Lidé v Čechách sice první lednový den roku 2019 slavili, na kulaté narozeniny eura si ale pravděpodobně vzpomněl málokdo. Přitom se jím v České republice mělo platit již desátým rokem. Dnes je pro jeho přijetí jen jeden z pěti Čechů, vlažná je i podpora politiků.
Euro oslavilo první den tohoto roku 20. narozeniny. Právě 1. ledna 1999 se s ním totiž začalo obchodovat ve virtuálním prostředí a o tři roky později se jím začalo platit i fyzicky. Od té doby se stalo oficiálním platidlem v 19 z 28 zemí Evropské unie. Česko mezi nimi není a je otázkou, zdali se do této společnosti vůbec někdy zařadí.
Najdou se však tací, kteří by se zavedením eura v České republice nijak neotáleli. U nynějšího prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy dokonce platí, že to kdysi bylo náplní jeho práce. Mezi lety 2005 a 2006 totiž byl vůbec prvním národním koordinátorem pro zavedení eura, během vlády Bohuslava Sobotky zase zastával funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti.
Prouza si kulaté výročí jednotné evropské měny náležitě připomněl na Twitteru. „Krásné dvacáté narozeniny oslavilo euro. A zatímco v Česku se strašení společnou měnou stalo národním sportem, průzkumy ukazují, že tam, kde jí lidé platí, ji podporuje 75 procent obyvatel. Zkušenosti potvrzují, že se není čeho bát,“ napsal tuto středu.
Krásné sté narozeniny bude letos slavit česká koruna. A zatímco v Česku stále existují eurohujerové zamlčující náklady a strukturální problémy eura, průzkumy ukazují, že je česká veřejnost racionální a euro odmítá více jak 70 % obyvatel. Zkušenosti ukazují, že nám koruna neškodí. https://t.co/kD9RTOw83u
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) 9. ledna 2019Prezident průmyslového svazu je jedním z pěti Čechů, kterým by zavedení eura nevadilo. Průzkum CVVM z loňského dubna totiž ukázal, že přijetí eura podporuje pouze 20 % českých občanů, naopak celých 73 % lidí by zůstalo u koruny.
Jedním z nich je poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček, který na Prouzův tweet reagoval. Fakt, že více jak 70 % obyvatel euro odmítá nezapomněl zdůraznit. „Krásné sté narozeniny bude letos slavit česká koruna. Zatímco v Česku stále existují eurohujerové zamlčující problémy eura, průzkumy ukazují, že je česká veřejnost racionální a euro odmítá více jak 70 % obyvatel.“
„Zkušenosti ukazují, že nám koruna neškodí,“ dodal Skopeček závěrem. Podle společného doporučení ministerstva financí a České národní banky z prosince 2018 navíc nadále přetrvávají některé překážky případného zavedení eura. Vláda se tak rozhodla zatím nestanovit cílové datum přijetí jednotné měny.
Prouza ve svém pomyslném boji zdaleka není sám. U příležitosti 20 let eura se pro jeho přijetí vyslovil i europoslanec a pravděpodobný lídr TOP 09 pro květnové volby do Evropského parlamentu Luděk Niedermayer, mimochodem dlouholetý člen Rady ČNB, v níž povýšil až na post viceguvernéra.
„K 20 letům eura si dovoluji proti převažující logice: "Euro přijmeme, až zbohatneme" postavit návrh jiný: "Zbohatněme rychleji tím, že euro přijmeme". Mezi eurem a námi stojí hlavně málo odvahy politiků korigovat mystifikace a lidem správnost tohoto kroku vysvětlovat. Změňme to,“ vzkázal Niedermayer dnes na Twitteru.
Niedermayer má pravdu minimálně v tom, že přijetí eura je v České republice otázkou velké politické odvahy, kterou v sobě zatím nikdo nenašel. V následujících letech ji pravděpodobně ani nikdo nenajde, vždyť autoři loňského průzkumu konstatovali, že nálady české společnosti se, co se tohoto tématu týče, prakticky nemění.
K 20 letům #euro si dovoluji proti převažující logice: "Euro přijmeme, až zbohatneme" postavit návrh jiný: "Zbohatněme rychleji tím, že euro přijmeme".Mezi eurem a námi stojí hlavně málo odvahy politiků korigovat mystifikace a lidem správnost tohoto kroku vysvětlovat. Zmeňme to. pic.twitter.com/0XS1htuiKL
— Luděk Niedermayer (@LudekNie) 11. ledna 2019Názor, že bychom euro měli přijmout, převládal mezi občany naposledy v roce 2006, tehdy o pouhé dva procentní body (45:43). Ještě o dva roky dříve přitom zavedení jednotné evropské měny podporovalo 58 % respondentů. Ve prospěch setrvání u české koruny se situace výrazně naklonila v důsledku ekonomické krize v roce 2011.
Tou dobou se přitom podle původního plánu mělo v České republice již eurem platit. Při vstupu do Evropské unie v květnu 2004 se totiž počítalo s tím, že bude přijato za šest let. Uběhlo však téměř patnáct roků a euro u nás stále vídáme jen v rukou zahraničních turistů. A v představách jednoho z pěti českých občanů.
Související
Šest argumentů pro euro. Je reálné, že ho Česko přijme?
Morawiecki na příkladu Chorvatska varoval před přijetím eura
Euro (měna) , EUR , Česká republika , politici , CZK , Tomáš Prouza (ekonom) , Luděk Niedermayer , Jan Skopeček (ODS)
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek