Cestovatel je v šoku. Stát vyžaduje bonzování, komentuje chování celníků ze Sapy

Praha - Cestovatel Dan Přibáň je znepokojen tím, že stát dle jeho slov podporuje buzeraci a bonzování. Vyjádřil se tak k sobotnímu incidentu mezi návštěvníky pražské vietnamské tržnice Sapa a Celní správou. Ta měla po návštěvnících vyžadovat účtenky z restaurace a občanský průkaz.

Známý cestoval Dan Přibáň, který projel trabantem několik kontinentů, se opět veřejně vyjádřil. Tentokrát ho pobouřila údajná šikana zákazníků pražské obchodní čtvrti Sapa v pražské Libuši ze strany příslušníků celní správy.

„Tohle je přesně problém lidí, jako je Babiš, legitimizují postupy, které se nepoužívaly ne proto, že by byly zakázané, ale proto, že je to neslušné a buzerační. S člověkem s móresy Babiše se ale najednou stávají tyhle věci nejen omluvitelnými, ale dokonce žádanými,“ napsal Přibáň na svůj Facebook.

Reagoval tak na příběh zákazníků, kteří byli o víkendu v této pražské tržnici na polévce. Když vycházeli z tržnice, oslovili je příslušníci celní správy. Ti se vyptávali, zda si zákazníci vzali účtenku a následně je požádali, aby se prokázali občanským průkazem. Chtěli zjistit, zda „něco nedluží“, po chvíli jim občanské průkazy vrátili.

„Mění se nálada ve společnosti, buzerace a bonzování je státem schvalováno a dokonce vyžadováno a vždy se najde dost těch, kteří rádi "pomůžou". Mimochodem víte, že nemáte žádnou povinnost nejen u sebe mít občanku, ale vůbec občanku vlastnit?“ dodal k incidentu Přibáň.

Ze zákona o policii, konkrétně z paragrafu 63 vyplývá, že policista je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti jen v určitých případech. A to v takových, kdy by mohlo jít o osobu:

- podezřelou ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,

- zdržující se v prostoru, o kterém lze důvodně předpokládat, že se v něm zdržují cizinci bez povolení opravňujícího k pobytu na území České republiky,

- bezdůvodně se zdržující v bezprostřední blízkosti policií chráněného prostoru nebo v místě, z něhož lze tento prostor účinně ohrozit,

- od níž je požadováno vysvětlení

- odpovídající popisu hledané nebo pohřešované osoby,

- vstupující do policií chráněného objektu nebo prostoru anebo do místa, kam je policistou zakázán vstup, nebo z tohoto objektu, prostoru anebo místa vycházející,

- která má na místě veřejně přístupném zbraň a je důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím

- zdržující se v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu nebo správního deliktu, k požáru anebo jiné mimořádné události,

- která má být předvedena na žádost příslušného orgánu podle jiného právního předpisu,

-  která je oznamovatelem podezření ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,

- na žádost jiné osoby, která má na zjištění totožnosti právní zájem, jakož i osobu, která o prokázání totožnosti policistu žádá, a zjištěné osobní údaje předat osobě, která o prokázání totožnosti požádala, nebo

- při plnění jiného úkolu, je-li to nezbytné k ochraně bezpečnosti osob a majetku, veřejného pořádku nebo pro předcházení trestné činnosti.

Jak je vidět, zákon je v této věci velmi široce a rovněž nejasně vymezen. Pokud navíc osoba odmítne prokázat svou totožnost, je policista oprávněn osobu předvést k provedení úkonů směřujících ke zjištění její totožnosti.

Související

Více souvisejících

policie Celníci Daň Přibáň

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy