Černý odběr elektřiny? Škoda musí být určena co nejpřesněji, konstatoval Ústavní soud

Praha/Brno – Ústavní soud (ÚS) se dnes zabýval případem muže z Tachova, který byl odsouzen za to, že černým odběrem elektřiny způsobil škodu 1,2 milionu korun. Podle sice o vině muže není pochyb, zjišťování výše škody by však podle verdiktu mělo být co možná nejpřesnější.

Cílem trestních soudů musí být co nejpřesnější zjištění výše škody způsobené černým odběrem elektřiny, například prostřednictvím znaleckého posudku, uvedl v dnešním verdiktu ÚS. Zrušil proto rozhodnutí Okresního soudu v Tachově, podle kterého muž odsouzený za krádež způsobil škodu téměř 1,2 milionu korun. Mužova vina je podle soudce zpravodaje Ludvíka Davida mimo vší pochybnost. Vyčíslení škody v trestním řízení ale nemůže stát jen na paušálním výpočtu podle vyhlášky.

Soudce zpravodaj uvedl, že existují možnosti, jak stanovit výši škody přesněji, poukazoval třeba na názor znalce. Jako důležité kritérium zmínil například historii odběrného místa.

Tachovský soud škodu v kauze odvodil z vyjádření společnosti ČEZ Měření, která ji stanovila podle vyhlášky Energetického regulačního úřadu. Klíčovou roli při výpočtu je hraje jistič, tedy teoretické maximální množství elektřiny, kterou lze v daném místě odebrat. Podle stížnosti ale nejde o skutečnou škodu, na jejíž zjištění prý justice zcela rezignovala.

Soudce ÚS poukazoval, také na fakt, že je problematické, že v kauze jako hlavní podklad figurovalo právě odborné vyjádření společnosti ČEZ Měření, která je propojená s poškozeným podnikem ČEZ Distribuce.

ÚS zrušil rozhodnutí Nejvyššího soudu, Krajského soudu v Plzni i tachovského soudu. Případ se tak vrací na začátek. Při novém rozhodování bude soud v Tachově vázán názorem ústavních soudců. Nikdo z aktérů případu se dnešního vyhlášení nezúčastnil.

Podle staršího nálezu ÚS je při stanovování výše škody možné vzít v úvahu například předchozí historii spotřeby energie nebo provést výpočet pro spotřebitele jiným spravedlivým způsobem tak, aby se výši skutečné škody v maximální míře přiblížil.

Mluvčí elektrárenské společnosti ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že pokud budou znalci určující výši škody postupovat podle platné legislativy, firma se neobává toho, že by v důsledku verdiktu ústavních soudců neoprávněných odběrů přibývalo.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes na dotaz ČTK uvedl, že podle společnosti je v základu současná legislativa týkající se černých odběrů dostatečná, přesto by si úpravu vzhledem k technickému a společenskému vývoji zasloužila.

ČEZ podle něj každoročně provede na 7000 kontrol odběrných míst, kde má podezření na neoprávněný odběr, z toho u necelé poloviny se podezření potvrdí. "Za posledních pět let došlo k nárůstu odhalení neoprávněných odběrů o jednotky procent," dodal.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ústavní soud ČR Elektřina Energetický regulační úřad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy