Komentář: Operátoři lidem plivou do tváře. Nečekejte na politiky, vytřete s nimi podlahu

Češi platí za mobilní služby operátorům majlant. Tak to je a bylo. Jednou za čas se zvedne na internetu vlna nevole, která ale opět rychle pomine. Češi budou platit nehorázné částky dál, a operátoři se jim mohou jen smát. Nemají jediný důvod ceny snižovat.

Regulace trhu v tomto ohledu chybí. Jen proto si mohou operátoři dovolit lidem prakticky vzato lhát a cílit na jejich neznalost a nevědomost. Kupříkladu jeden z tuzemských operátorů nabízí tarifní balíček se 4 GB internetu. U něj následně uvádí, že "zvládne časté sledování YouTube videí, streamování hudby, sdílení fotek, videí i stahování velkých souborů."

To je výsměch českým zákazníkům a plivanec do jejich obličeje. Při dnešní kvalitě a velikosti obsahu 4 GB ani náhodou nestačí na stahování velkých souborů nebo streamování či sledování videí. Ostatně pokud máte zálibu v pirátství, víte, že 4 GB zabere zhruba jeden film. Nic víc, nic míň. Prostě jen snaha cílit líbivými slovy na nevědomost zákazníků.

Ve světě se přitom už dávno nehraje na velikost souborů, množství dat totiž nikdo neřeší. Naštěstí na to přišli i tuzemští poskytovatelé internetu a takzvaný FUP limit je v této oblasti dnes už spíše výjimkou. V Evropě či v zámoří je dokonce raritou. Jen u nás a našich operátorů je to standard, který lidé musí mlčky snášet.

Zastání se totiž nedočkají. Andrej Babiš se sice před volbami zavázal, že tento problém bude řešit, ve skutečnosti ale nemá moc jak. Ani plánovaná schůzka s operátory totiž nemusí přinést ovoce, nemá na ně žádné zákonné prostředky, jak je donutit tlačit ceny dolů. A Český telekomunikační úřad se k této věci raději nevyjadřuje. Očividně lobismus operátorů funguje.

Řadoví politici se upírají k naději ve formě čtvrtého operátora, který by vytvořil tlak na stávající trojku. Na něj ale Česko čeká už zhruba 10 let. nejedna aukce proběhla či měla proběhnout, pomalu každý druhý rok se o ní mluví, a zatím je vše bez výsledku. Navíc nikdo nedokáže zaručit, že některý ze zahraničních operátorů bude mít zájem se jí zúčastnit.

Spolu s aukcí totiž přicházejí povinnosti, a ty nejsou zrovna malé a levné. Rozepisovat je do detailu nemá smysl, podstatné je, že každý nový operátor by v Česku musel nejprve investovat jednotky či desítky milionů korun, například do vybudování nové sítě vysílačů.

Zájem o čtvrtého operátora už v Česku projevila Nordic Telecom, ani ministerstvo ale moc nevěří tomu, že by se někdo skutečně do aukce kmitočtů zapojil. To ostatně sám řekl například náměstek ministryně průmyslu pro internetizaci Ivan Pilný.

Faktem také zůstává, že nový operátor nemá apriori důvod ceny snižovat. Česko je pro ně rájem, jen tady mohou obírat lidi o peníze výměnou za mizerné služby.  Jaký by měl tedy nový operátor důvod přijít s nabídkou neomezeného volání, sms a mobilních dat za pár desítek korun, jako tomu mají v zahraničí? Nehledě na to by s takovou nabídkou na trhu uspěl jen těžko.

Mobilní operátoři jsou totiž flexibilní, což dokázal příchod prvního balíčku s neomezeným voláním. Za týden ho měli za stejnou cenu všichni operátoři. A lidé tak neměli důvod odcházet k jinému. Čtvrtý operátor by tak mohl nastavit laťku na normální úroveň, stávající trojka by ho ale dorovnala a lidé by u ní pravděpodobně zůstali. Přešlo by jich jen pár, a museli by mít dobrý důvod. 

Snížit ceny pro stávající operátory není problém, i přesto by jim zůstaly výdělky. Ostatní státy Evropské unie ukazují, že to jde. Nemají ale důvod. Češi nemají na výběr, a pokud chtějí telefonovat a být na internetu i venku, musí se jim podřídit. Varianta přechodu na virtuálního operátora přitom nic neřeší. Ti totiž nemají vlastní sítě a pouze si je pronajímají od stávajících operátorů, takže penze nakonec zůstanou doma.

Pokud chtějí Češi dosáhnout změny, musí na operátory vytvořit tlak i oni sami, a nejen čekat na politické řešení problému, které nemusí v dohledné době vůbec přijít. Je dobré zjistit si, co operátor vlastně nabízí a co se ve skutečnosti skrývá za líbivými slovy. Je také dobré zvážit, jestli je opravdu potřeba investovat u něj tolik a upisovat se k tarifu.

Pokud někdo tráví většinu času doma, hovory i sms si lze za podstatně příznivější ceny vyřídit například přes Skype, či využít služeb messengerů, jako je Facebook, WhatsUp nebo Hangouts. Případně pokročilejší nástroje na skupinové volání jako TeamSpeak nebo Discord. Prakticky každý komunikační program dnes umožňuje kromě textu i volání a práce s ním není těžká.

Budoucnost patří internetu a v případě komunikace v České republice to platí dvojnásob. Je to jedna z mála cest, jak přestat platit nehorázné částky operátorům za jejich mizernou nabídku, v porovnání se zahraničím. A obětovat pár minut a naučit se například pracovat s jedním z bezplatných programů na volání a psaní přes internet za ušetřené stokoruny měsíčně rozhodně stojí.

Není to však pouze o penězích, nýbrž i o principu. Český národ byl vždy bojovný a dokázal se zvednout a sjednotit proti společné věci. Sundal komunismus, postavil se (byť neexistující) migrační hrozbě, ale operátorům bude vysoké částky za slabou nabídku služeb platit nadále. A tak se pravděpodobně i následující roky bude o tom, jak by bylo skvělé mít stejnou nabídku jako v zahraničí, jen mluvit.

Související

Více souvisejících

Mobilní operátoři mobily

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy