Komunisté drží vládu pod krkem, řekl exministr Herman při pietě za oběti minulého režimu

Podporu nespravedlivě stíhaným pro víru, názory nebo přesvědčení přišlo dnes vyjádřit šest desítek lidí k Pomníku obětem komunismu na pražském Újezdě. Při následném pochodu pak při devíti zastaveních vzpomněli i zapálením svíčky na devět perzekvovaných lidí po celém světě, kteří byli vybráni s pomocí organizace Amnesty International. Akci s názvem Dáváme hlas ponižovaným uspořádala Českobratrská církev evangelická.

"Je odpovědností občanů svobodného světa, aby se o osudy pronásledovaných zajímali, snažili se jim pomoci a vytvářeli mezinárodní solidaritu," řekl přítomným bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. Připomněl severokorejské tábory, represe v Číně i ve Venezuele nebo ideologické zneužívání náboženství v Íránu.

Herman také uvedl, že svoboda není jednou provždy dána a že i v Česku jsou lidé, kteří relativizují zločiny minulosti. Poznamenal, že komunisté "drží současnou vládu pod krkem, vydírají ji, snaží se ovlivňovat zahraniční politiku a vyvázat nás z mezinárodních vazeb.

Emeritní synodní senior evangelické církve Joel Ruml připomenul březen 2003, kdy na Kubě bylo zatčeno 75 předních disidentů, kteří byli následně odsouzeni k mnohaletým trestům odnětí svobody. Na jejich podporu vzniklo sdružení Dámy v bílém (Damas de Blanco), které tvořily ženy, matky, sestry a dcery politických vězňů. Shromáždění po jejich vzoru bílými stužkami, balonky a deštníky vyjádřili solidaritu s utiskovanými.

Na pochod navázala diskuse v Knihovně Václava Havla o lidských právech ve světě, zejména v regionech Latinské Ameriky, Ruska a Číny. Mezi hosty patřil mimo jiné venezuelský filmař a novinář Valerio Mendoza.

Související

Daniel Herman

Herman převzal nejvyšší vyznamenání sudetských Němců

Bývalý ministr kultury České republiky Daniel Herman dnes v Mnichově na sudetoněmeckém sjezdu převzal Evropskou cenu Karla IV., která je nejvyšším vyznamenáním sudetských Němců. V děkovném projevu Herman označil cenu za podporou v budování přátelství mezi Němci a Čechy a v boření vzájemných předsudků. Herman rovněž varoval před upřednostňováním krátkodobých národních cílů na úkor celoevropské svobody.

Více souvisejících

Daniel Herman Komunismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy