Český fenomén: Jsme skutečně národem houbařů?

Praha - Houbařská sezóna odstartovala a Češi pomalu začínají brát lesy útokem. Jsme v Evropě pro svou vášeň pro houby raritou? Podle Radima Dvořáka z České mykologické společnosti nemají k houbaření téměř žádný vztah Němci a Skandinávci. Pro někoho jsou houby naopak luxusní pochoutkou.

Houbařská sezona začíná zpravidla koncem jara a končí s nástupem zimy. Houbařům musí přát počasí, důležitá je zejména vlhkost v českých lesích, zároveň nesmí být moc velká zima. Češi jsou často považováni za národ, který houby miluje. Skutečně jsme v Evropě raritou? 

Říká se, že Češi jsou milovníky hub a že houbaření je jakýmsi národním sportem. V roce 2015 například Češi nasbírali 21,4 tisíc tun hub v hodnotě 3,52 miliardy korun! Vyplývá to ze statistiky za rok 2015 České zemědělské univerzity v Praze. Podle místopředsedy České mykologické společnosti (ČMS) Radima Dvořáka se ale Češi nijak zvlášť nevymykají ostatním evropským národům.

"Vášeň Čechů pro houbaření není ve srovnání s dalšími evropskými národy, které houby konzumují, nijak abnormální. Obecně jsou houbaření a konzumace v přírodě rostoucích hub široce rozšířené mezi slovanskými národy, ale také například ve Francii, Itálii a v Pobaltí," uvedl Dvořák pro EuroZprávy.cz. 

Překvapivé je, že v sousedním Německu o houby nejeví takřka nikdo zájem, podobně jsou na tom ve Skandinávii. "Naopak germánské národy houbaření téměř neznají. Každý národ má pak různé preference z hlediska cenění konzumovaných druhů či skupin hub," říká Dvořák. Velkými fanoušky houbaření jsou zejména Slováci, Poláci a Rusové. Houby hojně konzumují také Číňané a Japonci. 

Co do opatrnosti ve sběru hub jsou na tom Češi relativně dobře. Sbírají totiž zejména ty druhy hub, které bezpečně znají. "Většina Čechů zná a sbírá jen několik tradičních druhů nebo skupin hub, jako jsou hřibovité, lišky a velké bedly. O něco pokročilejší houbaři přidají třeba pravé ryzce, holubinky, hlívy, pečárky a muchomůrku růžovku, alias masák," upřesňuje Dvořák. 

Češi jsou také poměrně slušnými znalci těchto lesních plodů. Podle Dvořáka Češi vědí zejména to, které houby jsou jedovaté, a které jedlé. "Což je kromě národní tradice dáno také již téměř stoletým osvětovým působením České mykologické společnosti," dodává. 

Popularita houbaření vyvěrá z dlouholeté tradice sběru hub na našem území. Houbařská vášeň je podle Dvořáka doložitelná přinejmenším od středověku. Vůbec prvním národem, který se sběru hub masověji věnoval, byli starověcí Římané.

"Je také známo, že houby se jako ceněná pochutina konzumovaly již ve starém Římě. V kontrastu s Římem, kde byly houby luxusem pro vyšší vrstvy, včetně císaře, šlo v našich končinách o dostupnou pochutinu či potravinu, "maso chudých"," sdělil pro EuroZprávy.cz Dvořák. 

Tak šup, vezměte proutěný košík a vyraze do našich lesů. Nemusíte se bát, že vás někdo nařkne z toho, že nemáte na "pořádné jídlo". Můžete jim argumentovat, že houby byly luxusní pochoutkou samotného římského císaře. Důležité je však vědět, kam na houby zajít. Začátek července v některých oblastech zatím moc deště nepřinesl. 

Související

Houby

V Polsku vypuklo "hřibobraní". Lidé se trumfují nálezy obřích hub

Polský houbař našel v lesích v okolí Krakova hřib, jaký podle svých slov ještě neviděl, ačkoliv na houby chodí do lesa už od dětství. Houba totiž vážila asi 1,5 kilogramu. Napsal o tom list Gazeta Wyborcza, podle kterého Polsko momentálně prožívá opravdové "hřibobraní". Sociální sítě jsou teď plné snímků z houbařské úrody, zejména z lesů na jihu Polska.
Období klíšťat je tady

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna nepříjemnost, která možná může konkurovat dokonce i samotnému koronaviru. Opět se totiž hlásí o slovo klíšťata šířící nebezpečná nakažlivá onemocnění, mezi něž patří například lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Více souvisejících

houbařstí Houby

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 13 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy