Praha - Schwarzenbergova manželka Terezie (72) je původem hraběnka z Hardeggu. Její rodné jméno podle šlechtické tradice je v plném znění v češtině „Therese hraběnka z Hardeggu na Kladsku a v Machlandu“.
Hardeggové jsou stará štýrská šlechtická rodina, od roku 1495 hraběcí, usedlá také na Moravě. Na počátku 16. století drželi jako léno Koruny české také hrabství kladské, později byli vlastníky panství Letovice.
Karel Schwarzenberg a Tereza se seznámili v roce 1957 na banketu, pořádaném pro mladé nezadané aristokraty. Schwarzenberg se do ní prý zamiloval na první pohled. Z druhé strany ale city opětovány nebyly. "Kdepak, jiskra hned nepřeskočila," řekla Terezie.
Velkolepá svatba se konala až o deset let později, v roce 1967 na hardeggovském sídle v Seefeldu v Dolním Rakousku. "Chtěl jsem Thesi, ženil jsem se z lásky," řekl Schwarzenberg. Narodili se jim tři děti - Jan Nepomuk Ondřej, Anna Karolina a Karel Filip. Když se ale ukázalo, že mladší syn má jiného otce, přišel rozvod.
Schwarzenbergovi však kontakty nepřerušili a slavili rodinné narozeniny a Vánoce. Opětovně se sblížili, zvlášť poté, co se Terezie v roce 1992 těžce zranila na lyžích. V roce 2008 se rozhodli znovu vzít. Druhá svatba se konala v tichosti na zámku Obermurau ve Štýrsku. Tento zámek byl postaven předkem rodu Schwarzenbergů v roce 1623 a dodnes jim patří. "Rozvod byl potřebný a nám oběma bylo snad od začátku jasné, že spolu jednou zase budeme schopní žít," řekla Terezie.
Narodila se 17. února 1940 ve Vídni a po studiích ve Švýcarsku absolvovala lékařství na Vídeňské univerzitě (1966). Zajímala ji celostní medicína a alternativní přístupy k léčbě včetně homeopatie. Dnes se věnuje i charitě, například projektu rozšíření nemocnice v Keni.
Studium si Terezie prosadila přes počáteční odpor otce. O něm netají, že podporoval Adolfa Hitlera a byl mimo jiné příslušníkem SA. "Můj otec byl nacista," přiznala bez obalu.
Kariéru i život jí zkomplikovalo vážné zranění, které utrpěla o Vánocích v roce 1992 při lyžování. Ochrnula od hlavy dolů. I přes nepříznivé prognózy lékařů se ale po osmi měsících dokázala posadit. Pohybuje se na vozíku a díky rehabilitaci se jí už daří chodit o holi.
Schwarzenbergová, která dříve jezdila na koni a chodila po horách, žije ve Vídni či na rodinném zámku v rakouském Murau. Do Prahy příliš nejezdí. Možné plnění povinností první dámy by bylo limitováno jejím zdravím. Terezie také nehovoří česky. "Já tam (do Prahy) jezdím méně, protože si nepopovídám s lidmi, a tak žijeme opravdu odděleněji než v minulosti," řekla v jednom z rozhovorů poté, co se Schwarzenberg stal ministrem zahraničí. "Mám to město ráda, ale co bych si tam bez češtiny počala? Manžel mi bohužel nikdy nedával jazykovou výuku," poznamenala také. Pokud by její manžel ve volbách uspěl, ráda se ale česky začne učit.
Její prvorozený syn Jan Nepomuk Ondřej (45) převzal od otce správu rodinného majetku (například zámku Orlík), věnuje se také obchodu. V roce 2010 se oženil s malířkou a sochařkou maďarského původu Dianou Orgovanyiovou-Hansteinovou.
Dcera Anna Karolina (44), přezdívaná Lila, je od roku 1997 provdána za britského scenáristu Petera Morgana. Ten je podepsán pod oceněnými filmy jako Královna (získal za ni Zlatý glóbus), Duel Frost/Nixon nebo Poslední skotský král. Mají čtyři děti.
Třetím dítětem Schwarzenbergové je Karel Filip (33), jehož otcem je papírenský průmyslník a funkcionář rakouské strany Svobodných Thomas Prinzhorn (v roce 1987 Karla Filipa adoptoval). "Karla pokládám za své dítě, i když nejsem jeho biologický otec. A mám tohle dítě strašlivě rád," píše se v biografii Schwarzenberga z roku 2005. Karel Filip se oženil v roce 2009 s hraběnkou Annou Marií.
Terezie vydala úspěšnou knihu s názvem Má cesta zpátky do života o zkušenostech lékařky, která se stala pacientkou. Terezie má rakouské občanství a žije většinou ve Vídni.
Související
Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou
Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá
prezident čr , Karel Schwarzenberg , manželství
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 52 minutami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 1 hodinou
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 1 hodinou
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 2 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 3 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 4 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 5 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 6 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 7 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 8 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 9 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 9 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 10 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.
Zdroj: Libor Novák