Nejstarší zmínky o Čechách? Slavný vojevůdce sepsal poněkud bizarní zvěsti

HISTORIE – Počátky literatury na našem území jsou spojeny až s 9. stoletím a Velkomoravskou říší. To ovšem neznamená, že by to do té doby neměl okolní svět o „Česku“ povědomí. Když pomineme historické záznamy v raně středověkých kronikách západní provenience, vůbec ty první písemné zmínky o středoevropském prostoru nalezneme u antických historiků 1. století př. n. l.

Laténské období (mladší doba železná, 450 – 40 př. n. l.) mělo velký význam z pohledu rozšíření keltské (gallské) kultury. Značná část Evropy se tehdy stala územím se společnou kulturou i jazykem. Takto velký celek, do kterého spadala i střední Evropa, ale nakonec podlehl tlaku Říma a germánských kmenů.

Podle starořeckého filozofa a historika Poseidónia z Apameie († asi 51 př. n. l.) odrazil keltský kmen Bójů v Hercynském lese kolem roku 113 př. n. l. germánské Kimbry. Jak známo, podle Bójů dostaly Čechy latinské pojmenování Bohemia (Boiohaemum).

Hercynský les (Hercynia silva) byl pro antické spisovatele název pro zalesněná pohoří táhnoucí se od Rýna po Karpaty, zahrnoval tedy i Šumavu. Zmiňuje se o něm také Gaius Julius Caesar (zavražděn 15. března 44 př. n. l.), který nebyl jen slavným vojevůdcem, nýbrž i literátem. Jeho sloh sice není tak vytříbený jako ten Ciceronův, jeho dílo je pro nás ale cenným a často i jedinným zdrojem informací o životě Keltů a Germánů.

Zápisky o válce gallské (Commentarii de bello Gallico) napsal Caesar v letech 52 – 51 př. n. l. Skládají se ze sedmi knih a jsou psané ve třetí osobě, čímž chtěl Caesar docílit nezaujatého popisu událostí. Někdy se uvádí, že Zápisky mají osm knih. Tu poslední však již napsal Aulus Hirtius, Caesarův důstojník. Pro nás je nyní podstatná šestá kniha, kapitoly 25 – 28, ve kterých Caesar zmiňuje Hercynský les. Zaujala ho především fauna, její popis je ovšem dosti bizarní.

Dočítáme se o jelenech, kterým mezi ušima vstává jediný paroh. Dále Caesar píše o losech, kteří mají nohy bez kloubů. Pokud tedy upadnou, nemohou již vstát, čehož využívají lovci. "Podkopou všechny stromy nebo je naříznou, ale jen tak, aby to vypadalo, že stále stojí. Když se potom losové o ně opřou, porazí nepevné stromy svou vahou a sami padnou zároveň s nimi," píše Caesar, jak si obyvatelé Hercynského lesa (tedy i Šumavy?) tehdy opatřovali potravu.

Třetím zvířetem, které Caesar pokládal za hodno zmínky, je zubr. "Je o něco menší než slon... Neušetří ani člověka, ani zvířete, které spatří," varuje vojevůdce případné návštěvníky pralesa. Dle Caesara byly rohy zubrů velmi ceněné. "Lidé je horlivě sbírají, obkládají na okrajích stříbrem a užívají jich při nejskvělejších hostinách jako poháry," popsal vojevůdce.

Římané, na rozdíl od dnešního Rakouska a Maďarska, nikdy Bohemii trvale neosídlili. Každopádně do našich končin ale vysílali špehy, jak dokládají pozůstatky předsunutých vojenských táborů u Jevíčka na Svitavsku či u Olomouce. Co se týče periodizace dějin, Caesarovými Zápisky končí pro střední Evropu pravěk a začíná takzvaná doba protohistorická. Na éru historickou, kdy vznikají písemné památky přímo na území konkrétního státu, si Čechy musely ještě nějaký ten pátek počkat.

Související

Římská legie

První římský císař? Zálusk si dělal už Pompeius, skončil bez hlavy v tratolišti krve

Dobu od 60. let 1. století př. n. l. do zavraždění Gaia Iulia Caesara (44 př. n. l.) lze pokládat za vrcholnou fázi boje o samovládu nad antickým Římem. Na politickou scénu vstupuje Gnaeus Pompeius Magnus (106 – 48 př. n.l.), výjimečný vojevůdce, o němž někteří současní historikové dokonce hovoří jako o prvním římském císaři (princeps). Jde o tvrzení značně odvážné, protože za prvního císaře je tradičně pokládán až Octavianus (od roku 27 př. n. l. s titulem Augustus). Osobnost Pompeia fascinovala už antické historiky. Pojďme se podívat, co o něm a vůbec o dění v Římě zaznamenali.

Více souvisejících

Gaius Julius Caesar římská říše historie Literatura Římská legie Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod

Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy