Praha - Noční směna je strašákem nejednoho českého zaměstnance. Podle zákoníku práce by ale pracovníkům v noci měla náležet patřičná odměna a příplatek. Zaměstnavatel také musí poskytnout ty správné podmínky pro práci v noci. Podobně jsou na tom i v Německu.
Noční směna. Postrach nejednoho českého zaměstnance. Rozhozený biorytmus, únava, deprese. Noční směny jsou nedílnou součástí některých pracovních provozů, noční směny fungují i v sousedním Německu. Víte, jak jsou právně ukotvené a a jaké podmínky musí zaměstnavatel zaměstnancům pro práci v noci zajistit?
Údaj, kolik českých zaměstnanců pracuje na nočních směnách, bohužel Ministerstvo práce a sociálních věcí neeviduje. Přibližné informace o počtu takových pracovníků nemá ani Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Podle českého zákoníku práce se noční prací rozumí práce, která je vykonávána mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. Zákon sice stanovuje, že délka noční směny nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. V případech nutnosti ale toto pravidlo může zaměstnavatel obejít. Může pracovní dobu rozvrhnout tak, že průměrná délka noční směny nepřekročí 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě. Při tomto výpočtu se vychází z pětidenního pracovního týdne. Důležité je samozřejmě slůvko průměrná.
Pracovník noční směny má právo na bezplatné lékařské vyšetření, které se pro práci v noci požaduje. Náklady by měl bez výjimky hradit zaměstnavatel. Jednou ze základních podmínek, kterou musí zaměstnavatel poskytnout, je přiměřené sociální zajištění, které je spojené s možností se občerstvit a nasvačit.
Zákoník práce zná také pojem „zaměstnanec pracující v noci“. To je ten, kdo odpracuje během noční doby alespoň 3 hodiny své pracovní doby v rámci 24 hodin po sobě jdoucích v průměru alespoň jednou týdně.
I v případě práce v noci zákony znají výjimky. Práci v noci nemůžou vykonávat mladiství zaměstnanci. Existuje zde ale i jedna výjimka – mladiství zaměstnanci mohou vykonávat noční směnu nepřesahující 1 hodinu, pokud je to potřeba pro jejich výchovu k povolání. Pokud pracuje na noční těhotná žena, i ta má právo požádat zaměstnavatele, aby ji přesunul na denní. Ten je v tomto případě povinen ji vyhovět.
Noční práce s sebou nenese jenom nepříjemnosti, podle zákoníku práce by vám měla přihrát nějakou korunu navíc. Pokud totiž zaměstnanec pracuje během „noční doby“, tedy mezi 22. a 6. hodinou, náleží mu příplatek. Zákon stanovuje, že „mzda, plat a jejich jednotlivé složky stanovené, sjednané nebo určené za hodinu práce přísluší zaměstnanci i za zlomky hodin, které odpracoval v období, za které se mzda nebo plat poskytuje“. Příplatek by k běžně mzdě měl činit alespoň 10 procent průměrného výdělku. I tady zná zákon výjimku. Zaměstnanci mohou po uzavření tzv. kolektivní smlouvy se zaměstnavatelem souhlasit s nižším příplatkem.
Pokud ale mluvíme o státních zaměstnancích, kteří pobírají plat, tak u nich činí příplatek za práci v noci 20 procent průměrného hodinového výdělku.
Orgány inspekce práce by čas od času měly kontrolovat, zda zaměstnavatelé dodržují podmínky práce v noci. Mají pravomoc udělovat pokuty těm, kdo tak nečiní. Nejčastějším prohřeškem zaměstnavatele může být neposkytnutí příplatku, zaměstnávání mladistvých nebo nevybavení pracoviště, na kterém se pracuje v noci, prostředky pro poskytnutí první pomoci.
Jak jsou na tom s prací v noci naši němečtí sousedé? U nich práci v noci upravuje Zákoník práce, respektive Zákon o pracovní době (Arbeitszeitgesetz). Běžný pracovní týden by měl v Německu činit 38 až 40 hodin, stejně tak běžný pracovní den by měl mít 8 hodin, kdy po šesti hodinách má každý právo na přestávku v délce alespoň 30 minut. Mezi pracovními dny by měl mít německý zaměstnanec právo na odpočinek v délce alespoň 11 hodin.
Noční směna by neměla přesáhnout osm hodin práce, výjimečně může být prodloužena na 10 hodin. Stejně jako v Česku u Němci mají právo na bezplatné lékařské vyšetření, které se pro práci v noci vyžaduje. Zákon stanovuje, že v některých situacích by měl zaměstnavatel poskytnout možnost vyhnout se noční směně a odpracovat ji v denní době. Jedná se o případy, kdy se zaměstnanec musí starat o nemocného příbuzného nebo v případě péče o dítě.
Související
Ekonomika stoupla o více než procento, odhadují statistici
Jurečka chce v posledním roce vlády realizovat velké změny na trhu práce
práce , zákoník práce , mzdy / platy , Německo , podnikatelé
Aktuálně se děje
před 16 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 45 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák