Vystěhovat lidi z Horoměřic? Na základní problém se zapomíná, upozornil Monsport

Praha - Ústavní soud dnes odložil vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) do doby, než kauzu lidí z Horoměřic z podnětu družstva Svatopluk sám přezkoumá. Správce konkurzní podstaty po zkrachovalé společnosti H-System Josef Monsport dnes znovu zopakoval, že nechtěl nikoho z nemovitostí do vyřešení případu vystěhovávat.

NS v červenci rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech. Termín vystěhování byl do 23. srpna.

"V zásadě bych rád řekl, že s tímto rozhodnutím nemám žádný problém, právě proto, že jsem se nechystal nikoho vystěhovávat. Pro mě a pro mé kroky v nejbližší době to neznamená vůbec nic," řekl ČTK Monsport. "Je to pouze prozatímní úprava stavu, ale o tom, jak to dopadne na konci, to nevypovídá vůbec nic," uvedl správce.

Podle Monsporta se zapomíná na to, že základním problémem není aktuální soudní spor, ale to, komu a za jakou částku prodat majetek z konkurzní podstaty. "Ústavní soud neřeší vůbec tuto linii, ten řeší pouze to, čím se zabývaly obecné soudy. A to jest, jestli ti bydlící v Horoměřicích mají nějaký právní titul tam být, jinými slovy, jestli mají právo ty byty užívat, nebo nikoliv," vysvětlil Monsport.

Připomněl, že domy a pozemky v Horoměřicích jsou nevratně zapsány do konkurzní podstaty od roku 2008. "A já nejenom můžu, ale zejména mám povinnost všechny hodnoty zapsané do konkurzní podstaty zpeněžit. Takže otázka pouze zní, jestli je budu v budoucnu prodávat - samozřejmě za podmínek stanovených věřitelským výborem - s těmito bydlícími lidmi, nebo bez nich," doplnil správce.

"V tuto chvíli je úplně ta první linie to, co máme řešit na věřitelském výboru a při nějaké komunikaci s družstvem Svatopluk. A to je znovu provést ověření znaleckých výpočtů k hodnotě domů a pozemků a řešení toho, zda na základě vzešlých znaleckých výpočtů bude Svatopluk schopen dát ty peníze dohromady," uvedl Monsport s tím, že odmítá dělat úlitby ve prospěch Svatopluku, a poškozovat tak ostatní věřitele. 

Související

H-System

Nejvyšší soud řeší v kauze H-System spor o miliony mezi družstvem a Monsportem

Rozsudek, podle kterého musí bytové družstvo Svatopluk zaplatit konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi 18,2 milionu korun s úroky, začal přezkoumávat Nejvyšší soud (NS). Začátkem dubna převzal dovolání družstva spolu se spisem z obvodního soudu, zjistila ČTK z justiční databáze. Suma tvoří nájemné za bytové domy v Horoměřicích u Prahy za roky 2016 až 2018.
Lidem z Horoměřic u Prahy soud nařídil kvůli kauze H-System vystěhování

Začal prodej 60 bytů v Horoměřicích po zkrachovalém H-Systemu

Ve středu začal prodej 60 bytů v Horoměřicích u Prahy, které patří do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System. Konkurzní správkyně Iva Fialová Ištvánková zveřejnila na realitním portálu Sreality.cz 60 inzerátů na jednotlivé byty. Inzeráty jsou bez cen, o podrobnosti musí zájemce požádat e-mailem. Nabídky lze podávat do 20. ledna, řekl ČTK Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů H-Systemu.

Více souvisejících

H-System Josef Monsport Horoměřice Ústavní soud ČR Nejvyšší soud

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy