Aktivisté žádali po Praze, aby vyhlásila stav klimatické nouze

Několik desítek aktivistů dnes na pražském zastupitelstvu upozornilo na postupující klimatickou změnu a neúspěšně vyzvalo politiky, aby řešili její důsledky vyhlášením tzv. stavu klimatické nouze. Město by podle občanských iniciativ a Strany zelených mělo do roku 2030 dosáhnou stavu, kdy nebude produkovat přebytečné skleníkové plyny. Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) na jednání představil plány, které Praha v této oblasti má.

Část přítomných v rámci diskuse vystoupila se svými příspěvky, část se na protest proti nečinnosti politiků položila na zem před radní. Aktivisté po pražských politicích požadovali, aby vyhlásili výjimečný stav, který nazvali "stav klimatické nouze." Za klimatickou změnu podle nich může v první řadě kapitalistický ekonomický systém, který vyžaduje stálý růst a jako důsledek způsobuje ničení planety.

"Vy tu možnost máte a týká se to také vaší bezpečnosti," oslovil zastupitele předseda pražských Zelených Vít Masare. Současná snaha politické reprezentace podle něj zdaleka nestačí k tomu, aby se v Praze s důsledky změn klimatu, zejména suchem, dalo efektivně bojovat.

"Souhlasíme s tím, že naše město se nachází ve stavu nouze kvůli suchu a vysokým teplotám, což souvisí globálními změnami klimatu a naším chováním," uvedl lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Vyhlášení stavu klimatické nouze nicméně zastupitelé neodhlasovali. Jana Plamínková (STAN), která byla v minulém období radní pro životní prostředí, uvedla, že město má poprvé v historii strategii zaměřenou na adaptaci na klimatické změny a v mnoha ohledech bylo v tomto směru v posledních letech aktivní.

Podle náměstka Hlubučka město připravuje řadu opatření, která mají za cíl dopady klimatických změn zmírnit. Jedná se například o zakládání nových parků, výsadbu zeleně v ulicích či úpravy budov směrem k energetické úspornosti a lepšímu nakládání s dešťovou vodou. Emise má omezit podpora MHD, železnice a elektromobility, výstavba záchytných P+R parkovišť či kontrola přítomnosti pevných filtrů v dieselových motorech.

Další zvažovaná opatření se dotknou života Pražanů a mohou přinést i omezení. Jde například o zpoplatnění vjezdu autem do centra, zvýšení poplatku za parkování v zónách placeného stání, zákaz topení uhlím či zákaz fukarů na listí. Zastupitelstvo zároveň dnes odhlasovalo, že město zřídí pracovní skupinu k opatřením adaptace na klimatické změny a funkci koordinátora, který ji povede.

V pondělí česká odnož mezinárodního hnutí Extinction Rebellion, které stojí za protesty v evropských městech, přemalovala Lennonovu zeď nápisem "klimatická nouze" a dalšími podobnými hesly. Letos v březnu se pak v ulicích Prahy uskutečnila demonstrace stovek středoškolských studentů, kteří se připojili k celosvětové protestní akci Fridays for Future, při níž studenti od loňského září protestují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Cílem protestů jen přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise.

Související

Praha, ilustrační foto

Praha chce odkoupit rušené pobočky České pošty. Plánuje je přestavět

Prahu dlouhodobě trápí nedostatek nájemního bydlení. Výstavby nových bytů ale bohužel brzdí zdlouhavý proces schvalování jednotlivých projektů. Nové vedení města se proto snaží najít alternativy, jak potřebu bydlení pro své obyvatele saturovat, a podniká kroky, které by mohly této situaci alespoň částečně pomoci. Nyní řeší část objektu České pošty v Moravské ulici v Praze 2, kterého se podnik v rámci své restrukturalizace zbavuje. Vyplývá to z tiskévé zprávy magistrátu.

Více souvisejících

magistráty Praha Klimatické změny

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy