Cestovatel je v šoku. Stát vyžaduje bonzování, komentuje chování celníků ze Sapy

Praha - Cestovatel Dan Přibáň je znepokojen tím, že stát dle jeho slov podporuje buzeraci a bonzování. Vyjádřil se tak k sobotnímu incidentu mezi návštěvníky pražské vietnamské tržnice Sapa a Celní správou. Ta měla po návštěvnících vyžadovat účtenky z restaurace a občanský průkaz.

Známý cestoval Dan Přibáň, který projel trabantem několik kontinentů, se opět veřejně vyjádřil. Tentokrát ho pobouřila údajná šikana zákazníků pražské obchodní čtvrti Sapa v pražské Libuši ze strany příslušníků celní správy.

„Tohle je přesně problém lidí, jako je Babiš, legitimizují postupy, které se nepoužívaly ne proto, že by byly zakázané, ale proto, že je to neslušné a buzerační. S člověkem s móresy Babiše se ale najednou stávají tyhle věci nejen omluvitelnými, ale dokonce žádanými,“ napsal Přibáň na svůj Facebook.

Reagoval tak na příběh zákazníků, kteří byli o víkendu v této pražské tržnici na polévce. Když vycházeli z tržnice, oslovili je příslušníci celní správy. Ti se vyptávali, zda si zákazníci vzali účtenku a následně je požádali, aby se prokázali občanským průkazem. Chtěli zjistit, zda „něco nedluží“, po chvíli jim občanské průkazy vrátili.

„Mění se nálada ve společnosti, buzerace a bonzování je státem schvalováno a dokonce vyžadováno a vždy se najde dost těch, kteří rádi "pomůžou". Mimochodem víte, že nemáte žádnou povinnost nejen u sebe mít občanku, ale vůbec občanku vlastnit?“ dodal k incidentu Přibáň.

Ze zákona o policii, konkrétně z paragrafu 63 vyplývá, že policista je oprávněn vyzvat k prokázání totožnosti jen v určitých případech. A to v takových, kdy by mohlo jít o osobu:

- podezřelou ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,

- zdržující se v prostoru, o kterém lze důvodně předpokládat, že se v něm zdržují cizinci bez povolení opravňujícího k pobytu na území České republiky,

- bezdůvodně se zdržující v bezprostřední blízkosti policií chráněného prostoru nebo v místě, z něhož lze tento prostor účinně ohrozit,

- od níž je požadováno vysvětlení

- odpovídající popisu hledané nebo pohřešované osoby,

- vstupující do policií chráněného objektu nebo prostoru anebo do místa, kam je policistou zakázán vstup, nebo z tohoto objektu, prostoru anebo místa vycházející,

- která má na místě veřejně přístupném zbraň a je důvodné podezření, že zbraně může být užito k násilí nebo pohrůžce násilím

- zdržující se v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání trestného činu nebo správního deliktu, k požáru anebo jiné mimořádné události,

- která má být předvedena na žádost příslušného orgánu podle jiného právního předpisu,

-  která je oznamovatelem podezření ze spáchání trestného činu nebo správního deliktu,

- na žádost jiné osoby, která má na zjištění totožnosti právní zájem, jakož i osobu, která o prokázání totožnosti policistu žádá, a zjištěné osobní údaje předat osobě, která o prokázání totožnosti požádala, nebo

- při plnění jiného úkolu, je-li to nezbytné k ochraně bezpečnosti osob a majetku, veřejného pořádku nebo pro předcházení trestné činnosti.

Jak je vidět, zákon je v této věci velmi široce a rovněž nejasně vymezen. Pokud navíc osoba odmítne prokázat svou totožnost, je policista oprávněn osobu předvést k provedení úkonů směřujících ke zjištění její totožnosti.

Související

Více souvisejících

policie Celníci Daň Přibáň

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy