Nejstarší zmínky o Čechách? Slavný vojevůdce sepsal poněkud bizarní zvěsti

HISTORIE – Počátky literatury na našem území jsou spojeny až s 9. stoletím a Velkomoravskou říší. To ovšem neznamená, že by to do té doby neměl okolní svět o „Česku“ povědomí. Když pomineme historické záznamy v raně středověkých kronikách západní provenience, vůbec ty první písemné zmínky o středoevropském prostoru nalezneme u antických historiků 1. století př. n. l.

Laténské období (mladší doba železná, 450 – 40 př. n. l.) mělo velký význam z pohledu rozšíření keltské (gallské) kultury. Značná část Evropy se tehdy stala územím se společnou kulturou i jazykem. Takto velký celek, do kterého spadala i střední Evropa, ale nakonec podlehl tlaku Říma a germánských kmenů.

Podle starořeckého filozofa a historika Poseidónia z Apameie († asi 51 př. n. l.) odrazil keltský kmen Bójů v Hercynském lese kolem roku 113 př. n. l. germánské Kimbry. Jak známo, podle Bójů dostaly Čechy latinské pojmenování Bohemia (Boiohaemum).

Hercynský les (Hercynia silva) byl pro antické spisovatele název pro zalesněná pohoří táhnoucí se od Rýna po Karpaty, zahrnoval tedy i Šumavu. Zmiňuje se o něm také Gaius Julius Caesar (zavražděn 15. března 44 př. n. l.), který nebyl jen slavným vojevůdcem, nýbrž i literátem. Jeho sloh sice není tak vytříbený jako ten Ciceronův, jeho dílo je pro nás ale cenným a často i jedinným zdrojem informací o životě Keltů a Germánů.

Zápisky o válce gallské (Commentarii de bello Gallico) napsal Caesar v letech 52 – 51 př. n. l. Skládají se ze sedmi knih a jsou psané ve třetí osobě, čímž chtěl Caesar docílit nezaujatého popisu událostí. Někdy se uvádí, že Zápisky mají osm knih. Tu poslední však již napsal Aulus Hirtius, Caesarův důstojník. Pro nás je nyní podstatná šestá kniha, kapitoly 25 – 28, ve kterých Caesar zmiňuje Hercynský les. Zaujala ho především fauna, její popis je ovšem dosti bizarní.

Dočítáme se o jelenech, kterým mezi ušima vstává jediný paroh. Dále Caesar píše o losech, kteří mají nohy bez kloubů. Pokud tedy upadnou, nemohou již vstát, čehož využívají lovci. "Podkopou všechny stromy nebo je naříznou, ale jen tak, aby to vypadalo, že stále stojí. Když se potom losové o ně opřou, porazí nepevné stromy svou vahou a sami padnou zároveň s nimi," píše Caesar, jak si obyvatelé Hercynského lesa (tedy i Šumavy?) tehdy opatřovali potravu.

Třetím zvířetem, které Caesar pokládal za hodno zmínky, je zubr. "Je o něco menší než slon... Neušetří ani člověka, ani zvířete, které spatří," varuje vojevůdce případné návštěvníky pralesa. Dle Caesara byly rohy zubrů velmi ceněné. "Lidé je horlivě sbírají, obkládají na okrajích stříbrem a užívají jich při nejskvělejších hostinách jako poháry," popsal vojevůdce.

Římané, na rozdíl od dnešního Rakouska a Maďarska, nikdy Bohemii trvale neosídlili. Každopádně do našich končin ale vysílali špehy, jak dokládají pozůstatky předsunutých vojenských táborů u Jevíčka na Svitavsku či u Olomouce. Co se týče periodizace dějin, Caesarovými Zápisky končí pro střední Evropu pravěk a začíná takzvaná doba protohistorická. Na éru historickou, kdy vznikají písemné památky přímo na území konkrétního státu, si Čechy musely ještě nějaký ten pátek počkat.

Související

Římská legie

První římský císař? Zálusk si dělal už Pompeius, skončil bez hlavy v tratolišti krve

Dobu od 60. let 1. století př. n. l. do zavraždění Gaia Iulia Caesara (44 př. n. l.) lze pokládat za vrcholnou fázi boje o samovládu nad antickým Římem. Na politickou scénu vstupuje Gnaeus Pompeius Magnus (106 – 48 př. n.l.), výjimečný vojevůdce, o němž někteří současní historikové dokonce hovoří jako o prvním římském císaři (princeps). Jde o tvrzení značně odvážné, protože za prvního císaře je tradičně pokládán až Octavianus (od roku 27 př. n. l. s titulem Augustus). Osobnost Pompeia fascinovala už antické historiky. Pojďme se podívat, co o něm a vůbec o dění v Římě zaznamenali.

Více souvisejících

Gaius Julius Caesar římská říše historie Literatura Římská legie Česká republika

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 14 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

Na Mělnicku leželo bezvládné tělo u havarovaného auta. Případ řeší policie

Středočeská policie se zabývá nálezem bezvládného těla na Mělnicku. Muž se zřejmě zastřelil po předchozí dopravní nehodě, vyplývá z dosavadních informací. Tragická událost je nadále předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy