Bezpečně se v Česku cítí čtyři z pěti lidí. Obavy do budoucna ale rostou

Praha - V prosincovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) byly respondentům položeny otázky na zhodnocení bezpečnostní situace v okolí jejich bydliště, v ČR a v Evropě.

v ČR se v prosinci 2016 rozhodně bezpečně cítila necelá jedna pětina dotazovaných (17 %) a spíše bezpečně přibližně dvě třetiny respondentů (64 %). Spíše ne v bezpečí se cítilo 14 % dotázaných a 4 % rozhodně bezpečí v republice nepociťovala. Ve srovnání s posledním šetřením z prosince 2015 míra pocitu bezpečí na území ČR mírně narostla – v roce 2015 se rozhodně či spíše bezpečně cítilo 76 % dotázaných, v roce 2016 již 81 %, uvedl soc.cas.cz.

Pocit bezpečí v místě bydliště rozhodně měla přibližně třetina dotázaných (32 %) a spíše bezpečně se v okolí bydliště cítilo 54 %. Spíše ne bezpečně se cítilo 11 % respondentů a rozhodně ne bezpečně pouze 2 %. Celková úroveň pocitu bezpečí se oproti minulému šetření z prosince 2015 výrazně nezměnila. Nárůst zaznamenala pouze kategorie „rozhodně ano“, kde počet respondentů stoupl z 27 % na 32 %, a to zejména na úkor kategorie „spíše ano“.

"Pocit bezpečí v ČR má velmi silný vztah s životní úrovní – s rostoucí životní úrovní se zvyšuje i pocit bezpečí. Kategorii „rozhodně ano“ zvolila přibližně čtvrtina respondentů (24 %) s dobrou životní úrovní zatímco lidé se špatnou životní úrovní volili stejnou kategorii pouze ve 4 % případů," uvedli autoři průzkumu.

Psali jsme: Výsledek voleb v USA? Podívejte se, jak Češi hodnotí Obamu a Trumpa  

Současnou situaci v Evropě vnímá z bezpečnostního hlediska jako velmi dobrou a spíše dobrou 14 % respondentů. Jako spíše špatnou vnímají bezpečnost v Evropě dvě pětiny respondentů (38 %) a jako velmi špatnou 14 % dotázaných. Obecně hůře vnímají bezpečnostní situaci starší lidé a lidé s horší životní úrovní.

Podle dvou pětin respondentů (43 %) se v posledních pěti letech bezpečnostní situace v Evropě rozhodně zhoršila a podle dalších 38 % spíše zhoršila. Že se situace zlepšila, se domnívají pouze 4 % respondentů a 14 % dotázaných nezaznamenalo v tomto ohledu žádnou změnu.

Z hlediska budoucího vývoje každý pátý respondent (22 %) přepokládá, že se bezpečnostní situace rozhodně zhorší a 39 % dotázaných se domnívá, že se situace spíše zhorší. Naopak optimistický výhled bezpečnostní situace Evropy přepokládá pouze 9 % dotázaných a podle přibližně čtvrtiny respondentů (24 %) nenastane v příštích 5 letech v Evropě v tomto ohledu žádná změna. Negativní vývoj častěji předpokládají osoby s horší životní úrovní (odpověď „rozhodně se zhorší“ zvolilo přibližně 36 % osob se špatnou životní úrovní, ale pouze 17 % s dobrou životní úrovní).

Související

Více souvisejících

češi průzkumy nebezpečí

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy