Vodičková kritizuje přechodné pěstouny, nechtějí prý sourozence

Praha - Bývalá šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková kritizovala podmínky přechodné pěstounské péče. Podle ní profesionální pěstouni nepřijímají sourozence, děti pak musí pobývat v náhradních rodinách. Vodičková, která nyní vede své nové Sdružení na ochranu ohrožených dětí (SOOD), to dnes řekla novinářům. Zástupci ministerstva práce už dřív uvedli, že resort chce získat víc profesionálních pěstounů, kteří by se o početnější skupiny sourozenců v nouzi dočasně postarali.

"Přechodní pěstouni jsou připraveni maximálně na jedno či dvě děti. Pokud je sourozenců víc, jsou směřováni do více pěstounských rodin. To je pro děti trauma. Kritizujeme rozdělení u dětí Michalákových, u nás se to ale děje běžně," řekla Vodičková.

Na konci loňska bylo v Česku 799 profesionálních pěstounů. Starali se o 540 dětí, z nich 15 mělo zdravotní postižení. Za minulý rok přibylo 352 přechodných rodičů, profesi jich opustilo 141.

Ministerstvo práce upřednostňuje pro děti v tísni rodinné prostředí před ústavním. Podporuje pobyt v přechodné pěstounské péči před pobytem v domovech a dalších zařízeních. Kojenecké ústavy jako první v republice zrušil loni Zlínský kraj.

Vodičková míní, že pro děti je vhodná dlouhodobá pěstounská péče, ne ta přechodná. Podle ní se o ohrožené děti postarají dobře například klokánky. V nich se skupince věnují dvě tety, které se střídají po týdnu. Vadí podle ní také to, že dítě může v zařízení pobývat jen půl roku a při prodloužení maximálně rok, dřív byla doba neomezená.

Jiné organizace mají odlišný postoj. Podle Asociace dítě a rodina je pro dítě nejvhodnější rodinné prostředí, kde se mu věnují po celou dobu jedni náhradní rodiče. Podle ministerstva stanovení lhůty má přispět k tomu, aby se případy dětí řešily co nejrychleji.

Přechodnou pěstounskou péči kritizovali i někteří členové sněmovního sociálního výboru. Zastávají se ústavních zařízení a odborníků, kteří v nich pracují. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) už dřív uvedla, že její úřad zrušení všech ústavů či klokánků a podobných zařízení neplánuje. Starat by se měly třeba právě o větší sourozenecké skupiny či postižené děti, které by potřebovaly zvláštní péči. Odborníci by se pak mohli víc věnovat rodinám i práci v terénu.

Vodičková opustila vedení Fondu ohrožených dětí předloni v červnu. Nové předsednictvo převzalo organizaci s dluhy přes 127 milionů korun, muselo přistoupit ke škrtům a některé klokánky zavřít.

Nové sdružení SOOD se věnuje hlavně poradenství. Má terénní sociální pracovnice v Ostravě a Praze, zastoupení má i v Dubí a Liberci. Zaměřuje se na pomoc nejchudším rodinám, spolupracuje s potravinovými bankami. Věnuje se i takzvaným asistovaným kontaktům rodičů s dětmi, tedy dělá dohled při setkáních. Má i krizovou linku pro ženy, které tají těhotenství. Podle Vodičkové organizaci podporuje 6000 dárců.

Související

Více souvisejících

rodina pěstounská péče Marie Vodičková Sdružení na ochranu ohrožených dětí (SOOD) děti

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy