Češi si nedostatečně připomínají památku statisíců československých občanů, kteří museli po podpisu mnichovské dohody v roce 1938 a následné anexi Sudet nacistickým Německem nuceně odejít do vnitrozemí. Dnes to zaznělo na pietní akci na pražském Masarykově nádraží, připomínající památku odsunutých. Český svaz bojovníků za svobodu požaduje, aby měli vlastní památný den. Dnešní piety se zúčastnil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD), zástupci vlasteneckých spolků nebo funkcionáři ruského velvyslanectví. Na akci navazoval křest knihy vzpomínek pamětníků.
Po podpisu Mnichovské dohody v září roku 1938 musely z československého pohraničí uprchnout stovky tisíc Čechů, Židů a protinacisticky smýšlejících Němců. Vlaky s nimi končily na Masarykově nádraží, kde byla před třemi lety odhaleny deska připomínající jejich osud. Podle předsedy Senátu Štěcha se velká pozornost a veřejná diskuze věnuje událostem odsunu německého obyvatelstva po válce, ale odsun československých občanů před ní se často opomíjí.
Jeden z organizátorů akce Jaroslav Těšínský dnes připomněl členy takzvané Stráže obrany státu, což byl bezpečností sbor fungující v letech 1936 až 1939, který měl za úkol chránit státní hranice. Při obsazování Sudet nacisty vyzbrojenými henleinovci asi 120 jeho příslušníků padlo. "Ač to vlastně byly první oběti boje za naši svobodu, nemají dosud nikde společný důstojný pomník," uvedl Těšínský s apelem na politiky, aby toto opomenutí napravili.
Emil Kulfánek z Českého svazu bojovníků za svobodu uvedl, že některé zahraniční i české spolky se pokoušejí dosáhnout revize Benešových dekretů, na základě kterých se uskutečnil odsun poválečný odsun Němců, a že tito "revanšisté" latentně napadají celou ideu československého státu z roku 1918. Jako mají Němci památný den připomínající odsun německých obyvatel z Československa, měli by podle něj mít i Češi obdobný den na památku vysídlení svých občanů po anexi Sudet. Svaz podle něj dopisem vyzve poslance a senátory, aby tento den ustanovili na 30. září.
Akce se zúčastnil i Jiří Železný z Československé obce legionářské, pamětník událostí z roku 1938. "Byl to začátek tragédie nejen našeho národa, ale vlastně začátek druhé světové války," uvedl. Dnešní školství podle něj mladé lidi dostatečně neučí vlasteneckému cítění, které v časech krize motivuje k boji za svobodu.
Po pietní události následoval křest knihy Jindřicha Marka a Jaroslava Čvančary s názvem Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938. Ta obsahuje vzpomínky více než dvou set pamětníků a je doplněna bohatou obrazovou přílohou.
Mnichovskou dohodu podepsali v noci z 29. na 30. září 1938 zástupci Velké Británie, Francie, Itálie a Německa bez účasti československých zástupců. Šlo o ústupek hitlerovskému Německu, které spolu s předsedou Sudetoněmecké strany Konrádem Henleinem argumentovalo právem českých Němců na národní sebeurčení v německém státě. Západní státy doufaly, že Hitler se s připojením Sudet spokojí a ustoupí od další expanzivní politiky. Už za necelý rok nicméně kvůli agresi hitlerovského Německa vůči Polsku vypukla druhá světová válka.
Související
Japonsko si před 79 lety zvolilo novou cestu. Předcházela tomu zkáza Hirošimy a Nagasaki
Před 85 lety začala druhá světová válka. Začali ji Němci vyhlazovací válkou proti Polsku
II. světová válka , sudetští němci , Milan Štěch , Český svaz bojovníků za svobodu
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák