Jan Palach se velmi pravděpodobně inspiroval protesty vietnamských buddhistů proti politice generálů, míní historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Sebeupálení buddhistů bylo inspirací pro značnou část světových případů, ač v jiném kontextu a s jinými cíli, řekl na dnešní mezinárodní konferenci Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku.
Blažek, který připravuje publikaci o 20 případech politicky motivovaných kauz, v nichž lidé zvolili takhle razantní formu protestu, připomněl zprávu z Rudého práva z října 1967. List tehdy informoval o tom, že se 110 buddhistů připravuje k demonstrativnímu sebeupálení. Palach byl podle historika pověstný sběrem novinových zpráv a jeho archiv obsahoval i výstřižky s informacemi o tomto tématu.
Už v červnu 1963 se ve vietnamském Saigonu upálil mnich Thich Quang Duc protestující proti perzekuci buddhistů. Podle Blažka existují i další případy sebeupálení dávno před tímto rokem, týkaly se ale spíše náboženské askeze a umrtvování těla. Za fotografii Ducova činu získal americký novinář a fotograf Malcolm Browne Pullitzerovu cenu.
V sovětském bloku byl podle historika počet sebeupálení mnohem větší než 20. "U většiny z nich se ale objevuje nějaká okolnost, která zpochybňuje altruistický, případně výrazně politicky motivovaný důvod k sebeupálení," řekl. Na mysli měl například případy lidí, kteří za sebou měli jiné sebevražedné pokusy, nebo nenapsali žádné vzkazy. Často tak ale učinili krátce po velmi viditelném případu a bývají tak řazeni do následující vlny.
Blažek při bádání objevil první případ sebeupálení v sovětském bloku už ze 7. dubna 1966. Ukrajinec Nikolaj Didyk tak učinil před hlavním sídlem sovětské tajné služby v Moskvě. Před Palachem k podobnému činu přistoupili také Polák Ryszard Siwiec nebo Ukrajinec Vasyl Makuch.
Jedním z brzkých Palachových následovníků byl sedmnáctiletý maďarský učeň Sándor Bauer, který se upálil 20. ledna 1969 v Budapešti. O něm hovořil na konferenci historik Csaba Gy. Kiss. Přestože podle něj v tehdejším tisku vůbec nebyl zmíněn záměr Bauerova činu, zpráva se po městě rozšířila zejména mezi mladou generací. Uvedl také, že Palachův případ byl v Maďarsku hodně známý.
Blažek k přístupu komunistického režimu uvedl: "Bezpečnostní aparáty se snažili o utajení. Často jsou doložené různé manipulace, ti lidé byli dehonestováni, vykreslováni jako psychopati, oběti psychických nemocí." K případu Ukrajince Oleksy Hirnyka z roku 1978 pak zmínil, že jeho rodina byla dokonce informována, že šlo o autonehodu. "Případy mohly být popsány až po konci sovětského bloku," dodal.
Jan Palach se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968. Ve středu jej připomněla řada vzpomínkových akcí v Česku i zahraničí. Na náměstí například přečetli stanovisko účastníci takzvaného Palachova týdne v lednu 1989, projevy mělo také několik politiků.
Díky za všechno. #palach #janpalach @milionchvilek @narodnimuzeum pic.twitter.com/jePqUq3eIq
— Vojta (@Tjesha) 16. ledna 2019
Až do 30. ledna bude v horní části Václavského náměstí také k vidění výstava Jan Palach 1969|2019. Na nádvoří Univerzity Karlovy byla ve středu odhalena pamětní dlaždice, v přízemí Karolina byla otevřena komorní výstava. Večer uspořádala iniciativa Milion chvilek shromáždění a průvod se světly.
Související
Jan Palach zemřel před 55 lety. Kdo byl student, který se upálil na protest proti okupaci?
Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let
Jan Palach , ústr , Petr Blažek (historik) , historie , Komunismus
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít
před 1 hodinou
Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti
před 1 hodinou
Politováníhodné, nešťastné... Svět reaguje na Trumpovo odstoupení od klimatické dohody
před 2 hodinami
Kreml chce jednat o jaderném odzbrojení se Spojenými státy. Má ale podmínku
před 3 hodinami
Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt
před 4 hodinami
Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Sjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století
před 5 hodinami
Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít
před 6 hodinami
Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi
před 6 hodinami
Trump pochválil Kim Čong-una. Chce se s ním zase sejít
před 8 hodinami
Výhled počasí pro pololetní prázdniny. Zásadní změna se neočekává
včera
Princ Harry přišel k penězům. Britové zjistili, jak ho odškodní mediální dům
včera
RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti
včera
Pololetní prázdniny se některým dětem protáhnou. Jsou už za týden
včera
Noční požár v Brandýse nad Labem. Platil druhý stupeň poplachu
včera
Extrémní počasí zasáhne Evropu. Meteorologové vydali nejvyšší stupeň varování
včera
Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly
včera
"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu
včera
Peskov zareagoval na Trumpovy výhrůžky, pokud Moskva neukončí válku na Ukrajině
včera
Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?
včera
Krajně pravicovou AfD řeší policie. Migrantům poslala falešné letenky domů
V Německu vyvolala krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) pobouření, když její místní pobočka v Karlsruhe distribuovala tisíce falešných letenek s cílem symbolicky upozornit na svůj záměr deportovat migranty do jejich „bezpečné země původu“. Uvedl to server Politico.
Zdroj: Libor Novák