ROZHOVOR | Rakovina a bolest? Zeptali jsme se předního odborníka, uvedl věci na pravou míru

ROZHOVOR – Současný životní styl má mnoho předností, zároveň si ale vybírá vysokou daň na našem zdraví. V Česku i ve světě roste počet pacientů s chronickou bolestí, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz doc. MUDr. Jiří Kozák, Ph.D., primář Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů při Klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN v Motole.

Každý z nás zažil bolest. Kdy je ale už nutné vyhledat pomoc algeziologa a bolest se stává samostatnou nemocí?

Akutní bolestí se zabývají všechny medicínské obory v rámci své specializace. Akutní bolest má většinou ochrannou funkci pro organismus a každý lékař by ji měl zvládnout, bývá příznakem onemocnění, varovným příznakem, symptomem.

Za samostatnou nemoc se považuje bolest chronická. Je to bolest, která trvá řádově několik týdnů až měsíce. Je považována za samostatné onemocnění, syndrom. Pomoc algeziologa je vhodná až u těchto chronických stavů, ideální je doporučení k algeziologickému vyšetření od praktického lékaře nebo specialisty.

Když k Vám do ordinace pacient přijde poprvé, co ho čeká?

Na algeziologickém pracovišti je pacient komplexně vyšetřen specialistou na léčbu bolesti - algeziologem. Ten zhodnotí bolestivý stav pacienta, na závěr svého vyšetření by se měl vyjádřit k diagnóze bolestivého stavu, doporučit léčbu a další příslušná vyšetření. Klinická vyšetření mohou být indikovaná i u jiných specialistů dle typu bolesti, nejčastěji u neurologa, ortopeda, rehabilitačního specialisty, někdy i psychologa a psychiatra .Pomocná (přístrojová) vyšetření se zaměřením na určitou oblast a diagnózu jsou též často indikací – např. u bolestí zad RTG, magnetická rezonance atp.

Je možné bolest změřit? Přeci jenom jde o subjektivní záležitost...

Rutinně se provádí hodnocení bolesti dle její intenzity při vyšetření u algeziologa dle škály 0-10 (numerická škála – NRS). Pacient je dotázán, aby na stupnici ohodnotil intenzitu své bolesti. Samozřejmě bolest je vždy subjektivní, jedná se tedy o orientační vyšetření. Dále se používají i přístrojové metody, které jsou založené na působení algických podnětů a sledování odezvy pacienta, např. na působení vzrůstající teploty na sondě přiložené na kůži a sledování odezvy pacienta v časovém intervalu - jeho prahu bolesti.

Lze vůbec říci, která bolest je nejhorší?

Definovat nejhorší bolest je složité, její prožívání záleží na mnoha faktorech. Velmi podstatný je psychický stav pacienta, jeho senzitivita k bolestivým vlivům. Bolest je snášena rozdílně u mužů a u žen, ženy dlouhodobě snášejí bolest lépe. Existují různé prahy bolesti u jednotlivých osob. Uvažují se i další vlivy na vnímání bolesti - etnické, náboženské i genetické.

Jaké jsou nejnovější metody léčby bolesti?

Je mnoho metod léčby bolesti, od metod psychologických, přes rehabilitační postupy, až po metody invazivní, tzn. spojené s určitým zásahem do organismu. Základem léčby bolesti je však farmakoterapie, a to nejen používání analgetik - léků na bolest, ale i léků na ovlivnění psychiky a vnímání bolesti. K nejnovějším invazivním postupům patří tzv. neuromodulační metody, při kterých se zavádějí stimulační elektrody do nervového systému, do oblasti páteře, mozku, eventuelně k jednotlivým nervům. Tyto metody jsou však přísně indikované jen pro určité bolestivé stavy.

Hrozí u moderních léků na bolest rozvoj závislosti?

U mnoha lékových skupin hrozí rozvoj závislosti, pokud léky nejsou užívány podle přesných pravidel. U nejsilnějších léků na bolest - opioidů je závislost častější pokud tato léčba není důsledně sledována lékařem a pravidla léčby dodržována pacientem. Nezřízené navyšování dávek ze strany pacienta vede velmi často k závislosti, jejíž léčba bývá svízelná.

Roste v Česku počet pacientů s chronickou bolestí?

V Česku i ve světě roste počet pacientů s chronickou bolestí. Uvádí se, že nejzávažnější problémem jsou bolesti zad a pohybového systému, které souvisí s celkovým životním stylem a industriální společností.

Většina lidí si především rakovinu automaticky spojí s bolestí. Je to pravda?

Nádorová onemocnění obecně nemusí být, zejména v iniciální (počáteční) fázi, spojena s bolestí, bolest však bývá často varovným příznakem progrese onemocnění, proto je potřeba každou nově vzniklou bolest, která trvá delší dobu a není vysvětlitelná běžnými stavy (bolest po banálním úrazu, bolest po sportu, ...) zkonzultovat s lékařem.

Bolest také bývá synonymem pro stáří. Souhlasíte?

Bolest nemusí být nutně průvodcem stáří. Ve zdravotnických zařízeních je mnoho starších pacientů, kteří trpí chronickou bolestí zejména pohybového ústrojí, nicméně je také velká skupina lidí, kteří mají degenerativní změny páteře a kloubů a na bolesti si nestěžují. Je zajímavé, že pokud provádíme zobrazovací vyšetření u seniorů, prakticky u všech jsou známky „opotřebení" v oblasti páteře a kloubů, ale jasná příčina, proč jenom někteří si stěžují na bolest a jiní i při závažném nálezu obtíže nemají, není zřejmá.

Jak byste zhodnotil úroveň paliativní péče v Česku?

Paliativní péče je v Česku na vzestupu a potýká se s nedostatečnou úhradou některých forem péče. V tuzemsku se neustále rozšiřuje počet zařízení a odborná společnost se snaží více prosadit ambulantní paliativní péči i návštěvní službu v tomto oboru, která je na západ od nás poměrně běžná. Naši odborníci jsou na vysoké úrovni, jedná se o samostatný atestační obor.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Marihuana

Léčebné konopí užívá více pacientů, významně pomohla úhrada pojišťoven

Počet lidí, kteří užívají léčebné konopí, se meziročně zvýšil asi dva a půl krát na 1132. Stoupl i počet lékařů, kteří konopí předepisují, rovněž množství vydaného konopí. Přispělo k tomu to, že od letošního roku je 90 procent ceny konopí hrazeno ze zdravotního pojištění. Vyplývá to z údajů Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (SAKL) a vyjádření lékařů, které ČTK oslovila.

Více souvisejících

Jiří Kozák (algeziolog) rozhovor nemoci

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tottenham byl založen již roku 1882 a sídlí v severním Londýně.

Potvrzeno. Ze Slavie do Tottenhanu přestoupil brankář Antonín Kinský

Hotovo. Už je ruka v rukávě. Brankář Antonín Kinský definitivně patří londýnskému Tottenhamu, který konečně našel tolik kýženého gólmana. Vedení klubu, jenž se aktuálně nachází na 12. místě tabulky anglické Premier League, uvedlo, že s jednadvacetiletým Čechem uzavřelo smlouvu až do roku 2031. Podle televize BBC pak měl Kinský do anglické metropole přijít za zhruba 12,5 milionu liber (v přepočtu zhruba 379 milionů korun).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Mladíkům finále i tentokrát uniklo. Po prohře s USA si po roce opět zahrají o bronz

Nabuzeni dalším senzačním čtvrtfinálovém vyřazení Kanady, které přišlo od českých hokejových juniorů do 20 let na světovém šampionátu opět po roce, chtěli čeští junioři překvapit dalšího zámořského favorita, tedy Spojené státy. Ty svěřenci kouče Patrika Augusty sice sympaticky také trápili, ale nakonec odešli po výsledku 1:4 jako poražení. Stejně jako loni si i letos Češi na turnaji zahrají o bronz, tentokrát však nikoli proti Finsku, ale proti jinému severskému soupeři Švédsku (dnes 21:30).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Na Ukrajině zemřel ruský novinář, tvrdí Moskva. Útočily ukrajinské drony

Ve válce na Ukrajině zemřel další novinář. Alexander Martemyanov, který psal pro ruský státní deník Izvestija, zemřel při dronovém útoku nedaleko okupovaného Doněcku na východě Ukrajiny. Moskva podle BBC obvinila ukrajinské vojáky z toho, že vědomě cílili na novináře. Kyjev se k události nevyjádřil. 

před 11 hodinami

Zima, ilustrační fotografie.

V Česku hrozí kvůli ledovce kalamita. Na problémy už se připravují na železnici

Lidé by v neděli, kdy končí dlouhé vánoční prázdniny, měli počítat s kalamitou kvůli ledovce, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli ráno. Počasí bude způsobovat značné komplikace, zejména v dopravě a pravděpodobně i v energetice. Například České dráhy už v sobotu večer avizovaly, že jsou na situace připraveny. 

před 13 hodinami

včera

včera

Tottenham byl založen již roku 1882 a sídlí v severním Londýně.

Ve středu už za Tottenham? V Anglii mají přestup Kinského ze Slavie do Londýna za hotový

S největší pravděpodobností už se bude muset fotbalová Slavia ve zbytku sezóny obejít bez brankáře Antonína Kinského. Zásluhou podzimních výkonů měl zaujmout vedení londýnského Tottenhamu a v nejbližších hodinách by se tak měl stát dalším českým fotbalistou, který kdy okusí anglické ligové fotbalové trávníky. Jako o hotovém přestupu, jakkoli to ještě obě strany nepotvrdily, informují v tomto případě anglická média The Athletic a Sky Sports.

včera

James Earl „Jimmy“ Carter, Jr. - americký demokratický politik, byl 39. prezidentem Spojených států amerických (1977–1981).

Američané se začali loučit s Carterem, Trump myslí jen na sebe

Spojené státy americké se v sobotu začaly loučit s bývalým prezidentem Jimmy Carterem, který byl hlavou státu mezi lety 1977 až 1981. Carter zemřel 29. prosince ve věku rovných sto let. I za těchto okolností myslí budoucí prezident Donald Trump na sebe. Vadí mu totiž, že na jeho inauguraci možná budou vlajky na půl žerdi. 

včera

Pellegrini ví, kde je Fico. Nikomu na Slovensku to ale neřekne

Slovenský prezident Peter Pellegrini v sobotu uvedl, že zná aktuální místo pobytu premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Pellegrini potvrdil, že předseda vlády je na dovolené. Odmítl však prozradit, kde přesně se Fico nachází. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy