Schwarzenbergovo manželství: Rozvod, smíření a těžká nemoc

Praha - Schwarzenbergova manželka Terezie (72) je původem hraběnka z Hardeggu. Její rodné jméno podle šlechtické tradice je v plném znění v češtině „Therese hraběnka z Hardeggu na Kladsku a v Machlandu“.

Hardeggové jsou stará štýrská šlechtická rodina, od roku 1495 hraběcí, usedlá také na Moravě. Na počátku 16. století drželi jako léno Koruny české také hrabství kladské, později byli vlastníky panství Letovice.

Karel Schwarzenberg a Tereza se seznámili v roce 1957 na banketu, pořádaném pro mladé nezadané aristokraty. Schwarzenberg se do ní prý zamiloval na první pohled. Z druhé strany ale city opětovány nebyly. "Kdepak, jiskra hned nepřeskočila," řekla Terezie.

Velkolepá svatba se konala až o deset let později, v roce 1967 na hardeggovském sídle v Seefeldu v Dolním Rakousku. "Chtěl jsem Thesi, ženil jsem se z lásky," řekl Schwarzenberg. Narodili se jim tři děti - Jan Nepomuk Ondřej, Anna Karolina a Karel Filip. Když se ale ukázalo, že mladší syn má jiného otce, přišel rozvod.

Schwarzenbergovi však kontakty nepřerušili a slavili rodinné narozeniny a Vánoce. Opětovně se sblížili, zvlášť poté, co se Terezie v roce 1992 těžce zranila na lyžích. V roce 2008 se rozhodli znovu vzít. Druhá svatba se konala v tichosti na zámku Obermurau ve Štýrsku. Tento zámek byl postaven předkem rodu Schwarzenbergů v roce 1623 a dodnes jim patří. "Rozvod byl potřebný a nám oběma bylo snad od začátku jasné, že spolu jednou zase budeme schopní žít," řekla Terezie.

Narodila se 17. února 1940 ve Vídni a po studiích ve Švýcarsku absolvovala lékařství na Vídeňské univerzitě (1966). Zajímala ji celostní medicína a alternativní přístupy k léčbě včetně homeopatie. Dnes se věnuje i charitě, například projektu rozšíření nemocnice v Keni.

Studium si Terezie prosadila přes počáteční odpor otce. O něm netají, že podporoval Adolfa Hitlera a byl mimo jiné příslušníkem SA. "Můj otec byl nacista," přiznala bez obalu.

Kariéru i život jí zkomplikovalo vážné zranění, které utrpěla o Vánocích v roce 1992 při lyžování. Ochrnula od hlavy dolů. I přes nepříznivé prognózy lékařů se ale po osmi měsících dokázala posadit. Pohybuje se na vozíku a díky rehabilitaci se jí už daří chodit o holi.

Schwarzenbergová, která dříve jezdila na koni a chodila po horách, žije ve Vídni či na rodinném zámku v rakouském Murau. Do Prahy příliš nejezdí. Možné plnění povinností první dámy by bylo limitováno jejím zdravím. Terezie také nehovoří česky. "Já tam (do Prahy) jezdím méně, protože si nepopovídám s lidmi, a tak žijeme opravdu odděleněji než v minulosti," řekla v jednom z rozhovorů poté, co se Schwarzenberg stal ministrem zahraničí. "Mám to město ráda, ale co bych si tam bez češtiny počala? Manžel mi bohužel nikdy nedával jazykovou výuku," poznamenala také. Pokud by její manžel ve volbách uspěl, ráda se ale česky začne učit.

Její prvorozený syn Jan Nepomuk Ondřej (45) převzal od otce správu rodinného majetku (například zámku Orlík), věnuje se také obchodu. V roce 2010 se oženil s malířkou a sochařkou maďarského původu Dianou Orgovanyiovou-Hansteinovou.

Dcera Anna Karolina (44), přezdívaná Lila, je od roku 1997 provdána za britského scenáristu Petera Morgana. Ten je podepsán pod oceněnými filmy jako Královna (získal za ni Zlatý glóbus), Duel Frost/Nixon nebo Poslední skotský král. Mají čtyři děti.

Třetím dítětem Schwarzenbergové je Karel Filip (33), jehož otcem je papírenský průmyslník a funkcionář rakouské strany Svobodných Thomas Prinzhorn (v roce 1987 Karla Filipa adoptoval). "Karla pokládám za své dítě, i když nejsem jeho biologický otec. A mám tohle dítě strašlivě rád," píše se v biografii Schwarzenberga z roku 2005. Karel Filip se oženil v roce 2009 s hraběnkou Annou Marií.

Terezie vydala úspěšnou knihu s názvem Má cesta zpátky do života o zkušenostech lékařky, která se stala pacientkou. Terezie má rakouské občanství a žije většinou ve Vídni.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Karel Schwarzenberg manželství

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Aktualizováno před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 3 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 10 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy