Britský politik patrně nevěděl, že spolupracuje s rozvědkou ČSSR

Poradce někdejšího britského premiéra Harolda Wilsona Ernest Fernyhough v 50 a 60. letech poskytoval informace československé rozvědce, podle materiálů Archivu bezpečnostních složek ale pravděpodobně nevěděl, komu informace dodává a rozvědčíky považoval za diplomaty. ČTK to dnes řekla Světlana Ptáčníková z Archivu bezpečnostních složek. Na spolupráci Fernyhougha s československou rozvědkou upozornila o víkendu britská média.

"Stýkal se s rozvědčíky, ale patrně netušil, že jsou to rozvědčíci. Byli to pro něj diplomati, k nimž choval sympatie po politické i osobnostní stránce," řekla Ptáčníková na základě materiálů, které tajné služby o spolupráci vedli. Připomněla, že rozvědčíci byli legalizováni na diplomatických úřadech a labouristé se s nimi stýkali, protože k sobě měli světonázorově blízko.

"Výslovně je tam napsáno, že informace dával vědomě, ale bez znalosti složky, které je dává. Měl to chápat jako příspěvek k posílení mezinárodní solidarity dělnické třídy," řekla Ptáčníková. Uvedla, že podle archivních materiálů byl Fernyhough dělník, který poté dělal 15 let profesionálního odboráře, takže měl k zemím východního bloku kladný vztah.

Podle materiálů je také zřejmé, že Fernyhough neposkytoval rozvědce zásadní informace. "Je tam zdůrazněno, že nic z toho, co dodal, nebylo tajné. Je tam psáno, že se jedná o informace, které potom stejně byly publikovány," řekla Ptáčníková. Z archivních informací je podle ní zřejmé, že Fernyhough sice poskytl rozvědce například charakteristiky poslanců nebo programy schůzí, ale když po něm rozvědčíci chtěli obsah jednání, nedošlo na to.

Ptáčníková také potvrdila informaci britských médií, že československá rozvědka zaplatila rodinnou dovolenou v Československu. "Zaplatili mu pobyt v roce 1966, ale v roce 1967 stejně naznali, že pro ně další využití nepřipadá v úvahu," řekla Ptáčníkoá.

Archivní dokumenty podle Ptáčníkové ukazují na rozdíly mezi Fernyhoughem a labouristickým poslancem Geoffreym Robinsonem, který podle britských médií také spolupracoval s československou rozvědkou. "U Robinsona bylo jasné, že se stýkal s rozvědčíky často, podával písemné zprávy a jasně by z toho vyplývalo, že tušil, s kým má tu čest. U Fernyhougha to tak není," řekla.

Související

Harold Wilson (expremiér UK)

Poradce britského expremiéra špehoval pro Československo, vypátral tisk

Poradce někdejšího britského premiéra Harolda Wilsona spolupracoval s československou tajnou službou a předal jí například informace z rozhovorů předsedy vlády s americkým prezidentem Lyndonem Johnsonem. S odvoláním na dokumenty československé Státní bezpečnosti (StB) to dnes napsal britský bulvární nedělník Mail on Sunday (MS). Stejné noviny před časem uvedly, že pro Československo špehoval i britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson.

Více souvisejících

Ernest Fernyhough (špión) Velká Británie Československo historie špionáž

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy