V ROP byly projekty ovlivňovány s vědomím politiků, hájí se Kušnierz

Ústí nad Labem - V Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad byly projekty ovlivňovány s vědomím politiků z Ústeckého a Karlovarského kraje. Před soudem to dnes řekl bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz. S dalšími pěti lidmi čelí obžalobě ze zneužití pravomoci právě kvůli údajnému ovlivňování projektů dotovaných evropskými fondy. Mimo to čelí Kušnierz od loňského prosince dalšímu obvinění - za poškození finančních zájmů Evropské unie.

Kušnierz požádal soud znovu o své vyslechnutí a v mnoha směrech zcela změnil původní výpověď. Tvrdí, že existovaly "zájmové projekty". "Ovlivňování projektů za mého působení na ROPu existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. A budu si za tím stát, a to co tvrdím, je pravda pravdoucí," řekl soudu Kušnierz.

Za zájmové projekty označil například stavbu hotelu na ústecké Větruši nebo nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Seznamy zájmových projektů podle něj dodával podnikatel Daniel Ježek. "Byl styčným důstojníkem pro ROP Severozápad. S panem Vráblíkem (další z obžalovaných) jsme jeli do jeho sídla v Chomutově a zpovídali jsme se mu," řekl Kušnierz. Každou středu se v budově úřadu setkával s Ježkem, podnikatelem Patrikem Oulickým nebo odsouzeným exsenátorem Alexandrem Novákem.

Vypovídat se rozhodl poté, co přišel o všechno. "Když se obrátíte na lidi, kterým jste vyšli vstříc a oni se k vám staví jako k prašivému psovi. Podruhé nepůjdu sedět za něco, co jsem neudělal," doplnil Kušnierz. Ovlivněný měl být podle něj například projekt hotelu Cascade v Mostě. Na to, aby byl projekt úspěšný, údajně naléhali Michal Petřík ze společnosti Ropro a Vladimír Repáč ze společnosti Herkul.

Kušnierz je od loňského prosince stíhán už ve třetí věci, tentokrát za poškození finančních zájmů Evropské unie. Už dřív byl pravomocně odsouzen za přijímání úplatků a zneužití pravomoci na pět let.

Psali jsme:
Útvar pro odhalování zločinu zasahoval v centru Ústí. Co se děje?  

Z úředních záznamů vyplývá, že nové kauze předcházelo to, že starosta Moldavy na Teplicku Jaroslav Pok předal policii nahrávky a dokumenty, které napsal Kušnierz. Jde o materiály o některých podnikatelích nebo politicích, například o radním Ústeckého kraje Arno Fišerovi (ČSSD) nebo někdejším šéfovi krajské ČSSD Petru Bendovi.

Ježkův advokát Michael Kis pak nechal u soudu přehrát část schůzky mezi Kušnierzem, Novákem a Ježkem z loňského září. Na ní Kušnierz naznačuje, že ho Pok držel proti jeho vůli. Několikrát prý změnil místo pobytu. "Utekl jsem oknem v půl druhé ráno, schovával jsem se v lese," říká na nahrávce Kušnierz. Hovoří i o tom, že Pok má mít vazby na ministra financí Andreje Babiše nebo vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Podle Kise žádal Kušnierz od Ježka zabezpečení. "Primárně se na té schůzce řeší, poskytněte mi něco a já si to odsedím, sekundárně přeneste můj požadavek na další osoby. Proto jsme podali trestní oznámení pro podezření z pokusu o vydírání," řekl ČTK Kis.

V současné kauze je Kušnierz obviněn ze zneužití pravomoci za ovlivňování projektů. Spolu s ním čelí obžalobě další dva bývalí ředitelé úřadu Petr Vráblík a Pavel Markvart, někdejší právník úřadu Jan Martinovský, bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda a úřednice Irena Kotlanová. Kotlanová má status spolupracující obviněné. Hlavní líčení je naplánované na dva týdny, v úterý bude Kušnierz pokračovat ve své výpovědi.

Související

Ilustrační foto

Před soudem stane kvůli dotaci z ROP Severozápad deset lidí

Před ústeckým krajským soudem stane deset lidí obžalovaných v souvislosti s dotací z regionálního operačního programu (ROP) Severozápad na rekonstrukci mosteckého hotelu. Hlavní postavou případu je bývalý ředitel a bývalý akcionář regionální stavební firmy Herkul Vladimír Repáč.

Více souvisejících

rop severozápad Petr Kušnierz ústí nad labem

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy