Boj o život Daniela (19): V Motole museli poprvé provést hemikorporektomii, trvala 16 hodin

V pražské Fakultní nemocnici v Motole (FN Motol) letos v květnu poprvé provedli náročný zákrok hemikorporektomie, při němž pacientovi odstranili celou spodní část těla včetně pánevního skeletu a křížové kosti. Dnes devatenáctiletý Daniel Křeček byl v listopadu 2016 zasažen elektrickým proudem vysokého napětí, po kterém spadl z výšky. Utrpěl popáleniny krku, trupu a končetin na 25 procentech těla a poranění míchy a páteře. Danielův příběh byl dnes představen na tiskové konferenci, které se zúčastnil zachráněný chlapec, jeho rodina i tým lékařů. Hemikorporektomii v Česku již dříve uskutečnil chirurgický tým Fakultní nemocnice Bulovka.

Daniel nejprve poděkoval všem přítomným lékařům, poté odpovídal novinářům. "S kamarádem jsme čekali na vlak domů. Chtěl vyfotit na odstavené cisterně. Vylezli jsme na ni, byli jsme v podřepu. Pak jsem se postavil a vzal mě obloukový výboj. Spadl jsem mezi vagony a zlomil si páteř," vysvětlil.

Po mnoha operacích, dlouhodobé hospitalizaci a téměř trvalé antibiotické léčbě se stále rozvíjely nekrózy svalů a měkkých tkání a kostní postižení, takzvaná osteomyelitida. Postupně se prokázalo, že zánět postihuje celý skelet pánve.

"Na začátku jsme viděli chlapce sužovaného septickými stavy. Šel z horečky do horečky a protékaly jím kombinace antibiotik, jež neměla šanci v dlouhodobém výhledu stav zvrátit. Bylo jasné, že jestli se nestane něco radikálního, nemá svoji situaci šanci přežít," řekl Jiří Hoch, přednosta Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a FN Motol.

Ocenil Danielovu statečnost a také vyzdvihl kooperaci velké skupiny lékařů. V pracovní skupině byli zastoupeni rehabilitační pracovníci, spinální jednotka, chirurgové, anesteziologové, urologové, plastici, psychologové nebo ortopedi. "Navzdory tomu jsme dokázali spojit síly a potlačit preference jednotlivých oborů," uvedl Hoch.

Připomněl, že hemikorporektomii v ČR prováděl již dříve tým chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka vedený Františkem Antošem. "Rámcově jsme po deseti letech první, kdo se do zákroku pustil," doplnil. Danielova operace se uskutečnila ve dvou fázích, samotné hemikorporektomii, jež trvala 16 hodin a pracovalo na ní 22 lidí, předcházela fáze derivace moči a stolice.

Daniel připustil, že nejhorším okamžikem za celou dobu hospitalizace pro něj bylo loučení s rodinou před zákrokem v předsálí. Po operaci byl šťastný, že přežil. "Bylo to těžké, po probrání všechno bolelo, měl jsem v sobě zavedené hadice. Věděl jsem ale, že jsem to nejtěžší pokořil a ten zbytek už budu muset dobojovat," řekl novinářům.

"Mám v plánu vrátit se domů, udělat si řidičák a vést v rámci možností normální spokojený život. Mým přáním je, abych byl v pořádku, o nic jiného mi nejde," doplnil. V současnosti je ale znovu pod dozorem lékařů. "Pod úrovní zranění nemá zachovanou citlivost. Nedokáže zjistit, jestli je někde nějaký tlak větší či menší. Při jednom z přesunů si udělal oděrku na trupu, která nebyla zpočátku patrná, avšak vznikl určitý defekt, který se nyní snažíme zahojit. Leží teď opět u nás, ale budeme ho zítra (v pátek) pouštět domů," vysvětlil Jiří Kříž, primář spinální jednotky při Klinice rehabilitace tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol.

Související

Více souvisejících

nemocnice Motol operace Praha život

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy