Z Charty 77 jsme byli nadšení. Devátý vzpomíná na svůj první konflikt s režimem

Zlín - Historie Charty 77 se začala psát před 40 lety, 1. ledna 1977 bylo vydáno její prohlášení. Odpůrci komunismu se ale nescházeli jen v Praze, velmi aktivní skupina působila také ve Zlíně. Z tohoto města pochází advokát Stanislav Devátý, mluvčí Charty.

"Byli jsme tehdy úplně nadšení, člověk zjistil, že v tom není sám," řekl ČTK Devátý. Zárodky pozdější opozice se ve Zlíně začaly rodit po srpnu 1968. Devátému bylo 19 let, když na Vánoce 1971 měl první konflikt se státní mocí - zpívání koled v restauraci Družba ukončil zásah policie.

Rvačka skončila zadržením několika lidí, některých i na měsíce. Devátému se podařilo utéct do hor. Po návratu dostal podmínku, nakonec mohl dokončit i střední školu. Později ve Zlíně pracoval o víkendech v hospodě U Turečka, kde s kamarády založil klub zlínské fotbalové ligy Cosmos Tureček. V zadním baru v hospodě si zřídili klubovnu, kde se scházeli.

"Chodila tam spousta lidí, v době největší slávy nás bylo asi 150. Dělali jsme spoustu různých akcí, vznikla tam řada manželství. Panovala mezi námi obrovská soudržnost, což samozřejmě neuniklo pozornosti estébáků," vzpomínal Devátý. Odbojovou skupinou klub ale nenazývá. "V tom průseru, v té šedi, která tady tehdy byla, jsme si vytvářeli jakýsi ostrůvek svobody, kde jsme žili v uvozovkách docela krásným radostným životem," dodal.

Psali jsme: Tajné služby USA sledovaly zrod Charty 77, analyzovaly její vliv na veřejnost Sametová revoluce? Chartisté ji nevytvořili, bylo to jinak, ohradil se Pithart  

Brzy se podařilo také navázat kontakt s chartisty v Praze. Devátý se tak v roce 1988 stal prvním mimopražským mluvčím Charty 77. Kvůli jeho aktivitám pro něj byl častou zkušeností pobyt v policejních celách. Téměř dva metry vysoký a přes 100 kilogramů vážící Devátý proslul svou metodou pasivního odporu, kdy jej estébáci museli vždy ležícího na služebnu odvléct. Dohled se zostřil právě v roce 1988, kdy se stal mluvčím Charty, za což byl také propuštěn ze slušovického JZD.

Změna režimu ho uchránila před nástupem do vězení. Komunistický soud totiž v srpnu 1989 nepohodlnému muži za údajné pobuřování uložil 20 měsíců. Devátý strávil první polovinu roku 1989 ve vazbách, pak se skrýval v Polsku, kde ho zastihl 17. listopad.

Související

Miroslav Prokeš sloužil u chebského útvaru 8522 v době, kdy z něj 21. ledna 1981 zběhl vojín Zdeněk Polášek, jehož pokus o emigraci na Západ skončil smrtí. Dezertéra pomáhal zastavit i obrněný transportér. Rozhovor

Vražda na železné oponě. Vojína při útěku na Západ zastavil až transportér. Zrůdnost, říká pamětník Prokeš

ROZHOVOR – Na vojně si plně uvědomil zrůdnost komunistického režimu. Miroslav Prokeš, který sloužil u útvaru 8522 v Chebu, má dodnes v paměti příběh vojína Zdeňka Poláška, na něhož Pohraniční stráž 21. ledna 1981 povolala obrněný transportér, aby dezertérovi zabránila v emigraci do Spolkové republiky Německo. „Z odposlechů na telefonní ústředně jsem jako spojař vytušil, že bojové vozidlo jej mohlo usmrtit anebo Poláška rozstřílelo. Vojín se provinil jen tím, že usilovně toužil po svobodě a nechtěl žít v zadrátované zemi,“ říká o čtyřicet let staré vraždě v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz pamětník Prokeš, který v tehdejším Gottwaldově dodával tamnímu disentu cyklostyly a papíry pro tisk samizdatů.

Více souvisejících

Stanislav Devátý Charta 77 historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

Předpověď počasí na příští týden

Příští týden bude v Česku pokračovat zimní počasí. Ačkoliv se teploty během dne udrží nad nulou, v noci podle ČHMÚ.cz naopak klesnou pod bod mrazu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy