Z Charty 77 jsme byli nadšení. Devátý vzpomíná na svůj první konflikt s režimem

Zlín - Historie Charty 77 se začala psát před 40 lety, 1. ledna 1977 bylo vydáno její prohlášení. Odpůrci komunismu se ale nescházeli jen v Praze, velmi aktivní skupina působila také ve Zlíně. Z tohoto města pochází advokát Stanislav Devátý, mluvčí Charty.

"Byli jsme tehdy úplně nadšení, člověk zjistil, že v tom není sám," řekl ČTK Devátý. Zárodky pozdější opozice se ve Zlíně začaly rodit po srpnu 1968. Devátému bylo 19 let, když na Vánoce 1971 měl první konflikt se státní mocí - zpívání koled v restauraci Družba ukončil zásah policie.

Rvačka skončila zadržením několika lidí, některých i na měsíce. Devátému se podařilo utéct do hor. Po návratu dostal podmínku, nakonec mohl dokončit i střední školu. Později ve Zlíně pracoval o víkendech v hospodě U Turečka, kde s kamarády založil klub zlínské fotbalové ligy Cosmos Tureček. V zadním baru v hospodě si zřídili klubovnu, kde se scházeli.

"Chodila tam spousta lidí, v době největší slávy nás bylo asi 150. Dělali jsme spoustu různých akcí, vznikla tam řada manželství. Panovala mezi námi obrovská soudržnost, což samozřejmě neuniklo pozornosti estébáků," vzpomínal Devátý. Odbojovou skupinou klub ale nenazývá. "V tom průseru, v té šedi, která tady tehdy byla, jsme si vytvářeli jakýsi ostrůvek svobody, kde jsme žili v uvozovkách docela krásným radostným životem," dodal.

Psali jsme: Tajné služby USA sledovaly zrod Charty 77, analyzovaly její vliv na veřejnost Sametová revoluce? Chartisté ji nevytvořili, bylo to jinak, ohradil se Pithart  

Brzy se podařilo také navázat kontakt s chartisty v Praze. Devátý se tak v roce 1988 stal prvním mimopražským mluvčím Charty 77. Kvůli jeho aktivitám pro něj byl častou zkušeností pobyt v policejních celách. Téměř dva metry vysoký a přes 100 kilogramů vážící Devátý proslul svou metodou pasivního odporu, kdy jej estébáci museli vždy ležícího na služebnu odvléct. Dohled se zostřil právě v roce 1988, kdy se stal mluvčím Charty, za což byl také propuštěn ze slušovického JZD.

Změna režimu ho uchránila před nástupem do vězení. Komunistický soud totiž v srpnu 1989 nepohodlnému muži za údajné pobuřování uložil 20 měsíců. Devátý strávil první polovinu roku 1989 ve vazbách, pak se skrýval v Polsku, kde ho zastihl 17. listopad.

Související

Miroslav Prokeš sloužil u chebského útvaru 8522 v době, kdy z něj 21. ledna 1981 zběhl vojín Zdeněk Polášek, jehož pokus o emigraci na Západ skončil smrtí. Dezertéra pomáhal zastavit i obrněný transportér. Rozhovor

Vražda na železné oponě. Vojína při útěku na Západ zastavil až transportér. Zrůdnost, říká pamětník Prokeš

ROZHOVOR – Na vojně si plně uvědomil zrůdnost komunistického režimu. Miroslav Prokeš, který sloužil u útvaru 8522 v Chebu, má dodnes v paměti příběh vojína Zdeňka Poláška, na něhož Pohraniční stráž 21. ledna 1981 povolala obrněný transportér, aby dezertérovi zabránila v emigraci do Spolkové republiky Německo. „Z odposlechů na telefonní ústředně jsem jako spojař vytušil, že bojové vozidlo jej mohlo usmrtit anebo Poláška rozstřílelo. Vojín se provinil jen tím, že usilovně toužil po svobodě a nechtěl žít v zadrátované zemi,“ říká o čtyřicet let staré vraždě v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz pamětník Prokeš, který v tehdejším Gottwaldově dodával tamnímu disentu cyklostyly a papíry pro tisk samizdatů.

Více souvisejících

Stanislav Devátý Charta 77 historie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy