Od vyhlazení Ležáků gestapem uplynulo 70 let

Praha - Sedmdesát let uplyne v neděli od chvíle, kdy gestapo za druhé světové války vyhladilo osadu Ležáky. Ta nebyla nikdy obnovena a dnes na jejím místě stojí památník obětem.

Před sedmdesáti lety 24. června 1942 obklíčilo několik stovek nacistů s těžkými kulomety obec Ležáky. Obyvatele, které zastihli v osadě spolu s dělníky z Černíkova lomu, shromáždili v lomu u silnice. Pro děti do nedaleké včelákovské školy a do Skutče přijely policejní hlídky. Třiatřicet dospělých a 13 dětí následně gestapáci odvezli do Pardubic. Vše, co mělo v Ležákách nějakou cenu, gestapo sebralo a osadu následně zapálilo. Z osady tak po jejich řádění zůstalo jen údolí plné dýmu.

Na Zámečku v Pardubicích bylo následně 13 zadržených dětí označeno cedulkami s osobními daty, odděleno od matek a odvezeno do pražského Rasového a osídlovacího úřadu. Na pardubickém popravišti zatím příslušníci gestapa nejprve popravili ležácké ženy, potom muže. Těla následně odvezli do tamního krematoria. Popel obětí gestapo zabavilo a rozmetalo. Ležácké děti čekala cesta do polské Lodže. Konce války se však dočkaly jen dvě. Jarmila a Marie Šťulíkovy totiž byly uznány schopnými poněmčení a předány do německých rodin pod cizími jmény. Až po válce je přivezl zpět policejní inspektor Josef Ondráček. Zbylých 11 děti bylo pravděpodobně převezeno do Chelmna, kde byly v létě 1942 zplynovány stovky polských dětí, a také 82 dětí z Lidic. I děti z Ležáků čekal stejný osud. 2. července 1942 následně gestapo na Zámečku v Pardubicích popravilo dalších 40 osob za napomáhání parašutistické skupině. Gestapácký komisař Gerhard Clages byl za akci Ležáky povýšen a přeložen do Budapešti. Zemřel 15. října 1944.

Vypálení Ležáků následovalo dva týdny po vypálení Lidic. Bylo součástí tzv. heydrichiády, tedy období teroru německých okupantů, kteří se českému národu mstili za zabití zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. května téhož roku parašutistickou skupinou Anthropoid. Ležáky byly srovnány se zemí proto, že v blízkém lomu Hluboká byla ukrývána vysílačka Libuše parašutistické skupiny Silver A, kterou obsluhoval Jiří Potůček. Na její umístění se přišlo v důsledku zatýkání, kterým předcházelo udání Karla Čurdy.

20. června byli zatčeni majitel lomu František Vaško s manželkou, o den později mechanik z lomu Hluboká Karel Svoboda i tamní mlynář Jindřich Švanda, u kterého se Porůček skrýval. 21. června byla také na dalšího člena skupiny Silver A, kapitána Alfréda Bartoše, gestapem nastražena past. Při pronásledování ulicemi Pardubic se Bartoš postřelil a později zemřel.

V pondělí ráno 22. června se při služební pochůzce poblíž Habrovče zastřelil i vrchní strážmistr četnické stanice ve Vrbatově Kostelci Karel Kněz, který s parašutisty tajně spolupracoval. Další den dostal šéf pardubického gestapa Gerhard Clages souhlas k likvidaci Ležáků.

Osadu Ležáky tvořilo osm domů seskupených kolem mlýna na říčce Ležák v katastru obcí Miřetice a Louka. Po válce nebyly Ležáky obnoveny, ale na jejich místě vznikl památník.

Související

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.
Ležáky

Po atentátu na Heydricha Ležáky zmizely ze světa. Nacisté je před 80 lety vypálili

Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeném československými výsadkáři na konci května 1942, se v Protektorátu Čechy a Morava rozjel nevídaný teror, kterému padli za oběť nejen jednotlivci, ale i celé vesnice. Desátého června 1942 byly nacisty z mapy vymazány Lidice a přesně o dva týdny později, 24. června 1942, potkal podobný osud i malou vesničku Ležáky na Chrudimsku. Gestapo odhalilo, že parašutisté odtud udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.

Více souvisejících

Ležáky

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 20 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 28 minutami

před 32 minutami

před 59 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy