Český fenomén: Jsme skutečně národem houbařů?

Praha - Houbařská sezóna odstartovala a Češi pomalu začínají brát lesy útokem. Jsme v Evropě pro svou vášeň pro houby raritou? Podle Radima Dvořáka z České mykologické společnosti nemají k houbaření téměř žádný vztah Němci a Skandinávci. Pro někoho jsou houby naopak luxusní pochoutkou.

Houbařská sezona začíná zpravidla koncem jara a končí s nástupem zimy. Houbařům musí přát počasí, důležitá je zejména vlhkost v českých lesích, zároveň nesmí být moc velká zima. Češi jsou často považováni za národ, který houby miluje. Skutečně jsme v Evropě raritou? 

Říká se, že Češi jsou milovníky hub a že houbaření je jakýmsi národním sportem. V roce 2015 například Češi nasbírali 21,4 tisíc tun hub v hodnotě 3,52 miliardy korun! Vyplývá to ze statistiky za rok 2015 České zemědělské univerzity v Praze. Podle místopředsedy České mykologické společnosti (ČMS) Radima Dvořáka se ale Češi nijak zvlášť nevymykají ostatním evropským národům.

"Vášeň Čechů pro houbaření není ve srovnání s dalšími evropskými národy, které houby konzumují, nijak abnormální. Obecně jsou houbaření a konzumace v přírodě rostoucích hub široce rozšířené mezi slovanskými národy, ale také například ve Francii, Itálii a v Pobaltí," uvedl Dvořák pro EuroZprávy.cz. 

Překvapivé je, že v sousedním Německu o houby nejeví takřka nikdo zájem, podobně jsou na tom ve Skandinávii. "Naopak germánské národy houbaření téměř neznají. Každý národ má pak různé preference z hlediska cenění konzumovaných druhů či skupin hub," říká Dvořák. Velkými fanoušky houbaření jsou zejména Slováci, Poláci a Rusové. Houby hojně konzumují také Číňané a Japonci. 

Co do opatrnosti ve sběru hub jsou na tom Češi relativně dobře. Sbírají totiž zejména ty druhy hub, které bezpečně znají. "Většina Čechů zná a sbírá jen několik tradičních druhů nebo skupin hub, jako jsou hřibovité, lišky a velké bedly. O něco pokročilejší houbaři přidají třeba pravé ryzce, holubinky, hlívy, pečárky a muchomůrku růžovku, alias masák," upřesňuje Dvořák. 

Češi jsou také poměrně slušnými znalci těchto lesních plodů. Podle Dvořáka Češi vědí zejména to, které houby jsou jedovaté, a které jedlé. "Což je kromě národní tradice dáno také již téměř stoletým osvětovým působením České mykologické společnosti," dodává. 

Popularita houbaření vyvěrá z dlouholeté tradice sběru hub na našem území. Houbařská vášeň je podle Dvořáka doložitelná přinejmenším od středověku. Vůbec prvním národem, který se sběru hub masověji věnoval, byli starověcí Římané.

"Je také známo, že houby se jako ceněná pochutina konzumovaly již ve starém Římě. V kontrastu s Římem, kde byly houby luxusem pro vyšší vrstvy, včetně císaře, šlo v našich končinách o dostupnou pochutinu či potravinu, "maso chudých"," sdělil pro EuroZprávy.cz Dvořák. 

Tak šup, vezměte proutěný košík a vyraze do našich lesů. Nemusíte se bát, že vás někdo nařkne z toho, že nemáte na "pořádné jídlo". Můžete jim argumentovat, že houby byly luxusní pochoutkou samotného římského císaře. Důležité je však vědět, kam na houby zajít. Začátek července v některých oblastech zatím moc deště nepřinesl. 

Související

Houby

V Polsku vypuklo "hřibobraní". Lidé se trumfují nálezy obřích hub

Polský houbař našel v lesích v okolí Krakova hřib, jaký podle svých slov ještě neviděl, ačkoliv na houby chodí do lesa už od dětství. Houba totiž vážila asi 1,5 kilogramu. Napsal o tom list Gazeta Wyborcza, podle kterého Polsko momentálně prožívá opravdové "hřibobraní". Sociální sítě jsou teď plné snímků z houbařské úrody, zejména z lesů na jihu Polska.
Období klíšťat je tady

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna nepříjemnost, která možná může konkurovat dokonce i samotnému koronaviru. Opět se totiž hlásí o slovo klíšťata šířící nebezpečná nakažlivá onemocnění, mezi něž patří například lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Více souvisejících

houbařstí Houby

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy