HIV pozitivní si přejí změnu zákona. Nechtějí sdělovat diagnózu u lékaře

Pacienti s HIV žádají změnu některých zákonů a povinností. Nechtějí sdělovat diagnózu v sociálním zařízení a ideálně ani u lékaře. Vadí jim také možnost být propuštěn ze zaměstnání u policie, hasičů nebo ve zdravotnictví. V Česku by podle pacientské organizace Česká AIDS pomoc měla být zavedena také preventivní léčba, která je častá v západních zemích. Tématem se dnes zabýval seminář ve Sněmovně.

Od začátku testování v roce 1985 bylo v Česku zaznamenáno asi 3400 případů HIV a 644 nemocných AIDS. Podle dnes zveřejněných dat Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS bylo letos v prvním čtvrtletí diagnostikováno 61 nových případů. "Tato hodnota je na úrovni výskytu v loňském 1. čtvrtletí, ale je vyšší než hodnoty z dalších tří čtvrtletí roku 2018," uvedla laboratoř. Na hodnocení vývoje je ale podle odborníků brzy. V předchozích dvou letech byl zaznamenám pokles počtu nových případů. Asi 40 procent nových případů jsou cizinci žijící v Česku.

Podle předsedy České AIDS pomoci Roberta Hejzáka je stále stigmatizace, neboli negativní předsudky společnosti, pro pacienty velký problém. Podle průzkumu organizace bylo 60 procent respondentů odmítnuto u lékaře, nejčastěji stomatologa. "Připravuje se program doškolování pro zubní lékaře, protože si myslíme, že by se tam mělo něco změnit," uvedla Anna Kubátová ze Státního zdravotního ústavu. Jsou známé také případy, kdy byl nemocný propuštěný z práce, například od policie nebo od hasičů.

"Kriminalizace nákazy je u nás na hlavu druhá nejvyšší na světě," dodal Hejzák s tím, že soudy navíc podle něj v případech, kdy posuzují riziko nákazy, nepostupují stejně. "Léčený pacient je neinfekční, nákazu ani nemůže přenést," dodal k rozsudkům. Jedna pacientka podle něj dostala podmíněný trest za to, že lékaři nesdělila, že je HIV pozitivní. "Kriminalizace vede k odmítání testování," uvedl.

Ze zákona mají nemocní povinnost svou diagnózu sdělit nejen lékaři, ale také při nástupu do sociálního zařízení jako jsou například domovy důchodců. Díky účinnější léčbě, která zajistila pacientům s HIV téměř běžnou délku dožití, jich bude v seniorském věku více. Podle Hejzáka tato informace pro sociální zařízení není nutná, měl by se v tom smyslu změnit zákon o sociálních službách.

Ze zahraničních zkušeností uvedl účinnost preventivního užívání léků, které mají předcházet riziku nakažení. V Česku se s ní ale zatím nepočítá. "Je to vysoce účinný způsob prevence. A nedojde k nakažení a léčbě, také velmi finančně výhodný," dodal.

Podle odhadů jsou náklady na udržení infekce HIV v Česku pod kontrolou asi miliardu korun ročně. Prevence jako jsou přednášky či výměna jehel injekčním uživatelům drog z ní podle Hejzáka tvoří jen asi 0,7 procenta. "Pokud bude nových případů přibývat dosavadním tempem 200 nových případů ročně a pacienti budou mít stejnou dobu dožití jako zdraví, náklady stoupnou na 85 miliard korun," dodal.

HIV je virus lidské imunitní nedostatečnosti, napadá imunitní systém lidského organismu. Postupně nastává úplný rozvrat imunitního systému, který je pak náchylný k řadě dalších infekcí i nádorových onemocnění. Poslední stadium infekce HIV je syndrom získané imunodeficience - AIDS.

Související

Více souvisejících

hiv Zdravotnictví zákony

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy