Dolíhal hovořil o loupeži u Slavkova, vypověděl spoluvězeň. Kam se 77 milionů podělo?

Brno - Roman Dolíhal podle výpovědi někdejšího spoluvězně v minulosti hovořil o podrobnostech loupeže 77 milionů korun, z níž se zodpovídá u Krajského soudu v Brně. Konkrétně prý uvedl, že si "nechal peníze z loupeže". Dolíhal s bratrem Antonínem také podle svědka půjčovali peníze na úroky. Proces pokračuje ve čtvrtek a pátek.

Bývalý spoluvězeň Jiří Adámek dnes ale u soudu nevypovídal tak jednoznačně jako v přípravném řízení. Sice se prý s Dolíhalem bavili o loupeži, leccos ale mohl vědět jen z televize, případně šlo o hypotetické úvahy.

U soudu však Adámek potvrdil například to, že podle Dolíhalova vyjádření se lupiči o přepadení vozu bezpečnostní služby pokoušeli dvakrát. Poprvé se jim porouchalo auto. Druhý pokus ale nakonec hodnotili jako úspěšný, v kurzovním voze totiž bylo více peněz.

"Nic takového jsem nikdy neřekl," zdůraznil po Adámkově výpovědi Dolíhal. Jeho obhájce Robert Grund označil Adámka za nedůvěryhodného svědka. "Je to účelová výpověď," uvedl Grund. Adámek s Dolíhalem figuroval také v jiné trestní kauze, kde neúspěšně žádal o status spolupracujícího obviněného.

Loupež u Slavkova se odehrála před deseti lety. Kromě bratrů Dolíhalových čelí obžalobě také Jaroslav Havlík, údajně třetí z lupičů. Čtvrtým obžalovaným je Jiří Bartoň, který podle obžaloby Romanu Dolíhalovi pomohl s odklizením těla zabitého velitele vozidla bezpečnostní služby. Pravděpodobný komplic lupičů zemřel čtyři roky po loupeži za nevyjasněných okolností. Tělo se našlo až nedávno na skládce u Drásova.

Antonín Dolíhal se přiznal k loupeži, na níž se podle něj podílel i jeho bratr s Havlíkem. Z vraždy viní bratra. S obětí se prý před tím pohádali. Roman Dolíhal zcela popírá účast na loupeži i vraždě muže z osádky kurzovního vozu. Přiznal jen to, že se ujal odklizení těla. Havlík podíl na loupeži zcela popírá. Bartoň přiznal, že pomohl s odklizením těla.

Uloupených 77 milionů korun se nenašlo. "Obávám se, že tato otázka nebude nikdy s jistotou objasněna," řekla novinářům státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Lupiči část peněz podle obžaloby vložili do nemovitostí, část svěřili jiným lidem ke zhodnocení, ovšem o vklady přišli.

Kauza je složitá, postupně vypovídají desítky svědků. Dnes například soud vyslechl bývalého pracovníka bezpečnostní agentury, který měl v den přepadení volno. Uvedl, že zdraví posádky mělo ve firmě podle předpisů přednost před zásilkou. V telefonech měla posádka navoleno nouzové číslo na dispečera. Při přepadení však telefon údajně využil jen takzvaný doprovodce, nikoliv řidič a vedoucí vozu. Svědek také uvedl, že šlo o špičkově zabezpečené vozidlo.

Někteří svědkové se omluvili, případně se nepodařilo doručit jim obsílku a bude potřeba pokus zopakovat. Je tak pravděpodobné, že tento týden rozsudek ještě nepadne.

Související

Soud, ilustrační foto

Rodina lupičů přijde o nemovitosti. Stát mi okrádá maminku, stěžuje si Dolíhal

Krajský soud v Brně dnes usnesením opět zabral vybraný nemovitý majetek příbuzným bratrů Dolíhalových odsouzených za loupež 77 milionů korun z vozu bezpečnostní služby u Slavkova u Brna. Bratři nemovitosti na své příbuzné převedli krátce před nástupem do vězení, podle soudu je aspoň částečně pořídili za peníze z trestné činnosti. Krajský soud nemovitosti odsuzujícím rozsudkem už dřív zabral, olomoucký vrchní soud ale tuto část rozsudku zrušil a věc vrátil. Rozhodnutí není pravomocné.
Ilustrační foto

ÚS odmítl stížnost Dolíhala, za loupež u Slavkova a vraždu dostal 20 let

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Romana Dolíhala v kauze loupeže 77 milionů korun z vozidla bezpečnostní služby u Slavkova na Vyškovsku. Má si odpykat 20 let ve vězení, a to nejen za samotnou loupež, ale také za pozdější vraždu velitele vozu s penězi. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází.

Více souvisejících

Roman Dolíhal loupež soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy