V Česku žije zhruba 7100 lidí z Británie, každoročně jich přibývá

V Česku postupně přibývá lidí z Británie, kteří se v Praze a jiných místech republiky rozhodli žít natrvalo. Od roku 2007 se jejich počet téměř zdvojnásobil. Na konci letošního ledna v ČR pobývalo trvale přes 2200 Britů a Britek. Celkem pak úřady v zemi evidovaly zhruba 7100 občanů Británie. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Podle jeho údajů se v posledních dvou letech výrazně zvedl zájem o české občanství, žádalo o něj a dostalo ho několik desítek cizinců ze Spojeného království.

Úřady evidovaly v Česku na konci loňského roku 7093 lidí z Británie - 5467 mužů a 1626 žen. Trvale v ČR žilo 1844 Britů a 347 Britek. Téměř tři pětiny lidí z Británie si za své bydliště v Česku vybrali Prahu. Natrvalo se v ní usadilo asi 970 Britů a Britek.

Občanů Británie, kteří se rozhodli v ČR zůstat, každoročně přibývá. V roce 2007 mělo povolení k trvalému pobytu 1201 z nich, na konci loňska 2191 a v letos v lednu 2218. Trvalý pobyt se uděluje po pěti letech života v Česku. Členové rodin Britů, pokud jsou to také euroobčané, pak trvalý pobyt dostávali už po dvou letech. Povolení k přechodnému pobytu je možné získat, pokud je člověk v Česku déle než tři měsíce.

V posledních dvou letech se zvedl i zájem o české občanství. Zatímco v roce 2015 ho Česká republika udělila dvěma lidem z Británie a v roce 2016 šesti, předloni ho dostalo 26 a loni podle předběžných údajů 37 Britů a Britek. Žádost podalo v minulém roce 41 občanů Spojeného království.

"K nabytí státního občanství ČR dochází v případě jeho udělení až dnem složení státoobčanského slibu před ředitelem krajského úřadu," uvedlo ministerstvo vnitra. Podle něj od udělení do složení slibu může uplynout i několik týdnů.

Ženy a muži ze Spojeného království v Česku uzavírají i manželství. V roce 2017 do něj vstoupilo 193 Britů. Češku si vzalo 180 z nich. Předloni se v ČR vdalo 21 Britek. Čecha si za svého životního partnera vybralo 18 z nich.

Od roku 2004 do roku 2017 se v Česku oženilo 2944 britských ženichů a vdalo 125 britských nevěst. V roce 1995 byli Britové až na pomyslné osmé příčce žebříčku oblíbenosti u českých žen. Ty se tehdy raději vdávaly za Italy, Američany či Rakušany. O deset let později britští muži obsadili páté místo. Tehdy si je vzalo 155 Češek. V roce 2010 na radnici či k oltáři s britským občanem zamířilo 236 českých žen. Britové se stali třetím nejčastějším zahraničním ženichem - po Slovácích a Němcích.

Euroobčanům stačí k pobytu v Česku občanský průkaz či pas. Pokud chtějí zůstat déle než 30 dní, mají zajít na cizineckou policii a splnit ohlašovací povinnost. Při delším pobytu pak mohou požádat o přechodné či trvalé povolení. Záleží ale jen na nich, jestli to udělají.

Zatímco občané EU mají v Česku stejné postavení jako domácí, cizinci ze zemí mimo dosavadní osmadvacítku potřebují různá povolení. Nemohou se volně ucházet o práci. Veřejné zdravotní pojištění mohou mít jen za určitých podmínek, jinak se musí pojistit u komerčních pojišťoven. Ty pak hradí pouze vybranou péči. Také sociální pomoc a podporu dostanou lidé z takzvaných třetích zemí pouze za určitých okolností. I po případném brexitu s dohodou či bez ní se pro Brity a Britky v Česku do konce příštího roku nic nemění.

Cizinci ze zemí mimo unii často potřebují k pobytu v ČR víza, ta bývají na tři měsíce. Poté mohou požádat o povolení k dlouhodobému pobytu. V určitých případech ho mohou získat rovnou, a to kvůli studiu, vědeckému výzkumu či sloučení rodiny. Po příjezdu do ČR se lidé do tří dnů musí hlásit cizinecké policii. O povolení k trvalému pobytu mohou také žádat po pěti letech života v ČR, musí ale složit zkoušku z češtiny, mít dost peněz na živobytí a také bydlení.

Související

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Více souvisejících

Česká republika Cizinci Ministerstvo vnitra státní občanství

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy