Chodíte na noční? Měli by vám připlatit. V Německu se práci v noci lze vyhnout

Praha - Noční směna je strašákem nejednoho českého zaměstnance. Podle zákoníku práce by ale pracovníkům v noci měla náležet patřičná odměna a příplatek. Zaměstnavatel také musí poskytnout ty správné podmínky pro práci v noci. Podobně jsou na tom i v Německu.

Noční směna. Postrach nejednoho českého zaměstnance. Rozhozený biorytmus, únava, deprese. Noční směny jsou nedílnou součástí některých pracovních provozů, noční směny fungují i v sousedním Německu. Víte, jak jsou právně ukotvené a a jaké podmínky musí zaměstnavatel zaměstnancům pro práci v noci zajistit?

Údaj, kolik českých zaměstnanců pracuje na nočních směnách, bohužel Ministerstvo práce a sociálních věcí neeviduje. Přibližné informace o počtu takových pracovníků nemá ani Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Podle českého zákoníku práce se noční prací rozumí práce, která je vykonávána mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. Zákon sice stanovuje, že délka noční směny nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. V případech nutnosti ale toto pravidlo může zaměstnavatel obejít. Může pracovní dobu rozvrhnout tak, že průměrná délka noční směny nepřekročí 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě. Při tomto výpočtu se vychází z pětidenního pracovního týdne. Důležité je samozřejmě slůvko průměrná. 

Pracovník noční směny má právo na bezplatné lékařské vyšetření, které se pro práci v noci požaduje. Náklady by měl bez výjimky hradit zaměstnavatel. Jednou ze základních podmínek, kterou musí zaměstnavatel poskytnout, je přiměřené sociální zajištění, které je spojené s možností se občerstvit a nasvačit.

Zákoník práce zná také pojem „zaměstnanec pracující v noci“. To je ten, kdo odpracuje během noční doby alespoň 3 hodiny své pracovní doby v rámci 24 hodin po sobě jdoucích v průměru alespoň jednou týdně.

I v případě práce v noci zákony znají výjimky. Práci v noci nemůžou vykonávat mladiství zaměstnanci. Existuje zde ale i jedna výjimka – mladiství zaměstnanci mohou vykonávat noční směnu nepřesahující 1 hodinu, pokud je to potřeba pro jejich výchovu k povolání. Pokud pracuje na noční těhotná žena, i ta má právo požádat zaměstnavatele, aby ji přesunul na denní. Ten je v tomto případě povinen ji vyhovět.

Noční práce s sebou nenese jenom nepříjemnosti, podle zákoníku práce by vám měla přihrát nějakou korunu navíc. Pokud totiž zaměstnanec pracuje během „noční doby“, tedy mezi 22. a 6. hodinou, náleží mu příplatek. Zákon stanovuje, že „mzda, plat a jejich jednotlivé složky stanovené, sjednané nebo určené za hodinu práce přísluší zaměstnanci i za zlomky hodin, které odpracoval v období, za které se mzda nebo plat poskytuje“. Příplatek by k běžně mzdě měl činit alespoň 10 procent průměrného výdělku. I tady zná zákon výjimku. Zaměstnanci mohou po uzavření tzv. kolektivní smlouvy se zaměstnavatelem souhlasit s nižším příplatkem.

Pokud ale mluvíme o státních zaměstnancích, kteří pobírají plat, tak u nich činí příplatek za práci v noci 20 procent průměrného hodinového výdělku.

Orgány inspekce práce by čas od času měly kontrolovat, zda zaměstnavatelé dodržují podmínky práce v noci. Mají pravomoc udělovat pokuty těm, kdo tak nečiní. Nejčastějším prohřeškem zaměstnavatele může být neposkytnutí příplatku, zaměstnávání mladistvých nebo nevybavení pracoviště, na kterém se pracuje v noci, prostředky pro poskytnutí první pomoci.

Jak jsou na tom s prací v noci naši němečtí sousedé? U nich práci v noci upravuje Zákoník práce, respektive Zákon o pracovní době (Arbeitszeitgesetz). Běžný pracovní týden by měl v Německu činit 38 až 40 hodin, stejně tak běžný pracovní den by měl mít 8 hodin, kdy po šesti hodinách má každý právo na přestávku v délce alespoň 30 minut. Mezi pracovními dny by měl mít německý zaměstnanec právo na odpočinek v délce alespoň 11 hodin.

Noční směna by neměla přesáhnout osm hodin práce, výjimečně může být prodloužena na 10 hodin. Stejně jako v Česku u Němci mají právo na bezplatné lékařské vyšetření, které se pro práci v noci vyžaduje. Zákon stanovuje, že v některých situacích by měl zaměstnavatel poskytnout možnost vyhnout se noční směně a odpracovat ji v denní době. Jedná se o případy, kdy se zaměstnanec musí starat o nemocného příbuzného nebo v případě péče o dítě.

Související

Více souvisejících

práce zákoník práce mzdy / platy Německo podnikatelé

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy