Hrušínský burcuje: Babišové, Zemanové, Klausové a Foldynové znovu strhávají naši zem směrem ke lži a nesvobodě

V Praze se dnes bude již počtvrté demonstrovat za nezávislost justice a odchod ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Důležitost podobných protestů vyzdvihuje i herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, který současnost srovnává s dobou před revolucí.

Hrušínský se zamýšlí nad tím, proč se vlastně demonstrace za nezávislost justice konají. „Proč je třeba vyjít po celé zemi protestovat na náměstí? Proč je třeba jít k volbám do Evropského parlamentu? Narodil jsem se v roce 1955 v nesvobodné bolševické zemi, kterou terorizovali bezcharakterní, pokřivení a zkorumpovaní lidé. V zemi, která za sebou měla popravy stovek nevinných lidí odsouzených v politických procesech padesátých let. V zemi prošpikované fízly a udavači, komunistickými grázly, kteří z Československa udělali vězení obehnané ostnatými dráty,“ vysvětluje svůj postoj na facebooku.

A život to podle něj rozhodně nebyl snadný. „Tábor míru s nekonečnými frontami na toaletní papír, dámské vložky, na knížky, banány a všechno, co ve svobodných zemích lidé považují za samozřejmost. Lež byla všudepřítomná, za pravdu se zavíralo do kriminálu. Děti provinilců nesměly studovat, nesmělo se svobodně cestovat. Od mých 13 let byla země okupována sovětskými vojsky ovládanými z Moskvy a vládli jí pohůnci řízení Kremlem. Husákové a Bilaci, Štrougalové, Jakešové a Štěpáni. Pár komunistických bohatců drželo zemi v bídě a chudobě,“ popisuje, jak to chodilo v éře komunismu.

Trpěli prý jen obyčejní lidé, ale i známé osobnosti. „Čas od času nahnali umělce do Národního divadla, aby je - stejně jako nacisti za Protektorátu - ponížili a nutili k poslušnosti. Aby je ponížené ukázali lidu. Čas od času zastřelili na hranicích člověka, který chtěl do Vídně na kafe. Za tento teror nebyli komunističtí zločinci dodnes potrestáni. Proto znovu zvedají hlavy. Proto jsou čím dál víc drzejší,“ myslí si herec.

V něčem je podle něj tato situace srovnatelnou s tou dnešní. „Obyčejní lidé se vždycky, když bylo v Čechách nejhůř, bránili humorem. Země bývala zaplavena vtipy na adresu mocných. Stejně se lidé už zase smějí vládcům i dnes. Nikdy se internetem nešířilo takové množství vtipů na novodobé bolševiky a nácky, kteří nám už zase chtějí rozkazovat, ponižovat a krást. Vládci posledních let - Babišové a Zemanové, Klausové, Foldynové a Faltýnkové, Benešové a Konečné znovu strhávají naši zem směrem ke lži a nesvobodě, neodpovědnosti a korupci - skryti za antikorupčními hesly,“ vysvětluje Hrušínský.

A protože už dnes ví, co je to svoboda, chce ji před nimi bránit ze všech sil. „Proto je třeba jít na náměstí po celé zemi a svobodu si už nikdy nenechat vzít. Proto je třeba bránit nezávislost české justice. Bránit spravedlnost. Proto je třeba jít volit demokratické strany, které vzdorují manipulacím, lžím a pokryteckému populismu. Už zase je třeba bránit pravdu. A lásku. Bránit humor a svobodu. Hodnoty, bez kterých by život nestál za nic,“ dodává principál Divadla Na Jezerce.

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

Jan Hrušínský demonstrace proti Babišovi (6. 5. 2019) Demonstrace

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 31 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy