Lidé zapomínají, že svoboda je něčím vykoupena, řekl dnes zpravodaji ČTK Jaroslav Zajíc, starší bratr Jana, který se před 50 lety upálil v Praze. Student Jan Zajíc, jenž se upálil krátce po Janu Palachovi, chtěl svým tragickým činem v roce 1969 vyburcovat národ, který po vpádu sovětských vojsk do Československa upadal do letargie.
Většina osobností, které se dnes účastnily v Zajícově rodném Vítkově na Opavsku vzpomínkových akcí, se domnívá, že odkazu tohoto studenta národ stále hodně dluží. Starší generace podle nich nepředává dostatečně dětem informace o historii, kterou často zažila. Ve školách se o jeho odkazu téměř neučí.
"Lidé strašně zapomínají. Zapomínají, že svoboda a volnost je něčím vykoupena. Závazky a povinnostmi," řekl ČTK Jaroslav Zajíc. S činem svého bratra či jeho předchůdce Jana Palacha se nikdy neztotožnil. Pro něj i jeho sestru je to stále neuzavřená hluboká rána. Přesto, že přišli o člověka jim nejbližšího, vidí v jeho tragickém činu význam pro celou společnost. "Nesmíme podléhat zlu. A ta okupace v roce 1968 byla čisté zlo," zdůraznil Jaroslav Zajíc.
Svého bratra a Jana Palacha přirovnal ke členům výsadkové skupiny z operace Anthropoid, kteří spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha "Vidím tam paralelu. Gabčík s Kubišem šli také na smrt. Minimálně museli tušit, že akci nemusí přežít. Obětovali se," dodal.
Senátor a starosta Bolatic na Opavsku Herbert Pavera uvedl, že hlavně mladší generace úplně odkaz nevnímá. "Na Zajícův odkaz a čin se často zapomíná. Měli bychom vše mladým lidem více připomínat. Co pro nás udělal. Jak se obětoval," řekl. Chyba je podle něj hlavně ve školách. "O novodobých dějinách se dnes bojí učit," míní Pavera.
Jeho slova potvrzuje i kronikář a spisovatel Branislava Dorka, který v roce 2012 vydal knihu Jan Zajíc. "Osvěta není dostatečná. Nejde ale ani tak o osobní příběhy obou upálených studentů. Jde hlavně o tu dobu, o okolnosti a souvislosti. O co všechno lidé přišli. Jak se celý národ dokázal rychle přizpůsobit. Palach a Zajíc to vše personifikují," řekl. Dodal, že mladí lidí i ve Vítkově mají problém odpovědět na otázku, kdo byl Jan Zajíc.
"Dělala se tady anketa mezi studenty. Jeden odpověděl, že jde o zakladatele města," uvedla Dorka. Podobnou zkušenost má i Ivo Mludek z týdeníku Region Opavsko. Právě jeho redaktoři prováděli před časem mezi dětmi a mládeží další anketu. "Dopadlo to tak půl na půl. Někteří přesně věděli. Jiní neměli vůbec tušení," řekl.
Podle starosty Vítkova Pavla Smolky je to způsobeno hlavně tím, že mládež nemá zájem o historii. "I když tady ve Vítkově je Jan Zajíc určitě známější," řekl. Přispívá k tomu i Cena Jana Zajíce, kterou město oceňuje nadané a aktivní studenty. Letos ji získal osmnáctiletý student třetího ročníku vítkovského gymnázia Jan Kundrát. Dostal ji za svou dobrovolnickou činnost či aktivity v ochraně životního prostředí.
Dnešních akcí ve Vítkově se účastnil i fotograf Jindřich Štreit, který Vítkov a jeho obyvatele často fotil, výstava vznikla v roce 2010. "Dva roky jsem sem jezdil. Byl to jeden z mých dlouhodobých projektů. Vazby zůstaly. Znám osobně i rodinu Jana Zajíce," uvedl. Jeho čin považuje za čistě humanistický. "Měl vyburcovat národ. Svou oběť myslel vážně," řekl fotograf.
Zajíc se upálil jako osmnáctiletý. Studoval Střední průmyslovou školu železniční v Šumperku. Upálil se v průchodu poblíž tehdejších kin Letka a Čas na pražském Václavském náměstí. Celé pražské jaro silně prožíval. Stejně i sebeupálení Jana Palacha. Po něm se zúčastnil protestní hladovky, kterou ukončil v den Palachova pohřbu.
Přibližně o měsíc později, zklamán pokračující normalizací i tím, že Palachův čin neměl za následek žádnou dlouhodobější reakci ve společnosti, se rozhodl Jana Palacha následovat.
Státní bezpečnost zabránila tomu, aby byl Zajíc pohřben v Praze, protože se obávala dalších demonstrací, podobně jako v případě Jana Palacha. Jeho ostatky byly převezeny do rodného Vítkova, kde byl 2. března 1969 pohřben.
Související
Toufar se Zajícem se postavili komunistické zvůli, vydechli na výročí bolševického puče. Jejich hrdinství přebijí vše zlé
U Stalina zaplály ohně: Skupina Ztohoven zapálila bronzové mísy na Letné
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 57 minutami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 1 hodinou
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 1 hodinou
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 2 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 2 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 3 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 3 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 4 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 4 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 5 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 5 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 5 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 5 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 6 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 6 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 7 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 8 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
Na streamovací platformě Canal+ můžete zhlédnout českou minisérii Dcera národa, která se ve svěžím formátu navrací k životu Zdenky Havlíčkové – dcery takřka mytologizovaného literáta Karla Havlíčka Borovského.
Zdroj: Martin Pleštil