Olomoucký vrchní soud dnes výrazně zmírnil trest reviznímu technikovi Guyi Tylovi v souvislosti s neoprávněnou licencí, kterou před deseti lety získala solární elektrárna Čekanice nedaleko Tábora. Místo pěti let vězení, které mu uložil brněnský krajský soud, si muž odpyká tříletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky. Soud vzal v úvahu jeho tíživou rodinnou situaci i dobu od spáchání činu.
Případ tehdejších jednatelů společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Libora Kičmera a Oldřicha Kožušníka, kteří byli původně zproštěni obžaloby z podvodu, vrátil odvolací soud naopak krajskému soudu.
Podle předsedkyně senátu Martiny Kouřilové byla Tylova vina jednoznačně prokázána. Trest mu odvolací soud snížil kvůli současné tíživé situaci, stará se o dvě děti a těžce nemocnou ženu. Soud zohlednil v tomto případě zájmy dítěte.
"Uložený trest považujeme za nepřiměřeně přísný. V tomto případě lze mimořádně aplikovat trest snížený pod hranici trestní sazby. Mezi další okolnosti případu považuje soud i dobu, kdy bylo toto jednání spácháno," uvedla soudkyně. Soud vzal ohled i na to, že trestnou činnost obžalovaný spáchal ve formě pomoci.
Podle rozsudku Tyl ve své revizní zprávě na konci roku 2009 označil elektrárnu za dokončenou i když ještě nebyla schopná provozu, licenci tak elektrárna dostala neoprávněně. Škoda byla vyčíslena na 187 milionů korun. Usvědčujícím důkazem byl stavební deník, podle kterého ještě v prosinci 2009 byly na stavbě prováděny rozsáhlé práce. Podle soudu revizní technik nemohl konstatovat, že elektrárna je funkční, když zde byla nainstalována pouze třetina technologie. Elektrárnu bylo nutné dokončit před koncem roku 2009, protože výkupní ceny elektřiny v dalším roce měly mírně klesnout.
V případu jsou obžalováni i tehdejší jednatelé společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Libor Kičmer a Oldřich Kožušník. Brněnský krajský soud je původně zprostil obžaloby z podvodu s tím, že manažerům, kteří měli ve společnosti kontrolní pravomoci, se nepodařilo prokázat úmysl. Vrchní soud měl však jiný názor.
"Podle nás soud prvního stupně nehodnotil důkazy ve své souvislosti komplexně, nehodnotil je v širších souvislostech. Podle nás dostatečně nevyhodnotil postavení obžalovaných a jejich skutečné znalosti o stavu dostavěnosti elektrárny," řekl dnes ČTK mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.
V souvislosti s licencemi získanými pro solární elektrárny již policie řešila řadu podvodů, které skončily i u soudů. Ve většině případů jsou to ale projekty, které měly být dokončeny o rok později, v roce 2010. Tehdy se totiž změnil zákon a stát znovu od roku 2011 snížil výkupní ceny elektřiny. Tentokrát ale o polovinu s platností na dalších 20 let. Investoři se tak snažili dokončit své projekty za každou cenu.
Související

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně

Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
soudy , solární elektrárna Čekanice , Tábor , olomouc
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Bilion eur na kvalitu života, půl bilionu na obranu. Jak bude vypadat rekordní rozpočet EU?
před 1 hodinou

Trump dramaticky mění kurz vůči Ukrajině. Pro Putina se však mnoho nemění
před 2 hodinami

Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrací tropické teploty
včera

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie
včera

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců
včera

OBRAZEM: Čeští hasiči pomáhají po povodních v Texasu. Čelí extrémním podmínkám, pátrání jim komplikují jedovatí hadi
včera

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem
včera

Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
včera

Nečekaný objev: Umělá inteligence může výrazně zvýšit pravděpodobnost další pandemie
včera

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu
včera

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít
včera

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi
včera

Ukrajinská demokracie balancuje na hraně. Zelenského vláda čelí podezřením z autoritářských praktik
včera

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?
včera

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko
včera

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka
včera

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko
včera

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové
včera

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně
včera
Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky
Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.
Zdroj: Libor Novák