Praha - Noční směna je strašákem nejednoho českého zaměstnance. Podle zákoníku práce by ale pracovníkům v noci měla náležet patřičná odměna a příplatek. Zaměstnavatel také musí poskytnout ty správné podmínky pro práci v noci. Podobně jsou na tom i v Německu.
Noční směna. Postrach nejednoho českého zaměstnance. Rozhozený biorytmus, únava, deprese. Noční směny jsou nedílnou součástí některých pracovních provozů, noční směny fungují i v sousedním Německu. Víte, jak jsou právně ukotvené a a jaké podmínky musí zaměstnavatel zaměstnancům pro práci v noci zajistit?
Údaj, kolik českých zaměstnanců pracuje na nočních směnách, bohužel Ministerstvo práce a sociálních věcí neeviduje. Přibližné informace o počtu takových pracovníků nemá ani Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Podle českého zákoníku práce se noční prací rozumí práce, která je vykonávána mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. Zákon sice stanovuje, že délka noční směny nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. V případech nutnosti ale toto pravidlo může zaměstnavatel obejít. Může pracovní dobu rozvrhnout tak, že průměrná délka noční směny nepřekročí 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě. Při tomto výpočtu se vychází z pětidenního pracovního týdne. Důležité je samozřejmě slůvko průměrná.
Pracovník noční směny má právo na bezplatné lékařské vyšetření, které se pro práci v noci požaduje. Náklady by měl bez výjimky hradit zaměstnavatel. Jednou ze základních podmínek, kterou musí zaměstnavatel poskytnout, je přiměřené sociální zajištění, které je spojené s možností se občerstvit a nasvačit.
Zákoník práce zná také pojem „zaměstnanec pracující v noci“. To je ten, kdo odpracuje během noční doby alespoň 3 hodiny své pracovní doby v rámci 24 hodin po sobě jdoucích v průměru alespoň jednou týdně.
I v případě práce v noci zákony znají výjimky. Práci v noci nemůžou vykonávat mladiství zaměstnanci. Existuje zde ale i jedna výjimka – mladiství zaměstnanci mohou vykonávat noční směnu nepřesahující 1 hodinu, pokud je to potřeba pro jejich výchovu k povolání. Pokud pracuje na noční těhotná žena, i ta má právo požádat zaměstnavatele, aby ji přesunul na denní. Ten je v tomto případě povinen ji vyhovět.
Noční práce s sebou nenese jenom nepříjemnosti, podle zákoníku práce by vám měla přihrát nějakou korunu navíc. Pokud totiž zaměstnanec pracuje během „noční doby“, tedy mezi 22. a 6. hodinou, náleží mu příplatek. Zákon stanovuje, že „mzda, plat a jejich jednotlivé složky stanovené, sjednané nebo určené za hodinu práce přísluší zaměstnanci i za zlomky hodin, které odpracoval v období, za které se mzda nebo plat poskytuje“. Příplatek by k běžně mzdě měl činit alespoň 10 procent průměrného výdělku. I tady zná zákon výjimku. Zaměstnanci mohou po uzavření tzv. kolektivní smlouvy se zaměstnavatelem souhlasit s nižším příplatkem.
Pokud ale mluvíme o státních zaměstnancích, kteří pobírají plat, tak u nich činí příplatek za práci v noci 20 procent průměrného hodinového výdělku.
Orgány inspekce práce by čas od času měly kontrolovat, zda zaměstnavatelé dodržují podmínky práce v noci. Mají pravomoc udělovat pokuty těm, kdo tak nečiní. Nejčastějším prohřeškem zaměstnavatele může být neposkytnutí příplatku, zaměstnávání mladistvých nebo nevybavení pracoviště, na kterém se pracuje v noci, prostředky pro poskytnutí první pomoci.
Jak jsou na tom s prací v noci naši němečtí sousedé? U nich práci v noci upravuje Zákoník práce, respektive Zákon o pracovní době (Arbeitszeitgesetz). Běžný pracovní týden by měl v Německu činit 38 až 40 hodin, stejně tak běžný pracovní den by měl mít 8 hodin, kdy po šesti hodinách má každý právo na přestávku v délce alespoň 30 minut. Mezi pracovními dny by měl mít německý zaměstnanec právo na odpočinek v délce alespoň 11 hodin.
Noční směna by neměla přesáhnout osm hodin práce, výjimečně může být prodloužena na 10 hodin. Stejně jako v Česku u Němci mají právo na bezplatné lékařské vyšetření, které se pro práci v noci vyžaduje. Zákon stanovuje, že v některých situacích by měl zaměstnavatel poskytnout možnost vyhnout se noční směně a odpracovat ji v denní době. Jedná se o případy, kdy se zaměstnanec musí starat o nemocného příbuzného nebo v případě péče o dítě.
Související

Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak

Česko přijalo nový akční plán. Má osm cílů, plnit se bude do roku 2028
práce , zákoník práce , mzdy / platy , Německo , podnikatelé
Aktuálně se děje
před 53 minutami

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
před 1 hodinou

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
před 2 hodinami

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
před 3 hodinami

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno před 4 hodinami

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
před 5 hodinami

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
před 6 hodinami

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 7 hodinami

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 8 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 8 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 9 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 10 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 10 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 11 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 12 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 13 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 14 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera
Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
Česko si v uplynulém týdnu užilo letních teplot, ale již v neděli se výrazně ochladilo. Návrat teplejšího počasí zatím není ve výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Naopak, na horách by dokonce ještě mohlo sněžit.
Zdroj: Jan Hrabě