Obloha nad ČR roku 2019: Co nás čeká nepřehlédnutelného?

Co nás čeká na obloze roku 2019? Získali jsme zprávu Astronomického ústavu AV ČR, která říká, na co všechno se můžeme těšit již od prvních dní ledna 2019.

Nepřehlédnutelná - v prvních týdnech roku spatříme vysoko nad obzorem na ranní obloze před východem Slunce velmi jasný objekt, jakoby hvězdu. Půjde o planetu Venuši v roli Jitřenky, která upoutá zraky skutečně všech - Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze.

Prvním astronomickým úkazem roku bude pravidelný meteorický roj Kvadrantidy, který bude nejlepší pozorovat v noci z 3. na 4. ledna. Letošní pozorovací podmínky jsou příznivé, do roku 2022 nebudou lepší. V době maxima Kvadrantid tak budeme moci spatřit kolem 80 meteorů za hodinu.

21. ledna se nad našimi hlavami v časných ranních hodinách odehraje jeden ze dvou nejvýznamnějších astronomických úkazů roku - nastane úplné zatmění Měsíce. Měsíc se zcela ponoří do zemského stínu na 1 hodinu a 2 minuty.

Další zatmění Měsíce bude částečné a uvidíme ho ještě v tom samém roce - v noci ze 16. na 17. července. Podobně jako lednové úplné zatmění Měsíce bude i toto částečné od nás pozorovatelné téměř v celém svém průběhu.

13. srpen a noci před i po budou patřit nejznámějšímu meteorickému roji Perseidy. A pokud bychom promeškali Kvadrantidy i Perseidy, třeba kvůli počasí, pak budeme mít ještě příležitost pozorovat 14. prosince maximum nejvýraznějšího meteorického roku Geminidy.

Výjimečný astronomický úkaz, který lze pozorovat přibližně pouze 13x za století, nastane 11. listopadu odpoledne, kdy planeta Merkur přejde před slunečním kotoučem. Přechod planety Merkur před Sluncem budou moci zájemci pozorovat i z observatoře Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. V České republice byl přechod Merkuru před Sluncem naposledy pozorovatelný v květnu roku 2016. Znovu se odehraje až v listopadu roku 2032 - jde tedy rozhodně o mimořádnou nebeskou událost.

Související

Více souvisejících

vesmir vesmír, Venuše meteorický roj Kvadrantidy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy