na dodržování přísného režimu.

Pokud onemocníte a nemůžete do práce, dobře si rozmyslete, jak tuto situaci vyřešíte. Na vyléčení klasické chřipky obvykle nepotřebujete víc než týden a pokud tu možnost máte, je z hlediska financí lepší vzít si dovolenou. U dlouhodobějších nemocí se ale připravte na neschopenku.

Kolik peněz na neschopence dostávám?

Pokud vám lékař přizná pracovní neschopnost, musíte počítat s tím, že se vám rapidně sníží příjmy, úplně bez peněz ale nezůstanete. V prvních dvou týdnech pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel zaměstnanci od 4. dne tzv. náhradu mzdy. První tři dny nedostává nemocný nic. Náhrada mzdy dosahuje 60 % průměrného hodinového výdělku za poslední tři měsíce. Musíte ale počítat se snížením o redukční hranici.

Je-li vaše hodinová mzda nanejvýš 151,03 korun, pak z ní dostanete celých 90 procent. Pokud za hodinu vyděláváte mezi 151,03 Kč a 226, 63 Kč, náleží vám 60 procent částky. A pokud vyděláváte 226,63 až 453 Kč, dostanete jen třicet procent této mzdy.

Od 15. dne pracovní neschopnosti pobírá zaměstnanec nemocenskou, kterou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení. I v tomto případě vyplácí stát jen část vašeho skutečného výdělku. Částka se tentokrát vypočítává z denní výše mzdy a opět platí, že ji omezují tzv. redukční hranice. Pro výpočet toho, na co máte při nemoci nárok, bude nejjednodušší si nemocenskou vypočítat na webové kalkulačce zde.

Jak se chovat, abyste o peníze nepřišli

Když už si necháte od doktora napsat neschopenku, dbejte na to, abyste do ní všechny údaje vyplnili správně. Obzvlášť důležité je napsat správnou adresu místa, kde budete marodit. Nemusí to být adresa trvalého bydliště, ale musíte uvést adresu, na které vás případná kontrola zastihne. Nesmíte také zapomenout označit byt i zvonek jmenovkou. Lékař vám také může napsat vycházky, ty ale nesmí být delší než 6 hodin denně a povoleny jsou jen od 7 do 19 hodin.

Jestli spořádaně marodíte, mohou zjišťovat kontroloři. Kontrolu si může vyžádat zaměstnavatel i Okresní správa sociálního zabezpečení. Kontroloři přijdou na adresu, kterou jste uvedli u lékaře (proto je nutné mít na zvonku jmenovku) a podívají se, jestli jste v době, kdy vám to lékař nakázal, skutečně doma.

Když u vás kontrolor zazvoní, předložte mu 2. díl neschopenky (Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti - Průkaz práce neschopného pojištěnce) a občanský průkaz, aby bylo jasné, že za vás nestoná někdo jiný.

Co mi hrozí, když kontrolu prošvihnu

Pokud vás kontrolor doma nezastihne, může z toho být pořádný malér, nejenže vám hrozí odebrání dávek, ale v krajním případě i výpověď.

Pokud nemáte na zvonku své jméno, máte smůlu. Není totiž prací kontrolora, aby vás v domě hledal. Nedostanete sice výpověď, ale s nemocenskou se můžete rozloučit. Když se na vás kontrolor nedozvoní, informuje o tom zaměstnavatele i příslušnou správu sociálního zabezpečení. V případě, že tato situace nastane, utíkejte co nejdříve k lékaři a vysvětlete důvod své nepřítomnosti. Může se totiž stát, že jste v té době zrovna šli do lékárny nebo na kontrolu. Vysvětlovat musíte také na sociálce.

Kontrolorům nestačí pouze to, že jste v době kontroly doma. Musíte také dodržovat léčebný režim a ne například malovat byt. Pokud nejste doma nebo režim porušujete, počítejte s trestem. Může vám být sníženo nebo odejmuto nemocenské a k tomu vám navíc hrozí pokuta až 20 tisíc korun. Pokud porušíte léčebný režim během prvních čtrnácti dnů, může vám zaměstnavatel odejmout náhradu mzdy a hrozí vám dokonce i výpověď, to hlavně tehdy, když k porušení dochází opakovaně.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek: ÚZIS zpracovává analýzu ke zneužívání nemocenské

Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovává analýzu k tomu, zda lidé zneužívají sociální dávky a nemocenskou. První výsledky by měl mít v dubnu. V pořadu Partie na CNN Prima News to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zdravotnímu výboru by chtěl analýzu představit v květnu.
Senát ČR

Senát dnes schválil obnovení krizového ošetřovného a příspěvek pro lidi v karanténě

Senát dnes schválil obnovení krizového ošetřovného kvůli koronavirové epidemii. Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru budou pečující dostávat ošetřovné opět po celou dobu karantény. Podpora navíc obecně vzroste o třetinu na 80 procent redukovaného základu výdělku. Vyplácet se bude zpětně od začátku listopadu, rozhodla dnes horní komora. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Více souvisejících

nemocenská čssz zaměstnání

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 10 hodinami

včera

Izrael po rozhodnutí Turecka hledá nové dodavatele. Zvažuje i Česko

Izrael se po rozhodnutí turecké vlády o zastavení vzájemného obchodu chystá najít nové zahraniční dodavatele. Tato volba by mohla směřovat k přátelským zemím, jako jsou Německo, Česko, Británie, Řecko nebo Maďarsko, uvádí server Ynet.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy