S rušením nočního klidu se někdy setkal snad každý. Ať už z přilehlé restaurace či od hlasitého souseda. Problém však má i svou druhou stránku – často bývá restaurace či obyvatel nahlašován neprávem. Zeptali jsme se právníka, co se s takovou situací dá dělat.
Problém je častý, obrana složitá
Bezohledný soused či hlasitá hudba z restaurace – příčin, které ruší noční klid, může být mnoho. Noční klid platí od 22.00 do 06:00. Může ho upravovat ještě vyhláška obce, ale vždy jen jeho prodloužením a nikdy ne zkrácením. Je třeba rozlišit, jestli klid ruší fyzická osoba (nejčastěji soused), nebo nějaké restaurační zařízení, případně hluk způsobený dopravou. „V druhém případě doporučuji se nejdříve obrátit na hygienickou stanici,“ uvedl pro EuroZprávy.cz právník Jiří Klega z advokátní kanceláře JKP. V tom prvním je to podle něj složitější. „Můžete podat buď zahájit přestupkové řízení a v tom případě může jít o přestupek proti občanskému soužití. Další varianta je tzv. sousedská žaloba. Soud v tom případě může uložit exekučně vymahatelnou povinnost, aby vás soused přestal hlukem obtěžovat,“ vysvětlil právník.
Pokud je případ sousedského rušení nočního klidu nahlášen policii, má povinnost vyjet a prošetřit jej. „Policie oznámení prověří a v případě, že se potvrdí protiprávní jednání a je znám pachatel, strážníci nebo policisté celou věc na místě řeší,“ řekla pro EuroZprávy.cz mluvčí pražské Městské policie Irena Seifertová.
Na dotaz, jak by doporučila takové spory řešit, odpověděla, že nemá lepší radu, než spoléhat na „vzájemnou ohleduplnost a toleranci v sousedském soužití.“ Pokud je však „chování sousedů tzv. za hranou“, rozhodně doporučuje volat linku Městské policie. „Je však důležité si uvědomit, že jednání je nutné na místě prokazatelně zjistit,“ upozornila Seifertová.
Postihy můžou být vysoké
V případě, že nahlášený se provinil poprvé, řeší se prohřešek většinou domluvou na místě. Pokud se však problém opakuje, může přijít i finanční postih. „V současné době může strážník rušící osobě uložit blokovou pokutu až do výše 5 000,- Kč. Je však nutné zdůraznit, že od 1. 7. 2017, kdy začne platit nový přestupkový zákon, může být v rámci příkazního řízení na místě uložena pokuta až do výše 10 000,- Kč,“ řekla Seifertová.
Situace bývá často opačná
Pokud někdo ruší, je tedy postup jasný. Se sousedem se domluvit po dobrém a nebo zavolat strážníky či hygienu. Co ale dělat v případě, že vás někdo nahlašuje, aniž by k tomu měl dobrý důvod?
„S tzv. notorickými stěžovateli je to v praxi problematické. Policie, úřady i soudy jsou povinny každé podání vyšetřit. Oběť je často doslova šikanována. Jedním z řešení je podat žalobu na ochranu osobnosti s tím, že mi byla ustavičnými podáními způsobena újma,“ nabídl řešení Klega.
Podle jeho slov se to v praxi děje pořád a někdy žádná z právních cest nepomůže: „Zažil jsem případy, kdy se lidi raději odstěhovali,“ doplnil. Jeho slova potvrdila i mluvčí Seifertová: „Strážníci prověřují všechna oznámení. Ne vždy se tato oznámení potvrdí.“Není bez zajímavosti, že tomu, kdo falešně nahlašuje, hrozí vyšší finanční pokuta než tomu, kdo se rušením proviní. Klasifikuje se totiž jako nepravdivé obvinění z přestupku. „Proti nepravdivému obvinění z přestupku je možné se bránit u správního orgánu nebo i přivoláním hlídky. Hrozí za něj pokuta dvacet tisíc korun,“ objasnil pro EuroZprávy.cz mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.
Související
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Vojenská policie a NCOZ zasahují na několika místech v Česku. Údajně jdou po lidech Babiše
policie , Lidé , domácnosti
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 35 minutami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 1 hodinou
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 2 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 3 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 4 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 5 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Tuto sobotu uplynul rok od jednoho z nejtemnějších dnů v historii České republiky. Připomněli jsme si smutné výročí tragické události, kdy na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze vrah chladnokrevně připravil o život čtrnáct nevinných lidí, než sám ukončil svůj život.
Zdroj: Jakub Jurek