Pacienti s HIV žádají změnu některých zákonů a povinností. Nechtějí sdělovat diagnózu v sociálním zařízení a ideálně ani u lékaře. Vadí jim také možnost být propuštěn ze zaměstnání u policie, hasičů nebo ve zdravotnictví. V Česku by podle pacientské organizace Česká AIDS pomoc měla být zavedena také preventivní léčba, která je častá v západních zemích. Tématem se dnes zabýval seminář ve Sněmovně.
Od začátku testování v roce 1985 bylo v Česku zaznamenáno asi 3400 případů HIV a 644 nemocných AIDS. Podle dnes zveřejněných dat Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS bylo letos v prvním čtvrtletí diagnostikováno 61 nových případů. "Tato hodnota je na úrovni výskytu v loňském 1. čtvrtletí, ale je vyšší než hodnoty z dalších tří čtvrtletí roku 2018," uvedla laboratoř. Na hodnocení vývoje je ale podle odborníků brzy. V předchozích dvou letech byl zaznamenám pokles počtu nových případů. Asi 40 procent nových případů jsou cizinci žijící v Česku.
Podle předsedy České AIDS pomoci Roberta Hejzáka je stále stigmatizace, neboli negativní předsudky společnosti, pro pacienty velký problém. Podle průzkumu organizace bylo 60 procent respondentů odmítnuto u lékaře, nejčastěji stomatologa. "Připravuje se program doškolování pro zubní lékaře, protože si myslíme, že by se tam mělo něco změnit," uvedla Anna Kubátová ze Státního zdravotního ústavu. Jsou známé také případy, kdy byl nemocný propuštěný z práce, například od policie nebo od hasičů.
"Kriminalizace nákazy je u nás na hlavu druhá nejvyšší na světě," dodal Hejzák s tím, že soudy navíc podle něj v případech, kdy posuzují riziko nákazy, nepostupují stejně. "Léčený pacient je neinfekční, nákazu ani nemůže přenést," dodal k rozsudkům. Jedna pacientka podle něj dostala podmíněný trest za to, že lékaři nesdělila, že je HIV pozitivní. "Kriminalizace vede k odmítání testování," uvedl.
Ze zákona mají nemocní povinnost svou diagnózu sdělit nejen lékaři, ale také při nástupu do sociálního zařízení jako jsou například domovy důchodců. Díky účinnější léčbě, která zajistila pacientům s HIV téměř běžnou délku dožití, jich bude v seniorském věku více. Podle Hejzáka tato informace pro sociální zařízení není nutná, měl by se v tom smyslu změnit zákon o sociálních službách.
Ze zahraničních zkušeností uvedl účinnost preventivního užívání léků, které mají předcházet riziku nakažení. V Česku se s ní ale zatím nepočítá. "Je to vysoce účinný způsob prevence. A nedojde k nakažení a léčbě, také velmi finančně výhodný," dodal.
Podle odhadů jsou náklady na udržení infekce HIV v Česku pod kontrolou asi miliardu korun ročně. Prevence jako jsou přednášky či výměna jehel injekčním uživatelům drog z ní podle Hejzáka tvoří jen asi 0,7 procenta. "Pokud bude nových případů přibývat dosavadním tempem 200 nových případů ročně a pacienti budou mít stejnou dobu dožití jako zdraví, náklady stoupnou na 85 miliard korun," dodal.
HIV je virus lidské imunitní nedostatečnosti, napadá imunitní systém lidského organismu. Postupně nastává úplný rozvrat imunitního systému, který je pak náchylný k řadě dalších infekcí i nádorových onemocnění. Poslední stadium infekce HIV je syndrom získané imunodeficience - AIDS.
Související

Dopad Trumpových škrtů: O život může přijít půl milionu lidí

Likvidace AIDS do roku 2030? Lékaři přiznávají, že se to nepovede, světoví lídři dělají málo
hiv , Zdravotnictví , zákony
Aktuálně se děje
před 43 minutami

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
před 1 hodinou

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
před 2 hodinami

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
před 3 hodinami

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
před 3 hodinami

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
před 4 hodinami

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
před 5 hodinami

Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
před 7 hodinami

Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy
včera

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor
včera

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení
včera

Policie vyšetřuje vraždu na Karlovarsku. Vše nahlásil podezřelý
včera

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko
včera

Velikonoční počasí má opakovat scénář z loňska, naznačují modely
včera

Kaliňák ukázal sako, které měl Fico na sobě během loňského atentátu
včera

Policie vyšetřuje sebevraždu v Macoše. Zesnulou je matka oběti střelce z FF UK
včera

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?
Aktualizováno včera

Historický milník: Katy Perry letěla do vesmíru s první čistě ženskou posádkou Blue Origin
včera

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí
včera

Nastal čas. Kyjev pozval západní lídry na návštěvu v den, kdy Rusko slaví Den vítězství
včera
Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat
Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace.
Zdroj: Libor Novák