Praha - Koncesionářské poplatky upravuje zákon. Každá domácnost, která vlastní byť jen přenosné rádio, tak měsíčně zaplatí 45 korun jako rozhlasový poplatek. Televizní poplatek se platí i za počítače s televizní kartou. Naopak za sledování zpravodajství na internetu se platit nemusí.
Koncesionářské poplatky jsou nezbytným finančním zdrojem pro fungování veřejnoprávní České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Jejich výše a výběr je pevně stanovený, i přesto instituce neustále řeší problematiku neplatičů. Pokud vaše domácnost disponuje rozhlasovým nebo televizním přijímačem, jste ze zákona povinni se přihlásit k placení televizních či rozhlasových poplatků. V případě neplacení vás čeká tučná pokuta a k tomu tisícové přirážky.
Kdy je ale nutné se k placení poplatků přihlásit? A kdy to není třeba? Server EuroZprávy.cz přináší stručný přehled toho, kdo platit musí, a kdo už ne.
Televizní poplatek PLATÍ
Vlastník televize nebo zařízení, které je schopné jakýkoliv televizní program reprodukovat - sem patří i digitální kabelové televize, přenosné a kapesní televize, autotelevizor Majitel počítače s televizní kartou, USB TV tunerem nebo technologií IPTV Vlastník videorekordéru či DVD rekordéru vybaveného tunerem Uživatel, který používá více než 30 dní televizi nebo zařízení, které je schopné jakýkoliv televizní program reprodukovatTelevizní poplatek NEPLATÍ
Ten, kdo vlastní elektroměr, ale nikoliv televizní přijímač Ten, kdo trpí úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osobou s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou Osoba nebo domácnost, jejíž příjem je nižší než 2,15 násobek životního minima. Pozor, nutno dokládat tento fakt každého půl roku Cizinec, kterému nebylo na území Česka uděleno povolení k trvalému pobytu Ten, kdo se televizního přijímače zbaví a následně to oznámí na České poště nebo ČT Ten, kdo nevlastní televizní přijímač a na ČT se kouká pouze přes internetDůležité vědět
Domácnost platí poplatek za jeden televizní přijímač - nezávisle na počtu adres, nemovitostí a počtu přijímačů. Máte-li na chatě další přijímače, za ně už neplatíte nový poplatek. Pozor, pro právnické osoby to neplatí, ty platí za každý přijímač. Pokuta za nepřihlášenou televizi činí 10 tisíc korun, plus samozřejmě splacení nezaplacených částek Poplatek je splatný vždy do 15. dne ve měsíci, jeho výše je nyní 135 korun měsíčně ČT doručuje výzvu k platbě i všem odběratelům elektřiny, kteří jsou připojeni k distribuční soustavě. Pokud však uživatel nevlastní televizní přijímač, musí to ohlásit, jinak bude zařazen mezi koncesionáře"Televizní poplatky představují hlavní zdroj financování České televize a tvoří více než 90 % jejích příjmů. Na financování České televize má negativní dopad skutečnost, že od roku 2010 se počet evidovaných poplatníků snižuje a tím dochází i k poklesu finančních prostředků, které má Česká televize k dispozici. Česká televize na tento vývoj reaguje tím, že v co největší míře využívá možnosti dané legislativou k tomu, aby vymáhala dlužné televizní poplatky a identifikovala fyzické a právnické osoby, které nejsou k placení televizního poplatku přihlášeny," stojí ve Výroční zprávě ČT za rok 2016. Z ní také vyplývá, že počet evidovaných televizních přijímačů klesá. Počet zaevidovaných poplatníků je tak za loňský rok stanoven na 3,517 milionu.
Velmi podobná pravidla jsou i pro uživatele rozhlasových zařízení. Tam však činí poplatek jenom 45 korun měsíčně. Pokuta za nenahlášení rozhlasového přijímače činí 5 000 korun. Podle šéfky Odboru obchodu a rozhlasových poplatků Českého rozhlasu Eduardy Hekšové je počet rozhlasových přijímačů vyšší než těch televizních. "Český rozhlas evidoval k 31.12.2016 3 778 548 rozhlasových přijímačů," sdělila pro EuroZprávy.cz
Rozhlasový poplatek platí navíc:
vlastník a uživatel radiomagnetofonů vlastník a uživatel autorádia, radiobudíku, mini/mikro věž, počítač/notebook s FM/DVB-T tunerem, televize se set-top-boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/CUživatelé rádiových a televizních přijímačů by si také měli dát pozor na to, aby oznámili veškeré změny související s evidencí poplatníka a přijímačů do 15 dní.
Související

Češi si za koncesionářské poplatky připlatí, rozhodla Sněmovna. I když nemají televizi

Hnutí ANO televizní poplatky zcela zruší, prohlásil Babiš
televizní poplatky , Český rozhlas , Česká televize , poplatky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
včera

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
včera

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
včera

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
včera

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
včera
Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů.
Zdroj: Libor Novák