Kauza ROP: Kušnierz nedostal práci, pak změnil výpověď u soudu

Ústí nad Labem - Bývalý ředitel úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petr Kušnierz po svém propuštění z vězení nedostal slibovanou práci, přestal spolupracovat s advokátem a následně změnil výpověď u soudu. Vyplynulo to z jeho dnešního výslechu, který u ústeckého krajského soudu skončil. S dalšími pěti lidmi čelí obžalobě se zneužití pravomoci, hrozí mu až 12 let vězení. Ve středu soud bude pokračovat, očekává se závěrečná řeč státního zástupce.

Hlavní postava případu údajných dotačních podvodů v Ústeckém kraji už v pondělí uvedla, že v ROP Severozápad byly projekty ovlivňovány s vědomím politiků z Ústeckého a Karlovarského kraje. Už dříve byl Kušnierz pravomocně odsouzen za přijímání úplatků na pět let. Dnes se ve své výpovědi vrátil do doby po svém podmínečném propuštění z vězení v roce 2014. Řekl, že práci mu sliboval jeho advokát. "Pětadvacátého srpna (2015) jsem ukončil spolupráci s doktorem (Alešem) Dostálem. Byl jsem nespokojen s jeho prací a s tím, že nedodržel slib, že mi po výkonu trestu bude nabídnuta nějaká práce," řekl Kušnierz. V ústecké kanceláři Dostála zasahoval v pondělí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Bývalý ředitel dotačního úřadu také řekl, že se po svém propuštění jednou sešel s bývalým chomutovským senátorem Alexandrem Novákem, jenž byl už také na svobodě. Lidé, se kterými se Kušnierz stýkal, mu podle něj řekli, že "neexistuje, aby šel znovu sedět".

Ve výpovědi dnes Kušnierz detailně popsal schůzku s podnikatelem Danielem Ježkem a Novákem v Chomutově. Uvedl také, že za něj někdo zaplatil peněžitý trest 750.000 korun, který byl součástí rozsudku v prvním případě. Kušnierz řekl, že po svém propuštění dostal 250.000 korun, od koho konkrétně, neuvedl.

Kušnierz tvrdí, že existovaly "zájmové projekty", mezi kterými byla například stavba hotelu na ústecké Větruši nebo nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Seznamy zájmových projektů podle něj dodával podnikatel Ježek. "Byl styčným důstojníkem pro ROP Severozápad. S panem Vráblíkem (další z obžalovaných) jsme jeli do jeho sídla v Chomutově a zpovídali jsme se mu," řekl Kušnierz. Každou středu se v budově úřadu setkával s Ježkem, podnikatelem Patrikem Oulickým nebo odsouzeným exsenátorem Novákem.

"Odmítám to, co bylo obžalovaným Kušnierzem řečeno. Petr Kušnierz je pod psychickým tlakem, jeho výpověď se změnila," řekl dnes Vráblík, také bývalý ředitel úřadu ROP.

U soudu dnes znovu vypovídal obžalovaný Pavel Markvart, který je také bývalým ředitelem úřadu ROP. Zopakoval, že odmítá všechna obvinění. Podle něj nevznikla v souvislosti s případem úřadu ani státu žádná škoda. Podle obžaloby ovlivnili obžalovaní projekty za 1,4 miliardy korun. Více než 922 milionů úřad ROP Severozápad proplatil. K trestnímu řízení se s nárokem na náhradu škody připojily úřady. Ministerstvo financí požaduje 775 milionů korun. Ústecký kraj a úřad ROP Severozápad požadují shodně po 628 milionech. "Schválené projekty ministerstvo financí certifikovalo," uvedl Markvart, kterému hrozí trest od jednoho roku do pěti let.

Hlavní líčení je naplánováno do 4. března. Spolu s Kušnierzem čelí obžalobě vedle Markvarta a Vráblíka ještě někdejší právník úřadu ROP Jan Martinovský, bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda a úřednice Irena Kotlanová.

Kušnierz mimo projednávaný případ čelí od loňského prosince dalšímu obvinění - za poškození finančních zájmů Evropské unie.

Související

Ilustrační foto

Před soudem stane kvůli dotaci z ROP Severozápad deset lidí

Před ústeckým krajským soudem stane deset lidí obžalovaných v souvislosti s dotací z regionálního operačního programu (ROP) Severozápad na rekonstrukci mosteckého hotelu. Hlavní postavou případu je bývalý ředitel a bývalý akcionář regionální stavební firmy Herkul Vladimír Repáč.

Více souvisejících

rop severozápad Petr Kušnierz ústí nad labem

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy