Zázrak v Čihošti: Před 66 lety komunisti brutálně umučili faráře Toufara

Čihošť - Před 66 lety surově utýrali komunisté faráře Josefa Toufara. Výročí jeho smrti připadá na 25. února. Zatímco jména jeho vrahů - přímých i nepřímých - upadají v zapomnění, statečný farář se patrně dočká blahořečení.

Jméno faráře Josefa Toufara se stalo symbolem za všechny oběti komunistů z řad duchovních. Svým způsobem i po právu - sami komunisté chtěli mít z Toufara ukázkový příklad pro zastrašení duchovenstva. Dodnes navíc zůstává nevysvětlený tzv. číhošťský zázrak - pohyb křížku při Toufarově kázání.

Všechno začalo právě zázrakem na faře. Při mši svaté na třetí adventní neděli, 11. prosince 1949, se stal zázrak, který vidělo asi dvacet svědků. Na oltáři se několikrát pohnul - naklonil - asi půlmetrový kříž. Paradoxem je, že sám Toufar o pohybu kříže vůbec nevěděl, protože stál na kazatelně zády k oltáři a čelem k věřícím. Právě ti mu o zázraku řekli, ale až po několika dnech.

Komunisté se sice o zázraku také dozvěděli, ale zprvu mu nevěnovali pozornost. Teprve když se povědomí o něm začalo šířit, vložili se do celé záležitosti. Snad ze strachu, že by se mezi lidmi o zázraku začalo ještě více mluvit anebo spatřili příležitost. Nakonec se jí chopili - číhošťský zázrak se stal záminkou pro represe a tažení proti církvi. A první obětí byl farář Toufar.

StB si pro Toufara přijela 28. ledna. Byl zatčen a převezen do Valdic. Obvinili ho, že pohyb křížku na oltáři zinscenoval. Farář ale tvrdošíjně odmítal podepsat smyšlené doznání. Jeho mučení trvalo týdny a bylo tak kruté, že i ze zatvrzelého faráře nakonec Státní bezpečnost vytloukla přiznání.

Koncem února Toufar podepsal protokol, kde se přiznával nejen ke zinscenování číhošťského zázraku, ale i k sexuálnímu zneužívání ministrantů. Toto přiznání bylo i na základě zkoumání znalců zpochybněno až v devadesátých letech.

23. a 24. února, v předvečer jeho smrti, dotáhli brutálně zmučeného faráře tajní policisté zpět do Číhoště. Tam už předtím instalovali podivné zařízení, které mělo pohyb křížku umožnit. Rekonstrukce se odehrávala pod dohledem kamer a právě tento videozáznam se po letech stal důkazem, jak otřesně s Toufarem komunisté zacházeli.

Psali jsme: Tisíce poutníků se v Čihošti loučily s umučeným knězem, Jeho ostatky byly uloženy v kostele
 

Toufar nedokázal ani pořádně stát, natož hýbat táhlem, které pohybovalo zase křížkem. Kamera zachytila i podlitiny a šrámy, které mu vyšetřovatelé způsobili. Už ale nenatočila třeba to, že Toufara do kostela odvezli v bačkorách. Měl z mučení tak oteklé nohy, že by se do jiných bot nedokázal obout.

Faráře pak estébáci dovezli zpět do Valdic. Statečný muž ale už začal umírat. I pro StB šlo o pořádný průšvih, do kterého se dokonce vložil i prezident Klement Gottwald. Nakonec do Valdic vyrazilo letadlo, které mělo faráře převézt do nemocnice v Praze. Kvůli špatnému počasí nemohlo přistát a Toufar tak do Prahy cestoval sanitkou.

Nakonec Toufar umírá v důsledku "péče" komunistických vyšetřovatelů. Stane se tak 25. února 1950.Podle lékaře, který ho operoval, už nebylo možné faráře zachránit - byl doslova utlučen k smrti.

Komunisté se to pokusili zahladit i tím, že tělo mrtvého pohřbili pod smyšleným jménem na Ďáblickém hřbitově. Pozůstalí po faráři celé čtyři roky ani nevěděli, že je Toufar po smrti. Oficiálně zemřel na "prasklý žaludeční vřed".

Se zpožděním desítek let se teprve před dvěma lety podařilo najít šachtu, do které komunisté tělo faráře hodili. Jeho ostatky už odpočívají přímo v Číhošti. Ale nejen to - Toufar se stal pro církev oficiálním mučedníkem a v současné době probíhá jeho blahořečení.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Komentář

Toufar se Zajícem se postavili komunistické zvůli, vydechli na výročí bolševického puče. Jejich hrdinství přebijí vše zlé

Jejich hrdinství přebijí dnešní tragické datum 25. února 1948, kdy komunisté po puči převzali moc nad zemí a během totality bolševická vláda tento den oslavovala jako Vítězný únor či Vítězství pracujícího lidu. Přesto je zrůdné výročí, při němž národ přišel o svobodu a demokracii, spojené s osobnostmi, které našly odvahu vzepřít se rudé zvůli. Nesmíme dnes zapomenout na umučeného kněze Josefa Toufara a studenta Jana Zajíce, který se upálil proti letargii společnosti v nastupující normalizace stejně jako Jan Palach. Oba vydechli ve stejný den, i když mezi jejich odchodem je rozdíl devatenácti let. Toufar skonal v roce 1950, Zajíc zemřel roku 1969. Díky nim může být 25. únor připomínkou statečnosti těch, kteří dokázali vzdorovat režimu prohlášenému zákonem z roku 1993 za zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný. Oba si rozhodně zaslouží větší pozornost než bolševický převrat. Dovedli se zlu postavit.

Více souvisejících

Josef Toufar (kněz) Číhošť Komunismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy