Houby letos nebudou? Zjišťovali jsme, jak zlé to v našich lesích bude

Praha - Je obecně známo, že Češi jsou vášniví houbaři. „Dříve se říkalo: 'Co Čech, to muzikant'. V dnešní době už spíše platí: 'Co Čech, to houbař!',“ potvrzuje pravost tohoto tvrzení pro EuroZprávy.cz mykolog Libor Hejl. Letošní tropické a suché počasí houbařům dělalo trochu vrásky. To se ale změnilo díky deštivým dnům, které přišly na konci prázdnin.

Pro znalé a vášnivé znalce hub začíná houbařská sezona již v jarních měsících sběrem smržovitých druhů hub (smrže a kačenky) nebo čirůvek májovek. „Ale pro většinu houbařů hlavní část sezóny začíná až po letních prázdninách, v září a říjnu, kdy se již ochladí a přibude dešťových srážek,“ vysvětluje pro server EuroZprávy.cz.

Letos trápí celé Česko sucho a tropické počasí. To by mohlo mít vliv na to, kolik hub poroste. „Jak je všeobecně známo, za sucha houby nerostou. Ale tam, kde proběhnou lokální bouřkové srážky, tam je možné houby najít,“ vysvětluje odborník. „Letní tropické počasí trvalo letos poměrně dlouho, a toto období bylo na většině území bez hub, jen po vydatných deštích se někde houby objevily. Například na Šumavě letos byly hřibové žně,“ uvádí pro EuroZprávy.cz Hejl.

Lidé se ale podle něj nemusí bát, že by letos v lesích nic nenašli.. „Protože hlavní houbařská sezóna začíná až v podzimních měsících, a v posledních dnech většinu našeho území zasáhly poměrně silné srážky, myslím si, že houby porostou v množství a kvalitě, jako v jiných letech. Jen nesmí přijít větrné počasí, sucho a vítr jsou pro houby největší nebezpečí,“ varuje.

A která místa jsou „rájem“ pro houbaře? „Na to je jednoduchá odpověď, stačí sledovat množství srážek, protože tam, kde dostatečně prší a jsou rozsáhlé nepoškozené lesy, tam je největší šance nasbírat nejvíce hub. U nás je asi nejvyhledávanější houbou hřib smrkový, budeme ho tedy hledat hlavně ve smrkových lesích, zejména ve vyšších polohách, kde i častěji prší a nejsou tam tak vysoké teploty, tedy na Šumavě, v Jeseníkách, Beskydech, Jizerských horách nebo v Krkonoších,“ vypočítává Hejl.

Ti, kteří se do lesa s košíkem vydávají pravidelně, ale podle něj podobné rady vůbec nepotřebují. „Každý správný houbař má svá oblíbená místa, která se i dědí po svých předcích a hlídá si je jako oko v hlavě,“ popisuje, jak to chodí v praxi. 

V hlavní sezóně je možné v lesích potkat tisíce lidí. I proto se opakovaně mluví o tom, že by bylo třeba sběr nějak regulovat. „V zahraničí, kde má houbaření nějakou tradici, je sběr hub často různě omezován, buď množstvím nebo omezením doby sběru hub,“ vysvětluje odborník.

Pokud lidé sbírají houby šetrně, nemá to podle něj podstatnější vliv na jejich další budoucí růst. „Problém je v devastaci jejich biotopu, jako je kácení dřevin nebo rozrývání a sešlapávání půdy. Jistě znáte lidové moudro, že když už se jednou na houbu podíváte, přestane růst. Je to tím, že při nešetrné chůzi kolem plodnice porušíte jemná houbová vlákna v zemi a tím dojde k jejich přerušení a houba 'uschne',“ varuje mykolog.

Dalším problémem je podle jeho slov dnešní chápání houbaření jako takového. „Dříve to pro mnoho lidí znamenalo vyrazit o víkendu nebo ve dnech volna do lesa, zaparkovat auto na jeho okraji, projít se a nasbírat si nějaké ty houby ke kuchyňskému využití. Dnes i díky internetu a moderním technologiím a sdílením dat se houbařské úlovky staly jakousi možností se chlubit a navzájem trumfovat v počtu nasbíraných hub. Jakmile se objeví takové foto a informace, kde rostou, vyrazí na místo stovky dychtivých houbařů, a jak takový les vypadá po jejich nájezdu, si dovede každý představit. A auty se jezdí po lese, jakoby žádné zákazy neplatily,“ popisuje pro EuroZprávy.cz Hejl.

Jiná je prý ale situace u chráněných vzácných druhů hub. „Tam jsem pro zpřísnění postihů pro neurvalé nebo i neznalé sběrače. Znám mnoho případů, že lidé pravidelně sbírají vzácné druhy hub i přesto, že ví o jejich ochraně a z toho plynoucích možných trestech,“ dodává pro EuroZprávy.cz Libor Hejl.

Související

Více souvisejících

Houby Libor Hejl (mykolog) češi lesy

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy