Jubileum, které vzrušuje jen jednoho z pěti Čechů. Nebýt ekonomické krize, mohlo být vše jinak

Lidé v Čechách sice první lednový den roku 2019 slavili, na kulaté narozeniny eura si ale pravděpodobně vzpomněl málokdo. Přitom se jím v České republice mělo platit již desátým rokem. Dnes je pro jeho přijetí jen jeden z pěti Čechů, vlažná je i podpora politiků.

Euro oslavilo první den tohoto roku 20. narozeniny. Právě 1. ledna 1999 se s ním totiž začalo obchodovat ve virtuálním prostředí a o tři roky později se jím začalo platit i fyzicky. Od té doby se stalo oficiálním platidlem v 19 z 28 zemí Evropské unie. Česko mezi nimi není a je otázkou, zdali se do této společnosti vůbec někdy zařadí.

Najdou se však tací, kteří by se zavedením eura v České republice nijak neotáleli. U nynějšího prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy dokonce platí, že to kdysi bylo náplní jeho práce. Mezi lety 2005 a 2006 totiž byl vůbec prvním národním koordinátorem pro zavedení eura, během vlády Bohuslava Sobotky zase zastával funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti.

Prouza si kulaté výročí jednotné evropské měny náležitě připomněl na Twitteru. „Krásné dvacáté narozeniny oslavilo euro. A zatímco v Česku se strašení společnou měnou stalo národním sportem, průzkumy ukazují, že tam, kde jí lidé platí, ji podporuje 75 procent obyvatel. Zkušenosti potvrzují, že se není čeho bát,“ napsal tuto středu.

Krásné sté narozeniny bude letos slavit česká koruna. A zatímco v Česku stále existují eurohujerové zamlčující náklady a strukturální problémy eura, průzkumy ukazují, že je česká veřejnost racionální a euro odmítá více jak 70 % obyvatel. Zkušenosti ukazují, že nám koruna neškodí. https://t.co/kD9RTOw83u

— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) 9. ledna 2019

Prezident průmyslového svazu je jedním z pěti Čechů, kterým by zavedení eura nevadilo. Průzkum CVVM z loňského dubna totiž ukázal, že přijetí eura podporuje pouze 20 % českých občanů, naopak celých 73 % lidí by zůstalo u koruny.

Jedním z nich je poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček, který na Prouzův tweet reagoval. Fakt, že více jak 70 % obyvatel euro odmítá nezapomněl zdůraznit. „Krásné sté narozeniny bude letos slavit česká koruna. Zatímco v Česku stále existují eurohujerové zamlčující problémy eura, průzkumy ukazují, že je česká veřejnost racionální a euro odmítá více jak 70 % obyvatel.“

„Zkušenosti ukazují, že nám koruna neškodí,“ dodal Skopeček závěrem. Podle společného doporučení ministerstva financí a České národní banky z prosince 2018 navíc nadále přetrvávají některé překážky případného zavedení eura. Vláda se tak rozhodla zatím nestanovit cílové datum přijetí jednotné měny.

Prouza ve svém pomyslném boji zdaleka není sám. U příležitosti 20 let eura se pro jeho přijetí vyslovil i europoslanec a pravděpodobný lídr TOP 09 pro květnové volby do Evropského parlamentu Luděk Niedermayer, mimochodem dlouholetý člen Rady ČNB, v níž povýšil až na post viceguvernéra.

„K 20 letům eura si dovoluji proti převažující logice: "Euro přijmeme, až zbohatneme" postavit návrh jiný: "Zbohatněme rychleji tím, že euro přijmeme". Mezi eurem a námi stojí hlavně málo odvahy politiků korigovat mystifikace a lidem správnost tohoto kroku vysvětlovat. Změňme to,“ vzkázal Niedermayer dnes na Twitteru.

Niedermayer má pravdu minimálně v tom, že přijetí eura je v České republice otázkou velké politické odvahy, kterou v sobě zatím nikdo nenašel. V následujících letech ji pravděpodobně ani nikdo nenajde, vždyť autoři loňského průzkumu konstatovali, že nálady české společnosti se, co se tohoto tématu týče, prakticky nemění.

K 20 letům #euro si dovoluji proti převažující logice: "Euro přijmeme, až zbohatneme" postavit návrh jiný: "Zbohatněme rychleji tím, že euro přijmeme".Mezi eurem a námi stojí hlavně málo odvahy politiků korigovat mystifikace a lidem správnost tohoto kroku vysvětlovat. Zmeňme to. pic.twitter.com/0XS1htuiKL

— Luděk Niedermayer (@LudekNie) 11. ledna 2019

Názor, že bychom euro měli přijmout, převládal mezi občany naposledy v roce 2006, tehdy o pouhé dva procentní body (45:43). Ještě o dva roky dříve přitom zavedení jednotné evropské měny podporovalo 58 % respondentů. Ve prospěch setrvání u české koruny se situace výrazně naklonila v důsledku ekonomické krize v roce 2011.

Tou dobou se přitom podle původního plánu mělo v České republice již eurem platit. Při vstupu do Evropské unie v květnu 2004 se totiž počítalo s tím, že bude přijato za šest let. Uběhlo však téměř patnáct roků a euro u nás stále vídáme jen v rukou zahraničních turistů. A v představách jednoho z pěti českých občanů.

Související

Euro, ilustrační fotografie. Komentář

Šest argumentů pro euro. Je reálné, že ho Česko přijme?

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k přijetí eura a jeho slova nezůstala bez odezvy. Tohle téma se znovu (pokolikáté už?) stala centrem veřejné debaty v naší zemi. A ta debata jede jako vždy do nesmyslných zatáček, ostatně jako vždy, když se v té naší nejen strdím oplývající, ale hlavně odborníky na všechno překypující zemi něco řeší. Na jedné straně se straší jak o život, na straně druhé se maluje nebe bez mráčku. Klasika. 

Více souvisejících

Euro (měna) EUR Česká republika politici CZK Tomáš Prouza (ekonom) Luděk Niedermayer Jan Skopeček (ODS)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy