Jubileum, které vzrušuje jen jednoho z pěti Čechů. Nebýt ekonomické krize, mohlo být vše jinak

Lidé v Čechách sice první lednový den roku 2019 slavili, na kulaté narozeniny eura si ale pravděpodobně vzpomněl málokdo. Přitom se jím v České republice mělo platit již desátým rokem. Dnes je pro jeho přijetí jen jeden z pěti Čechů, vlažná je i podpora politiků.

Euro oslavilo první den tohoto roku 20. narozeniny. Právě 1. ledna 1999 se s ním totiž začalo obchodovat ve virtuálním prostředí a o tři roky později se jím začalo platit i fyzicky. Od té doby se stalo oficiálním platidlem v 19 z 28 zemí Evropské unie. Česko mezi nimi není a je otázkou, zdali se do této společnosti vůbec někdy zařadí.

Najdou se však tací, kteří by se zavedením eura v České republice nijak neotáleli. U nynějšího prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy dokonce platí, že to kdysi bylo náplní jeho práce. Mezi lety 2005 a 2006 totiž byl vůbec prvním národním koordinátorem pro zavedení eura, během vlády Bohuslava Sobotky zase zastával funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti.

Prouza si kulaté výročí jednotné evropské měny náležitě připomněl na Twitteru. „Krásné dvacáté narozeniny oslavilo euro. A zatímco v Česku se strašení společnou měnou stalo národním sportem, průzkumy ukazují, že tam, kde jí lidé platí, ji podporuje 75 procent obyvatel. Zkušenosti potvrzují, že se není čeho bát,“ napsal tuto středu.

Krásné sté narozeniny bude letos slavit česká koruna. A zatímco v Česku stále existují eurohujerové zamlčující náklady a strukturální problémy eura, průzkumy ukazují, že je česká veřejnost racionální a euro odmítá více jak 70 % obyvatel. Zkušenosti ukazují, že nám koruna neškodí. https://t.co/kD9RTOw83u

— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) 9. ledna 2019

Prezident průmyslového svazu je jedním z pěti Čechů, kterým by zavedení eura nevadilo. Průzkum CVVM z loňského dubna totiž ukázal, že přijetí eura podporuje pouze 20 % českých občanů, naopak celých 73 % lidí by zůstalo u koruny.

Jedním z nich je poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček, který na Prouzův tweet reagoval. Fakt, že více jak 70 % obyvatel euro odmítá nezapomněl zdůraznit. „Krásné sté narozeniny bude letos slavit česká koruna. Zatímco v Česku stále existují eurohujerové zamlčující problémy eura, průzkumy ukazují, že je česká veřejnost racionální a euro odmítá více jak 70 % obyvatel.“

„Zkušenosti ukazují, že nám koruna neškodí,“ dodal Skopeček závěrem. Podle společného doporučení ministerstva financí a České národní banky z prosince 2018 navíc nadále přetrvávají některé překážky případného zavedení eura. Vláda se tak rozhodla zatím nestanovit cílové datum přijetí jednotné měny.

Prouza ve svém pomyslném boji zdaleka není sám. U příležitosti 20 let eura se pro jeho přijetí vyslovil i europoslanec a pravděpodobný lídr TOP 09 pro květnové volby do Evropského parlamentu Luděk Niedermayer, mimochodem dlouholetý člen Rady ČNB, v níž povýšil až na post viceguvernéra.

„K 20 letům eura si dovoluji proti převažující logice: "Euro přijmeme, až zbohatneme" postavit návrh jiný: "Zbohatněme rychleji tím, že euro přijmeme". Mezi eurem a námi stojí hlavně málo odvahy politiků korigovat mystifikace a lidem správnost tohoto kroku vysvětlovat. Změňme to,“ vzkázal Niedermayer dnes na Twitteru.

Niedermayer má pravdu minimálně v tom, že přijetí eura je v České republice otázkou velké politické odvahy, kterou v sobě zatím nikdo nenašel. V následujících letech ji pravděpodobně ani nikdo nenajde, vždyť autoři loňského průzkumu konstatovali, že nálady české společnosti se, co se tohoto tématu týče, prakticky nemění.

K 20 letům #euro si dovoluji proti převažující logice: "Euro přijmeme, až zbohatneme" postavit návrh jiný: "Zbohatněme rychleji tím, že euro přijmeme".Mezi eurem a námi stojí hlavně málo odvahy politiků korigovat mystifikace a lidem správnost tohoto kroku vysvětlovat. Zmeňme to. pic.twitter.com/0XS1htuiKL

— Luděk Niedermayer (@LudekNie) 11. ledna 2019

Názor, že bychom euro měli přijmout, převládal mezi občany naposledy v roce 2006, tehdy o pouhé dva procentní body (45:43). Ještě o dva roky dříve přitom zavedení jednotné evropské měny podporovalo 58 % respondentů. Ve prospěch setrvání u české koruny se situace výrazně naklonila v důsledku ekonomické krize v roce 2011.

Tou dobou se přitom podle původního plánu mělo v České republice již eurem platit. Při vstupu do Evropské unie v květnu 2004 se totiž počítalo s tím, že bude přijato za šest let. Uběhlo však téměř patnáct roků a euro u nás stále vídáme jen v rukou zahraničních turistů. A v představách jednoho z pěti českých občanů.

Související

Euro, ilustrační fotografie. Komentář

Šest argumentů pro euro. Je reálné, že ho Česko přijme?

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k přijetí eura a jeho slova nezůstala bez odezvy. Tohle téma se znovu (pokolikáté už?) stala centrem veřejné debaty v naší zemi. A ta debata jede jako vždy do nesmyslných zatáček, ostatně jako vždy, když se v té naší nejen strdím oplývající, ale hlavně odborníky na všechno překypující zemi něco řeší. Na jedné straně se straší jak o život, na straně druhé se maluje nebe bez mráčku. Klasika. 

Více souvisejících

Euro (měna) EUR Česká republika politici CZK Tomáš Prouza (ekonom) Luděk Niedermayer Jan Skopeček (ODS)

Aktuálně se děje

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Donald Trump

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

včera

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

včera

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

včera

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

včera

včera

včera

včera

včera

Test severokorejské rakety

Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu

Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.

včera

Zemětřesení, ilustrační foto

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

včera

6. ledna 2025 21:57

Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?

Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy