Sporná smlouva s Fujitsu? Exředitelé odborů vnitra jsou před soudem, vinu popřeli

Praha - Tři bývalí ředitelé odborů ministerstva vnitra dnes u soudu popřeli obžalobu, podle níž způsobili státu škodu uzavřením smluvních dodatků s firmou Fujitsu Technology. Martin Páral odmítl, že by se na tvorbě dodatku vůbec podílel, protože v době vzniku dokumentu byl jen referentem. Marcelína Horáková a Vladimír Vošický rovněž uvedli, že dané dodatky nevytvořili. Poslední jmenovaný zároveň řekl, že zvolené řešení bylo z jeho odborného technického pohledu nejlepší.

Obžalobě z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a z porušení povinnosti při správě cizího majetku čelí celkem čtyři někdejší ministerští ředitelé: vedle Párala, Vošického a Horákové také ředitel odboru eGovernmentu Miroslav Duda, který zmíněné dodatky v letech 2010 a 2011 podepsal. Kvůli narušení hospodářské soutěže jsou obžalováni rovněž dva jednatelé Fujitsu, Jiří Řehák a Radek Sazama. Části obviněných hrozí až osmileté vězení.

Státní zástupkyně Bohuslava Friedlová dnes u pražského městského soudu uvedla, že obžalovaní připravili stát uzavřením tří nezákonných a nevýhodných dodatků celkem o 11,7 milionu korun. Největší škodu - 10,5 milionu - mají podle ní na svědomí Duda, Páral a Řehák. Vnitro se k trestnímu řízení připojilo jako poškozené.

Obžaloba kritizuje, že ministerstvo se s konkrétními zakázkami z oblasti informačních technologií obracelo rovnou na Fujitsu namísto toho, aby zvolilo některou z forem zadávacího řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Úředníci prý přitom dobře věděli, že pod rámcovou smlouvu s Fujitsu, která se týkala poskytování licencí k produktům Microsoft, nelze požadovaná díla podřadit.

"Na přípravě a uzavírání dodatku číslo 5 jsem se nepodílel, protože jsem byl tehdy referent a nebyl jsem k tomu kompetentní. Nemohl jsem tedy rezignovat na povinnost, kterou jsem neměl," reagoval někdejší šéf odboru programového řízení Páral na tvrzení obžaloby, že porušil svou smluvně převzatou povinnost spravovat cizí majetek. Dále uvedl, že následně jako ředitel neměl povinnost kontrolovat již uzavřené smlouvy. Navíc podle něj neexistovala žádná indicie, že by dodatek nebyl v pořádku.

Exředitel odboru provozu IT Vošický připustil, že firmu Fujitsu oslovil a požádal ji o návrh řešení technického problému, který měl na starosti. "Byli jsme technici, po právní stránce jsem to opravdu neřešil," řekl soudkyni. "Necítím se vinen, na svém odborném názoru nemám co měnit. Dodnes jsem přesvědčen, že řešení, které jsme zvolili, bylo správné. Jiná cesta tam nebyla," doplnil.

Vinu necítí ani bývalá ředitelka ekonomicko-organizačního odboru pro IT Horáková. "Zpracovala jsem jen technickou, nebo spíše věcnou specifikaci požadavku, a tu jsem postoupila na odbor pana ředitele Dudy. Žádného jednání na přípravě a podpisu smlouvy jsem se neúčastnila," vypověděla.

Ačkoliv ministerstvo dodatky podepsalo s Fujitsu, poptávaná díla vytvářely jiné společnosti, které přitom rámcová smlouva nepovolovala jako možné subdodavatele. Obžaloba tak spatřuje škodu v rozdílu mezi smluvní cenou, za kterou Fujitsu díla dodala vnitru, a nižší cenou, za niž pro ni systémy vytvořili subdodavatelé.

Dudu už soudy potrestaly tříletou podmínkou v souvislosti s kauzou exnáměstka ministerstva práce Vladimíra Šišky a zmanipulováním zakázky na výplatu sociálních dávek - rovněž v tomto případě Duda podepsal dodatky k rámcové smlouvě s Fujitsu. Z dnešního hlavního líčení se předem omluvil, takže prozatím nevypovídal.

Související

Více souvisejících

Ministerstvo vnitra soudy Fujitsu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy