DNA izolátor? Registr dárců krvetvorných buněk IKEM získal unikátní přístroj

Vstup do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM nebyl nikdy jednodušší a pohodlnější. Odborníci totiž nově využívají DNA izolátor, který Registru věnovala společnost Shell Czech Republic a.s. prostřednictvím Nadačního fondu Kapka naděje. Tento multifunkční přístroj na vyšetření nových dárců umožní testovat HLA dárců ze tří variant biologického materiálu – krve, slin, bukální stěru. Dárce tak během pár vteřin odevzdá vzorek slin, přístroj pak do hodiny naprosto perfektně a bez lidského zásahu izoluje DNA a připraví vzorek k dalšímu zpracování. Z této DNA poté laboranti určí molekulárně – genetickými metodami HLA znaky. Celý proces vstupu dárce do registru se tak významně urychlí. Jen od začátku letošního roku vstoupilo do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM 1 812 dárců, což je více než polovina všech nově registrovaných dárců za loňský rok.

Proces zpracování a vyhodnocování vstupních vzorků dárců trvá několik dní. Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM však získal nejmodernější přístroj, který dokáže ze vzorků biologického materiálu precizněji a rychleji, než tomu bylo doposud, získat DNA pro další vyšetřování genetických znaků na bílých krvinkách. Největším přínosem tohoto typu DNA izolátoru je, že umožní zpracovat nejen krev, ale také sliny a stěry z bukální (ústní) sliznice.

„Všechny 3 varianty odběrů biologického materiálu pro vstupní vyšetření jsou pro registr při náboru nových dárců důležité. DNA izolátor rozšíří zejména možnost zpracování nekrevních vzorků – bukálních stěrů nebo slin, jejichž odběr registr využívá v rámci náborových akcí po celé České republice. Jen od letošního ledna do května jsme s týmem registru byli již na více než pěti akcích. Tyto způsoby odběru mohou také usnadnit vstup do registru i zájemcům, kteří mají dopravně nedostupná naše náborová místa. Vstup do registru tak nebyl nikdy jednodušší – pracovníci registru zašlou zájemci odběrovou sadu s podrobným návodem, zájemce provede odběr samostatně v pohodlí domova a vzorek pošle zpět do registru poštou. Tím se opět rozšiřuje možnost komplexně pokrýt při náboru celou Českou republiku,“ říká Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Jen v dubnu letošního roku měl registr dva velmi úspěšné nábory, na kterých se za necelý týden podařilo získat a zapsat do databáze 1 041 nových dárců. Jedná se o doposud nejvyšší počet nových dárců v historii náborů, které Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM pravidelně po republice uskutečňuje. „Náš tým má za sebou desítky náborů v terénu a další nábory a propagační akce nás letos čekají. Již velmi brzy překročíme hranici 30 000 aktivních dárců evidovaných v databázi registru. Naše činnost by však nebyla v takové míře možná bez finanční podpory a spolupráce s našimi partnery, kterým tímto velmi děkujeme,“ podotýká Mgr. Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Český registr dárců krvetvorných buněk IKEM již tři roky úzce spolupracuje s Nadačním fondem Kapka naděje a se společností Shell Czech Republic a.s. Oba partneři nepomáhají jen s propagací dárcovství kostní dřeně, ale i při náboru nových dárců. Nejvýznamnější složkou spolupráce je finanční podpora, díky níž je možné hradit vstupní vyšetření nových dárců. A nyní i pořízení nového přístroje – DNA izolátoru. „Jsme velmi rádi, že můžeme pomáhat tam, kde je to potřeba. Český registr dárců krvetvorných buněk potřeboval nový multifunkční přístroj, který by odborníkům v IKEM výrazně ulehčil práci, a hlavně zpřístupnil vstup do Registru širšímu množství lidí díky jednoduššímu odběru vzorků. Pro registr jsme zakoupili tento přístroj v hodnotě 463 tisíc korun, a i nadále plánujeme registr finančně podporovat. Největší odměnou pro nás jsou zprávy o zachráněných životech nemocných pacientů, ale i informace o rostoucím zájmu široké veřejnosti o vstup do registru,“ říká Pavel Los, generální ředitel Shell Czech Republic a.s.

Každý rok onemocní v České republice více než 100 lidí některým typem leukémie a asi 1000 pacientů různými poruchami krvetvorby, které je možné léčit transplantací kostní dřeně. „Nádorová onemocnění u dětí se stala, pokud však pomineme úrazy, nejčastější příčinou úmrtí dětí v civilizovaném světě. Velmi mě proto těší, že každý rok stoupá počet lidí, kteří do registru vstoupí a zvýší tak šanci na záchranu lidského života. Jsem ráda, že se zpěvák a herec David Gránský, se kterým dlouhodobě spolupracujeme, rozhodl vstoupit do Českého registru dárců krvetvorných buněk a napřímo tak podpořit dobrou věc a motivovat další lidi. A za to mu patří můj obrovský dík,“ uzavírá Vendula Pizingerová, prezidentka a zakladatelka Nadačního fondu Kapka naděje.

DÁRCOVSTVÍ KRVETVORNÝCH BUNĚK JE VŽDY DOBROVOLNÉ, BEZPLATNÉ A ANONYMNÍ.

Podmínky vstupu:

* věk 18-40 let (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)

* hmotnost více než 50 kg

* dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění – ani v minulosti)

* bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)

* zdravotní pojištění platné v ČR

* ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí

Související

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

Více souvisejících

ikem zdraví život protext Kapka naděje DNA krev

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Politico: Evropské země si půjčí miliardy od EU na vyzbrojení Ukrajiny

Několik evropských zemí se chystá požádat o miliardy eur ve formě půjček od Evropské unie na nákup zbraní pro Ukrajinu a na posílení vlastních obranných kapacit. Žádosti o nový nástroj EU – Security Assistance Facility for Europe – je možné podávat do úterý, kdy končí termín pro podání žádostí.

před 2 hodinami

AC Sparta Praha

Sparta nezvládla zápas v Kazachstánu. Ostrava přišla v souboji s Legií o výhru

Po Plzni se v rámci 2. předkola evropských pohárů o tomto týdnu představili i další dva čeští kluboví účastníci – Baník Ostrava (2. předkolo Evropské ligy) a pražská Sparta (2. předkolo Konferenční ligy). Ani jeden z těchto celků se ale bohužel vítězství ve svých zápasech nedočkal. Ostrava až v závěru přišla o vedení 2:1 s Legií Varšava a přestože v samém závěru padl do polské branky třetí gól, nebyl uznán kvůli ofsajdu a tak za týden do Polska zamíří s pouhou remízou 2:2 v zádech. Ještě hůře dopadla při svém úvodním vystoupení v letošní ročníku evropských pohárů Sparta, která si z kazašského Aktobe veze prohru 1:2, když domácí udeřili prakticky ze dvou akcí, které v zápase měli.

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Klub i hráč potvrdili konec spolupráce. Ewerton se z Ostravy stěhuje do Egypta

Až ve čtvrtek nastoupí ostravský Baník do veledůležité odvety v rámci 2. předkola Evropské ligy ve Varšavě proti Legii, bude se už muset obejít bez služeb osmadvacetiletého dosavadního kapitána a útočníka Ewertona. Tento Brazilec potvrzuje spekulace z posledních dní a stěhuje se do Egypta, nikoli však do Al-Ahly, ale do Pyramids. K tomuto týmu se připojí Ewerton v Turecku, kde je momentálně tento káhirský klub na soustředění.

před 2 hodinami

Prezident Trump

Místo radosti skepse. Proč je potřeba brát nové Trumpovo ultimátum pro Rusko s rezervou?

Prezident Donald Trump v pondělí překvapil, když zkrátil svůj 50denní termín pro Rusko, aby začalo jednat o míru na Ukrajině, na „asi 10 až 12 dní od nynějška.“ „Není důvod čekat,“ řekl Trump. „Chci být velkorysý, ale prostě nevidíme žádný pokrok.“ Není však překvapením, že na základě zkušeností s Trumpovým dodržováním termínů zaznívá spíše skepse, než radost.

před 2 hodinami

Zdeněk Milata

Komunisté velebící agresora měli v Rusku zůstat. Za podkopávání demokracie zkrachovali na hranicích po právu

Čtveřice členů KSČM opět ukázala, že věrnost totalitě a servilita vůči ruskému imperialismu jsou pro ně primárním politickým programem. Jejich cesta do Ruska, podniknutá navzdory jasným varováním, není jen výrazem naivity či omylu. Jednoznačně se snaží oslabit Evropu a zlomit Českou republiku. Lidé jako oni se v tomto zápase bez váhání staví na stranu agresora.

před 3 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael pozastavil vojenské operace v Gaze. Bude to ale stačit?

V reakci na rostoucí mezinárodní pobouření nad zhoršující se humanitární krizí v Gaze Izrael oznámil každodenní „taktickou pauzu ve vojenské činnosti“ v několika oblastech regionu. Cílem tohoto kroku je umožnit, aby více humanitární pomoci dorazilo k milionům Palestinců, kteří čelí vážným problémům s nedostatkem jídla, podvýživou a vysídlením. Vzhledem k dlouhotrvajícímu nedostatku pomoci se ale podle CNN objevují stále častější otázky, zda tento krok bude stačit k vyřešení obrovských potřeb obyvatel Gazy po měsících nedostatečné pomoci.

před 5 hodinami

Evropská unie

EU jen pár hodin po dohodě přiznala, že nemůže zaručit jeden ze slibů

Evropská unie přiznala, že nemá moc zajistit splnění svého slibu investovat 600 miliard dolarů do americké ekonomiky, a to jen několik hodin poté, co tento závazek učinila během obchodních jednání ve Skotsku. Důvodem je, že peníze budou pocházet výhradně od soukromých evropských společností, nad kterými Brusel nemá žádnou kontrolu.

před 6 hodinami

Marcela Hennlichová

Macron se uznáním Palestiny vymezuje proti hladomoru jako prostředku zahraniční politiky, říká Hennlichová. Francie si nepřizná, že už není rozhodující velmoc

Francie se v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem rozhodla uznat Palestinu jako nezávislý stát. „Macron je velký pragmatik. Jeho rozhodnutí vnímám především jako snahu vymezit se proti hladomoru v Gaze jako prostředku zahraniční politiky,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marcela Hennlichová, expertka na francouzský politický systém z Katedry mezinárodních studií a diplomacie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE.

před 6 hodinami

Prezident Trump

Putin nedostal od Trumpa na ukončení války ani dva týdny

Donald Trump dnes oznámil, že zkracuje původní 50denní termín, který stanovil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi pro uzavření dohody o Ukrajině, na „10 nebo 12 dní“, a to od dneška. Navázal tak na svá předchozí slova, kdy vyjádřil značné zklamání z Putina a oznámil, že zkracuje lhůtu, kterou dal Rusku na ukončení války. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Prezident Trump

Trump zkrátí Putinovi ultimátum. Rusko na ukončení války nedostane ani 50 dní

Americký prezident Donald Trump v pondělí vyjádřil značné zklamání z Vladimira Putina a oznámil, že zkracuje původně padesátidenní lhůtu, kterou dal Rusku na ukončení války na Ukrajině. Během setkání s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku sdělil novinářům, že je „velice zklamaný“ a že padesátidenní období bude „menší“.

před 8 hodinami

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci

Americké ministerstvo obrany se podle Defense One chystá uspořádat speciální výcvikové školení přezdívané „Top Gun“, zaměřené na útočné drony řízené z pohledu první osoby. Tyto bezpilotní letouny, které se v současnosti osvědčují v ukrajinské obraně proti ruským silám, budou předmětem intenzivního výcviku na Camp Atterbury v Indianě. Cílem této iniciativy je dosáhnout „americké dominance v oblasti dronů“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Thajsko

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi

Kambodžský premiér Hun Manet a thajský prozatímní lídr Phumtham Wechayachai se shodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří, které vstoupí v platnost o půlnoci malajského času. Oznámil to malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednání, které moderoval. Setkání se uskutečnilo v Kuala Lumpuru a cílem bylo ukončit pětidenní ozbrojený konflikt, který si vyžádal životy nejméně 35 lidí a vyhnal z domovů přes 300 000 osob z obou stran hranice.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

British Airways, ilustrační fotografie

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy

Skotská policie zahájila vyšetřování po výtržnictví na palubě letadla společnosti easyJet, které letělo z Londýna (Luton) do Glasgowa. Incident se stal v neděli ráno, kdy letoun přistál na glasgowském letišti. Na palubě došlo k dramatické situaci, kdy muž začal křičet výrazy jako „Alláhu Akbar“ (což v arabštině znamená „Bůh je největší“) a „smrt Trumpovi“, a také vyhrožoval bombou.

před 11 hodinami

USS Truxtun (DDG-103)

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku

S rostoucím tlakem na modernizaci a přípravu americké námořní flotily na budoucí konflikty se armáda stále více zaměřuje na bezpilotní systémy, především drony. Předseda katedry námořní strategie JC Wylieho na Námořní válečné akademii James Holmes upozorňuje, že menší, agilnější námořní drony by mohly hrát klíčovou roli, zejména v kritických počátečních fázích konfliktu. Podle Jacka Rowleyho, bývalého inženýra námořnictva, je ale nutné dbát na potřeby hybridní flotily skládající se z tradičních posádek i bezpilotních povrchových a podvodních vozidel. Vyvstává tak zásadní otázky: Kam na amerických lodích umístit drony a jaké vlastně námořnictvo potřebuje?

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že každý den pozastaví vojenské operace v Gaze na deset hodin, aby se zlepšila humanitární situace v oblasti. Tyto pauzy, které jsou v platnosti od 10:00 do 20:00 místního času, se týkají tří obydlených oblastí: Al-Mawasi, centrální Deir al-Balah a severní Gazy. Cílem je umožnit Organizaci spojených národů (OSN) a dalším organizacím doručovat jídlo a léky obyvatelům „až do odvolání“.

před 13 hodinami

Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová

V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy