Jan Palach se velmi pravděpodobně inspiroval protesty vietnamských buddhistů proti politice generálů, míní historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Sebeupálení buddhistů bylo inspirací pro značnou část světových případů, ač v jiném kontextu a s jinými cíli, řekl na dnešní mezinárodní konferenci Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku.
Blažek, který připravuje publikaci o 20 případech politicky motivovaných kauz, v nichž lidé zvolili takhle razantní formu protestu, připomněl zprávu z Rudého práva z října 1967. List tehdy informoval o tom, že se 110 buddhistů připravuje k demonstrativnímu sebeupálení. Palach byl podle historika pověstný sběrem novinových zpráv a jeho archiv obsahoval i výstřižky s informacemi o tomto tématu.
Už v červnu 1963 se ve vietnamském Saigonu upálil mnich Thich Quang Duc protestující proti perzekuci buddhistů. Podle Blažka existují i další případy sebeupálení dávno před tímto rokem, týkaly se ale spíše náboženské askeze a umrtvování těla. Za fotografii Ducova činu získal americký novinář a fotograf Malcolm Browne Pullitzerovu cenu.
V sovětském bloku byl podle historika počet sebeupálení mnohem větší než 20. "U většiny z nich se ale objevuje nějaká okolnost, která zpochybňuje altruistický, případně výrazně politicky motivovaný důvod k sebeupálení," řekl. Na mysli měl například případy lidí, kteří za sebou měli jiné sebevražedné pokusy, nebo nenapsali žádné vzkazy. Často tak ale učinili krátce po velmi viditelném případu a bývají tak řazeni do následující vlny.
Blažek při bádání objevil první případ sebeupálení v sovětském bloku už ze 7. dubna 1966. Ukrajinec Nikolaj Didyk tak učinil před hlavním sídlem sovětské tajné služby v Moskvě. Před Palachem k podobnému činu přistoupili také Polák Ryszard Siwiec nebo Ukrajinec Vasyl Makuch.
Jedním z brzkých Palachových následovníků byl sedmnáctiletý maďarský učeň Sándor Bauer, který se upálil 20. ledna 1969 v Budapešti. O něm hovořil na konferenci historik Csaba Gy. Kiss. Přestože podle něj v tehdejším tisku vůbec nebyl zmíněn záměr Bauerova činu, zpráva se po městě rozšířila zejména mezi mladou generací. Uvedl také, že Palachův případ byl v Maďarsku hodně známý.
Blažek k přístupu komunistického režimu uvedl: "Bezpečnostní aparáty se snažili o utajení. Často jsou doložené různé manipulace, ti lidé byli dehonestováni, vykreslováni jako psychopati, oběti psychických nemocí." K případu Ukrajince Oleksy Hirnyka z roku 1978 pak zmínil, že jeho rodina byla dokonce informována, že šlo o autonehodu. "Případy mohly být popsány až po konci sovětského bloku," dodal.
Jan Palach se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968. Ve středu jej připomněla řada vzpomínkových akcí v Česku i zahraničí. Na náměstí například přečetli stanovisko účastníci takzvaného Palachova týdne v lednu 1989, projevy mělo také několik politiků.
Díky za všechno. #palach #janpalach @milionchvilek @narodnimuzeum pic.twitter.com/jePqUq3eIq
— Vojta (@Tjesha) 16. ledna 2019
Až do 30. ledna bude v horní části Václavského náměstí také k vidění výstava Jan Palach 1969|2019. Na nádvoří Univerzity Karlovy byla ve středu odhalena pamětní dlaždice, v přízemí Karolina byla otevřena komorní výstava. Večer uspořádala iniciativa Milion chvilek shromáždění a průvod se světly.
Související
Jan Palach zemřel před 55 lety. Kdo byl student, který se upálil na protest proti okupaci?
Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let
Jan Palach , ústr , Petr Blažek (historik) , historie , Komunismus
Aktuálně se děje
před 21 minutami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 47 minutami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 1 hodinou
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 1 hodinou
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 2 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 3 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 3 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 5 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 7 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 8 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 10 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 18 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie.
Zdroj: Lucie Podzimková