Kauza ROP: Kušnierz nedostal práci, pak změnil výpověď u soudu

Ústí nad Labem - Bývalý ředitel úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petr Kušnierz po svém propuštění z vězení nedostal slibovanou práci, přestal spolupracovat s advokátem a následně změnil výpověď u soudu. Vyplynulo to z jeho dnešního výslechu, který u ústeckého krajského soudu skončil. S dalšími pěti lidmi čelí obžalobě se zneužití pravomoci, hrozí mu až 12 let vězení. Ve středu soud bude pokračovat, očekává se závěrečná řeč státního zástupce.

Hlavní postava případu údajných dotačních podvodů v Ústeckém kraji už v pondělí uvedla, že v ROP Severozápad byly projekty ovlivňovány s vědomím politiků z Ústeckého a Karlovarského kraje. Už dříve byl Kušnierz pravomocně odsouzen za přijímání úplatků na pět let. Dnes se ve své výpovědi vrátil do doby po svém podmínečném propuštění z vězení v roce 2014. Řekl, že práci mu sliboval jeho advokát. "Pětadvacátého srpna (2015) jsem ukončil spolupráci s doktorem (Alešem) Dostálem. Byl jsem nespokojen s jeho prací a s tím, že nedodržel slib, že mi po výkonu trestu bude nabídnuta nějaká práce," řekl Kušnierz. V ústecké kanceláři Dostála zasahoval v pondělí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

Bývalý ředitel dotačního úřadu také řekl, že se po svém propuštění jednou sešel s bývalým chomutovským senátorem Alexandrem Novákem, jenž byl už také na svobodě. Lidé, se kterými se Kušnierz stýkal, mu podle něj řekli, že "neexistuje, aby šel znovu sedět".

Ve výpovědi dnes Kušnierz detailně popsal schůzku s podnikatelem Danielem Ježkem a Novákem v Chomutově. Uvedl také, že za něj někdo zaplatil peněžitý trest 750.000 korun, který byl součástí rozsudku v prvním případě. Kušnierz řekl, že po svém propuštění dostal 250.000 korun, od koho konkrétně, neuvedl.

Kušnierz tvrdí, že existovaly "zájmové projekty", mezi kterými byla například stavba hotelu na ústecké Větruši nebo nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. Seznamy zájmových projektů podle něj dodával podnikatel Ježek. "Byl styčným důstojníkem pro ROP Severozápad. S panem Vráblíkem (další z obžalovaných) jsme jeli do jeho sídla v Chomutově a zpovídali jsme se mu," řekl Kušnierz. Každou středu se v budově úřadu setkával s Ježkem, podnikatelem Patrikem Oulickým nebo odsouzeným exsenátorem Novákem.

"Odmítám to, co bylo obžalovaným Kušnierzem řečeno. Petr Kušnierz je pod psychickým tlakem, jeho výpověď se změnila," řekl dnes Vráblík, také bývalý ředitel úřadu ROP.

U soudu dnes znovu vypovídal obžalovaný Pavel Markvart, který je také bývalým ředitelem úřadu ROP. Zopakoval, že odmítá všechna obvinění. Podle něj nevznikla v souvislosti s případem úřadu ani státu žádná škoda. Podle obžaloby ovlivnili obžalovaní projekty za 1,4 miliardy korun. Více než 922 milionů úřad ROP Severozápad proplatil. K trestnímu řízení se s nárokem na náhradu škody připojily úřady. Ministerstvo financí požaduje 775 milionů korun. Ústecký kraj a úřad ROP Severozápad požadují shodně po 628 milionech. "Schválené projekty ministerstvo financí certifikovalo," uvedl Markvart, kterému hrozí trest od jednoho roku do pěti let.

Hlavní líčení je naplánováno do 4. března. Spolu s Kušnierzem čelí obžalobě vedle Markvarta a Vráblíka ještě někdejší právník úřadu ROP Jan Martinovský, bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda a úřednice Irena Kotlanová.

Kušnierz mimo projednávaný případ čelí od loňského prosince dalšímu obvinění - za poškození finančních zájmů Evropské unie.

Související

Ilustrační foto

Před soudem stane kvůli dotaci z ROP Severozápad deset lidí

Před ústeckým krajským soudem stane deset lidí obžalovaných v souvislosti s dotací z regionálního operačního programu (ROP) Severozápad na rekonstrukci mosteckého hotelu. Hlavní postavou případu je bývalý ředitel a bývalý akcionář regionální stavební firmy Herkul Vladimír Repáč.

Více souvisejících

rop severozápad Petr Kušnierz ústí nad labem

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy